pátek 5. května 2017

do knihovničky / Alánkova nejoblíbenější leporela


Dneska jsem si dala práci a sepsala pro blog seznam našich nejoblíbenějších leporel - takový výběr knihovničky pro ty úplně nejmenší čtenáře.
Alánek mi je teda k nafocení půjčil dost neochotně, je to totiž výběr jeho úplně nejoblíbenějších knížek, takže na mě dohlížel, abych mu je hlavně v pořádku vrátila.

Tak pojďte kouknout, co má náš malý knihomol nejradši. 


1. DINOBLOCK a COUNTABLOCK

Tyhle máme celkem nové, pár měsíců, ale jsou to jedny z nejlepších leporel pro děti, co jsem kdy viděla. Takhle tlustá leporela běžně v Čechách nepotkáte, takže i tyhle bylo třeba objednat ze zahraničí. Jsou v angličtině, ale vzhledem k jednoduchosti těchto knih by to pravděpodobně nevadilo ani rodičům, kteří anglicky moc nemluví. U obou knih si text snadno domyslíte - Dinoblock je taková první encyklopedie dinosaurů, má 96 stránek (!!), na jedné dvojstraně najdete vždycky přirovnání (jak byl konkrétní dinosaurus velký, komu/čemu byl podobný...), na druhé stránce už samotný ještěr a jeho jméno se správnou výslovností. 
Countablock učí děti počítat do 100, využijí ho tedy i starší děti, ty mladší si prostě jen prohlížejí obrázky zvířátek a předmětů v různém počtu.
Ještě existuje Alphablock a Cityblock.
Dají se pořídit přes bookdepository.com (poštovné do ČR je zde zdarma).
2. DANS LA RUE, Tineke Meirink

Kniha, kterou jsme náhodou objevili na podzim v Paříži v jednom maličkém knihkupectví. Zalíbila se mi hned, takový pohled na svět je mi blízký, při prohlížení se musím vždycky usmívat. I dětem je tohle velmi blízké, takže spoustu z nich kniha rozesmívá.
Tineke Meirink je holandská umělkyně, která se dívá na svět s nadhledem a hledá neobyčejné věci v obyčejných předmětech. Více o její práci se můžete dozvědět tady - KLIK, její knihy sice nejsou v Čechách dostupné (ani na bookdepository jsem ji nenašla), ale můžete se po ní poohlédnout v létě na dovolené. :)

3. LEPORELA OD ALISON JAY

O Alison Jay už jsem tu jednou psala, můžete kouknout na můj starší článek zde - KLIK. Její leporela opravdu milujeme, mají tak nádherné a autentické ilustrace! K Vánocům nám k původním dvěma přibylo ještě třetí "Welcome to the zoo" - to je mimochodem úplně bez textu, jsou v něm jen velkoplošné obrázky ze zoologické zahrady, takže se nemusíte bát textů v angličtině, překlad zde není třeba.
(jo a toho nalepeného lachtana na Alence jsem si všimla až po nafocení :D)

4. edice MALÝ PRŮZKUMNÍK

O celé edici jsem tu už jednou psala, takže sem dám jen úvodní fotku a na zbytek koukněte v předchozím článku - KLIK. Musím je sem ale dát, protože tohle je článek o Alánkově knihovničce a tahle čtveřice je absolutní Alánkovo TOP! Nevím, co ho na nich tak hrozně baví, ale prohlíží si je snad každý den, hlavně knihu Moje úžasné tělo. :D
Nakladatelství Svojtka teď chystá v této edici dva nové tituly (Dinosauři a Farma), tak doufám, že je stihnou vydat do Alánkových narozenin.5. HERVÉ TULLET - ČERVÍCI

I o Tulletovi jsem tu psala už strašně mockrát, všechny jeho knihy jsou skvělé. Pro ty úplně nejmenší děti se mi ale nejvíc odsvědčily tituly The game of fingerworms a The good morning game. Obě mají stejný princip - mají v sobě díry tak akorát na prst, kterým postavy v knížce rozhýbete. Na prst si můžete třeba namalovat fixou i obličejík. Malé děti to děsně baví.
6. KDEPAK BYDLÍ...

Tuhle edici okýnkových leporel milovala v tomto věku i Lola, zrovna tak ji miluje Alan. Je prostě skvělá, zábavná, krásně ilustrovaná. Lola jako malá akorát z nějakého důvodů asi 10x utrhla gorile ruku (cíleně, něco jí na té gorile prostě vadilo), a já ji 10x lepila, až jsme ji někde ztratili. Kromě gorily jsme s ničím problém neměli. :D A když to vezmu v počtu přečtení u obou dětí dohromady, tahle leporela pravděpodobně zaujmou první místo.
Vydalo je nakladatelství Svojtka - KLIK.

7. QUI A MANGÉ LA PETITE BETE

Tohle leporelo máme taky doma už několik let, Lolince ho přivezla moje ségra z Francie, když jí ještě nebyl ani rok. Je u mých dětí hodně oblíbená, Lolinka se jí dokonce svého času hrozně smála. Pointa je jednoduchá - na stránkách s různě velkými otvory se snažíte dopídit toho, kdo snědl berušku. :) (spoiler alert: nesnědl ji nikdo :D)
Kniha vyšla v různých jazycích, ale v Čechách ani na bookdepository se momentálně sehnat nedá. Takže třeba zase tip do knihkupectví, až budete na dovolené. :) Autor se jmenuje Hector Dexet.


8. KNIHA DŽUNGLE DŽUNGLOVATÉ

Tohle je žhavá novinka, kterou už mají asi všichni milovníci dětských knih doma. Je opravdu překrásně ilustrovaná, seznámíte se v ní s různými zvířaty z džungle, každé má své jméno (tak třeba pavouk se jmenuje Alan :D) a dozvíte se spoustu zajímavých informací ze života zvířat v džungli.
Kniha vyšla v nakladatelství Axióma.
9. LEPORELA ROTRAUT SUSANNE BERNEROVÉ

Tahle leporela jsou už taky notoricky známá, ale musím je zmínit, protože jsou to jedny z těch, které si s dětmi budete prohlížet celý rok a stále v nich budete nacházet něco nového.
Jsou to veliká "hledací" a "vyprávěcí" leporela, hodí se tedy pro děti od úplně nejmenších až po předškoláky. Na každé dvojstranně najdete vždy celoplošný obraz skládající se z nesčetného množství scén, o kterých si můžete s dětmi vyprávět. Na každé stránce také něco hledáte (třeba v Noci se hledá na každé stránce malý mýval atd.). V edici vyšly knihy Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc - celá série je skvělá také tím, že dvojstránky jsou vždy v jednotlivých knihách stejné (stejný dům, stejná ulice...), jen přizpůsobené ročnímu období a situaci.
Knihy vyšly v nakladatelství Paseka.
(na fotce mi chybí Zima, zapomněla jsem na ni při focení :D)
10. obří leporelo VELKÁ KNIHA PŘÍRODY - ZVÍŘATA

Tuhle knihu jsme koupili už před více než dvěma lety Lolince, tenkrát jsme na ni náhodou narazili v Neoluxoru ve výprodeji za 90,-! Normálně stála asi 250,-, což je ale za takovou knihu taky super cena. Nevím, jestli se bude dát ještě někde sehnat, na internetu se tváří jako vyprodaná, ale třeba na ni někde ještě narazíte.
V knize obřích rozměrů najdete na dvojstranách třeba les, louku či moře včetně spousty zvířat, které v nich žijí. Kresby jsou realistické.

Tak, to je Alánkova nejoblíbenější desítka.
Máte nějaké další tipy na pěkná leporela? Napište je do komentáře!
A já pro vás příště sepíšu třeba zase Lolinčiny favority, naše knihovnička skýtá ještě mnoho pokladů. 


Kovová svítící písmena (počáteční písmena jmen našich dětí) jsme dostali z eshopu sviticipismena.cz, kde se dají jak koupit, tak pronajmout na svatbu nebo oslavu. Nám teď dělají krásnou dekoraci v knihovničce. 

26 komentářů:

 1. Krásné knžky Alánek má :) Náš Kubíček má rád knížky od Svojtky : Moje první obrázková knížka : Stroje na statku, Jak bydlí zvířátka , Na stavbě :) Kolem Vánoc jsme je koupili v Levných knihách, stály okolo 80 kč :) Tereza

  OdpovědětVymazat
 2. Dcerce jsou 2roky za par dní a knížky miluje. Nejvíce se jí líbí Hasiči, které jsme koupili v Lidlu. Formát jako Jaro Léto... jinak leporela moc nezajímají. Má ráda od malička předčítání- Dvakrát sedm pohádek od Hrubína znám i pozpátku:)

  OdpovědětVymazat
 3. Horáček, jednoznačně Petr Horáček! ♥

  OdpovědětVymazat
 4. Ja dne objednavala tuto http://www.presco.cz/velka-knizka-praha-pro-male-vypravece/ a jeste o staveni, maji jeste auta a letadla. Sem na ne zvedava. Navic doprava od 300 zdarma.

  OdpovědětVymazat
 5. Velka kniha prirody - zvirata se da sehnat na Slovenskem eshopu http://www.zachej.sk/produkt/20433/velka-kniha-prirody/
  I presto ze to tam neuvadi, tak na zadost zaslou i do CR. Ano, vyjde to draz, ale u nas k dostani neni a opravdz stoji za to.

  OdpovědětVymazat
 6. U nas se od Vanoc cte porad "rok w lesie" od emilii Dziubak. V cestine zatim bohuzel neni.

  OdpovědětVymazat
 7. Děkuji za krásné tipy! Zrovna včera jsem přemýšlela o tom, proč u nás vychází tak málo opravdu pěkných knih pro nejmenší. Já jsem si ty naše nejoblíbenější zase vozila z Anglie.

  OdpovědětVymazat
 8. Děkujeme za tipy. Jsou nádherné!

  OdpovědětVymazat
 9. Děkujeme za tipy. Jsou nádherné!

  OdpovědětVymazat
 10. Krásný článek, děkuji! Miluji knihy a od té doby co mám děti si ujizdim i na dětských. Včera zrovna dorazil balík, takže muzu doporučit na vlastní oko. Podívej, jak roste strom - Helena Haraštová, určitě objednam ještě Podívej, jak roste rostlina, pak Najdi mě! Zviratka s barevnými kabatky a Zviratka se vzorovanymi kabatky - Silvie Sanža, Edit Silacka a určitě edice Miffy - Dick Bruna. To jsou míní leporela pro prtouse, ale u nás jsou skoro pro dvouletou a ta je miluje. Tak třeba se někomu budou hodit i me tipy. Čteme si s dětmi! Hezky den Tereza.

  OdpovědětVymazat
 11. Knihy hezké, ale překvapuje mě, že nevidím žádné od Horáčka. :) Tak třeba k narozkám přikoupíte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od Horáčka máme knížky, ale leporela zatím ne. :) T.

   Vymazat
 12. Synovi jsem koupila leporelo zelva od Lukese a neteri leporelo pes od Lukese. Jsou moc hezka, jednoduche basnicky i obrazky. Jen jsou malo bytelna pro naseho raubire :)

  OdpovědětVymazat
 13. U nás je ten výběr dost podobný, navíc ještě cokoliv od Dicka Bruna s Miffy, leporela od Rudolfa Lukeše a kniha Obří stroje, to je hitovka na dlouhé večery :-) Jana z http://maleeradosti.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 14. Musím říct, že u nás byla dost oblíbená i historická leporela ještě po nás. Klasika Kuřátko a obilí, o Palečkovi, Špalíček... leporela s básněmi od Kainara, Hrubína... Obě děti měly rády básničky a v nových knížkách je kvalita veršů často tristní. Z nových měli rádi třeba netopýra Ferdinanda

  OdpovědětVymazat
 15. Krásná inspirace, děkuju!!! Dceru (3 roky) bohužel knížky teď skoro nezajímají... A že já, knihomol, jich mám spousty včetně těch dětských. Jeden čas měla ráda Jaro od S. R. Bernerové... ale teď nic...:(
  Tak jen doufám, že syn (7 týdnů:) bude po mně a budu mu moci pořídit třeba něco z těchto tipů...

  OdpovědětVymazat
 16. U nas su okrem uz spomenutych oblubene Barvy a Pocitani od Aino-Maija Metsola

  OdpovědětVymazat
 17. Nádherné knihy. Vzpomínala jsem, jak jsem četla dětem, když byly malé... teď už je knihy nebaví.

  OdpovědětVymazat
 18. Krásné tipy, moc děkuji! Asi objednáme Countablock a Cityblock a pak se mi líbí moc Malý průzkumník (Moje úžasné tělo). Jinak za nás ještě Barvy z Baobabu, Ferdinande!, The Very Hungry Caterpillar a jakékoli leporelo od Horáčka. Už se těším na Lolinčinu knihovničku:) Katka

  OdpovědětVymazat
 19. Co mi to delate?! Dcera ma za dva mesice prvni narozeniny, leporela nadsene ohlizi uz od pul roku, tak jsem chtela nejake poridit, ale toto?! Jak si mam vybrat z tolika krasnych titulu? Samozrejme moc dekuju za inspiraci! :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Barvy a Pocitani od Aino-Maija Metsola
  O jabloNce, Kam se ztratila rolnička, Jedeme Jedeme a Pat the Bunny.

  OdpovědětVymazat
 21. Ja bych pridala prazske tramvajove tipy pro neposedne cestujici, kteri v mhd vydrzi (tedy u nas nastesti uz v minulem case) pod velkym usili zabavovani. Obrazkove hledaci leporelo ceskeho autora Libora Pava "Jedeme, jedeme". Vedle Jara, Leta... tohle miloval. Nakupovaci uz se mi tolik nelibilo. A pote (uz tedy nikoliv tvrde desky) male knizecky, ktere jsme v mhd a jinde neustale cetli od utleho veku: edice "Poznavej" z pixiknihy.cz "Poznavej staveniste" bylo dlouho top :-) Ale jsou bozske i ostatni. Dobromila

  OdpovědětVymazat
 22. Naší malé se hrozně líbí knížky od Richarda Powella Mlsná myška, Malý pejsek, Žluté kuřátko atd. :-)
  https://www.megaknihy.cz/32316__richard-powell

  OdpovědětVymazat
 23. Naší malé se líbí knížky od Richarda Powella Mlsná myška, Malý pejsek,Žluté kuřátko atd.
  https://www.megaknihy.cz/32316__richard-owella

  OdpovědětVymazat
 24. Naší malé se hrozně líbí knížky od Richarda Powella Mlsná myška, Malý pejsek, Žluté kuřátko atd. :-)
  https://www.megaknihy.cz/32316__richard-powell

  OdpovědětVymazat