středa 18. října 2017

rozhovor / Proprcky.cz - místo pro českou tvorbu


Dneska tu mám pro vás super tip, který se vám před Vánoci rozhodně bude hodit. Zvlášť těm z vás, kteří rádi podporují lokální tvorbu a hledají opravdovou kvalitu.

Letos na jaře se otevřel nový eshop s dětskými věcmi, Proprcky.cz. Je ale v záplavě obchodů s hračkami a věcmi pro děti něčím jedinečný - sdružuje výhradně lokální tvorbu. Všechno, co v něm najdete, bylo vyrobeno v Čechách (potažmo na Slovensku), z českých zdrojů, kvalitních materiálů a lidmi, kteří svoji práci dělají s láskou. Nemusíte při předvánočním lovu hledat jednoho tvůrce po druhém, tady jich najdete hromadu na jednom místě.

Obchod je stále v rozpuku, takže se vyplatí ho sledovat - každou chvíli se v něm objevují nějaké novinky.

Moc se mi tenhle projekt líbí, fandím mu a doufám, že se mu bude dobře dařit a bude jen růst a kvést!
Ale nebudu se už víc rozpovídávat - přečtěte si sami příjemný rozhovor se sympatickou Veronikou Tylušovou, která obchod založila.

Jo a abych nezapomněla - prohlédněte si fotky, které jsem k článku pro obchod Proprcky.cz nafotila. Myslím, že se fakt povedly. Mám z nich radost. Děti na nich mají oblečené tyhle nádherné skřítkovské mikiny od značky Cuna vlnami, které jsou přesně tak teploučké a měkké, jak vypadají! 


V čem je obchod proprcky.cz jiný, než ostatní obchody s dětskými věcmi?

Připravovala jsem proprcky.cz s cílem vytvořit jedno místo, kde bude výběr toho, co umí nabídnout česká a částečně i slovenská scéna s autorskou tvorbou. Zároveň ho buduji s velkou láskou, chci aby byl spokojený zákazník, ale zároveň byl přátelský a usměvavý vztah mezi mnou a dodavateli. Jsou to lidé, kteří vytváří spoustu krásných věcí. A je to plné energie s nimi spolupracovat, protože věří v to, co dělají. A to zároveň i motivuje mě se zlepšovat a posunovat někam dál. Přiznám se, že úplně nedokážu říci, zda-li je to tak jiné, než ostatní dětské obchody. Určitě i ostatní mají za svou prací spoustu úsilí, svou vizi a cíl. Ale každý z nás jsme jiní a jdeme k tomu jinou cestou. Já to chci dělat s radostí. I když to ne úplně vždy jde. :) Jako např. když na vás zapomene DPD či Česká pošta nedoručuje tak jak slíbila. :)


Podle čeho vybíráte a oslovujete tvůrce do svého obchodu? 

Od začátku fungování se to trochu mění. Když jsem přišla s myšlenkou něco takového dělat, oslovila jsem vždy tvůrce, které jsem měla vyzkoušené na svých dětech. Ty, které jsem věděla, že jsou schopni dostát určitým požadavkům na dodavatele. Což se stalo vcelku oříškem. Ne úplně každý tvůrce chce nebo z kapacitných důvodu může své tvoření dát i do jiného než do vlastního obchodu. A další věc jsou legislativní věci jako např. certifikace hraček. Ale to je vcelku složité téma, které stojí za dlouhou debatu. Každodápně v tuto chvíli už je to i tak, že se ozývají samy tvůrci, nebo zákazník mě upozorní na něco zajímavého nebo něco, co bych chtěla u nás v sortimentu najít. Nebo naopak mám stále v hlavě, co bych ráda ještě v portfoliu měla a tak hledám, dokud nenajdu.


Vím, že kromě českých značek je v obchodě hojně zastoupená třeba i slovenská značka Mile – najdeme u vás i další značky z okolních zemí? Případně plánujete nějaké další oslovit? 

Mám vyhlídnutou jednu maďarksou značku s capáčky, protože jsem něco podobného u nás neviděla. Jezdí po různých design marketech. A protože jsem nějakou dobu v Budapešti žila, vykouklo to na mě od mých známých. Ale celá myšlenka byla udělat online stánek s českými autory a ráda bych to tak udržela. Eshopů a obchodů s různými cizími značkami je dle mého názoru spousta. To, že se tam objevují už i slovenské značky, je nějaký přirozený vývoj. Nevnímám to tak, že bych chodila vybírat do cizí země. Když tu možnost mám v Čechách, raději upřednostím to. Ale pokud nenajdu adektávního dodavatele tu, sáhnu ráda po tom Slovenském.


Jaká značka je mezi vašimi zákazníky nejoblíbenější?

Ono se to úplně jednoznačně nedá říct, protože každá maminka, babička, tatínek hledají pro jinou příležitost, jinak staré dítě. Ale velmi oblíbená je značka FU.FO s výtvarnými hračkami. Pak je to určitě Pišlík. Značka Mile a jejich punčocháče s kšandami vedou přes všechny věkové kategorie. :) Někdy mi je trochu líto, že např. Naše věci, které tvoří krásné vystřihovánky nebo Wild Me by Maya a její zajíčky zákazníci ještě neobjevili.


A jakou máte nejraději vy? :)

Neřekla bych, že mám nějaké nejoblíbenější. Každou ze značek vybíram s jinou emocí, s jinou myšlenkou. Za každou značkou stojí naprosto jiný člověk. Např. Jirsovi z Orlických hor - připomínají mi mého tatínka truhláře. Dělají poctivé drobné dřevěné hračky, pomáhají dotvářet i nějaké doplňky pro Pišlíka, dalšího z mých dodavatelů. Jsou to lidé, kteří mi posílají papírové faktury, email čtou jednou za den a paní Jirsová je neuvěřitelně ochotná paní. A to jejich dřevěné prasátko se zakrouceným ocáskem. :) Naopak Vigvam design, to je naproto moderní mladá značka, se kterou jsem velmi často v kontaktu, vše probíhá po mailech, telefonu a je to velmi rychlé jednání, pokud mám nějakou objednávku. Cuna Vlnami, za kterou stojí herečka Madla Zimová - to je velmi charismatická paní, která dle mého názoru navrhuje velmi neotřelou originální módu. Mám ji ráda již několik let, syn už od ní má spostu věcí a jsem moc ráda, že ji mohu nabídnout i ostatním. A to bych mohla pokračovat, jak je milá Zuzana s Pipasika či Lenka, která stojí za značkou FU.FO. A pro mě je radost s nimi spolupracovat, pomáhat jim, aby se ta jejich vlastní myšlenka dostala mezi co nejvíce lidí.


Co vám udělalo v poslední době největší radost?

To, co mě moc potěšilo, byla spolupráce s Utukutu a dvě exkluzivní barvy houpacích prken pro náš eshop - v barvách našeho loga.


Děkuji za rozhovor! 

4 komentáře:

  1. obchod proprcky.cz mohu jen doporučit, objednávala jsem již podruhé, perfektní komunikace a radost z došlého zboží, ať to byly punčocháče MILE, lustry PidiCirkus, CD a karty s jogou pro děti nebo třeba deníček To je moje od Rosy Mitnik:)

    OdpovědětVymazat
  2. Právě jsem projela stránky proprcky.cz a nadšení! Zase super tip, něco z toho zřejmě bude pod stromečkem 😊

    OdpovědětVymazat
  3. Prave vcera som myslela na to,ze by som chcela najst obchod s ceskou a slovenskou modou pre deti... a je to tu!yupiii!

    OdpovědětVymazat