úterý 28. února 2017

do knihovničky / Kůzlátka


Jedna povedená novinka v naší knihovničce, Lola si ji hned oblíbila.

Ne jen tak ledajaké pojetí klasického příběhu o kůzlátkách. Slovenský ilustrátor Vladimír Král vytvořil knize Kůzlátka perfektní, vtipné ilustrace v oku lahodící barevné paletě. Miluju dětské knihy s osobitými ilustracemi a tahle se mezi ně rozhodně řadí. 

Tedy, ona to vlastně není jen jedna kniha. Jsou to dvě knihy v jedné, od dvou různých autorek - každá začíná z jedné strany. 
První příběh je tradiční - o kůzlátkách, která neposlechla maminku, vlkovi po jeho několika pokusech a ztenčení jazyku u kováře nakonec otevřela, ten je sežral, ale než je stihl strávit, máma koza mu rozpárala břicho a poučená kůzlátka zase vyskákala po jednom ven (přímo to požírání kůzlátek a párání břicha se v ilustracích neobjevuje, jen v textu, který je psaný podle původního příběhu). Tahle část se jmenuje Pohádka o kůzlátkách, ale neposlušných a převyprávěla ji Mária Rázusová-Martáková.

Když pak knihu otočíte, z druhé strany najdete velmi netradiční pojetí pohádky - Pohádka o kůzlátkách, ale poslušných od Jaroslavy Blažkové. V téhle části chodí máma koza do práce, kůzlátka jsou doma poslušná, z hloupého a zmateného vlka v růžovém tílku a slunečních brýlích si utahují a nikdy je nenapadne mu otevřít. Vlk se nakonec napraví, najde si práci na bratislavském hlavním nádraží a kůzlátka dostanou za svou poslušnost nové holínky. Tahle verze je hodně moderní a plná vtipných hlášek, kterým se budete smát vy i děti.

Vladimír Král používá v ilustracích každého příběhu lehce odlišnou barevnou škálu, což už je taková třešínka na dortu.

4 komentáře:

  1. To je taková krása, že si ji asi budu muset koupit. Vladimir Kral ilustroval i slovensky preklad Kouzelneho kalendare od Josteina Gaardera. Skoda cesky preklad ilustroval nekdo jiny.

    OdpovědětVymazat
  2. No to je nádherná knižka, s malým si veľmi radi spolu čítame a knižku si idem hneď aj kúpiť ... vlastne keď dopijem kávu :-) Miška

    OdpovědětVymazat
  3. Máme doma......ale spokojená nejsem.Ilustrace jsou opravdu krásné, ale text je dost hrozný.

    OdpovědětVymazat