pátek 10. února 2017

do knihovničky / edice Posviť na to


Prosvěcovací knížky jsou u dětí hodně oblíbené, už kdysi jsem tu psala o knize Hide & Eek, kterou mají naše děti milují dodnes.
Když nedávno vyšly dvě edukativní prosvěcovací knihy Lidské tělo a Tajemství zvířecího maskování v Nakladatelství Svojtka, hned jsem je objednala, s interaktivními knihami u našich dětí nikdy nešlápnu vedle, tyhle jsou navíc opravdu poučné. 
Nejlepší je číst si v nich v noci, ve tmě, jen s baterkou nebo malou lampičkou. Každá stránka totiž ukáže po prosvícení ze spodní strany plno tajemství a nejlépe jsou vidět právě když je okolo tma. Ale jde to samozřejmě i za světla, jen není prosvícení tak zřetelné.


Kniha Lidské tělo mě velmi mile překvapila ještě v jedné věci. Kromě toho, že prosvěcování je skvěle názornou formou vysvětlení základů anatomie, v ní totiž taky najdete třeba kluka na vozíčku - ovšem bez toho, aby se text jeho vozíku jakkoli týkal. Možná se vám to zdá jako drobnost, ale ve skutečnosti je to docela velká věc, která pomáhá dětem brát lidi s postižením normálně a napomáhá tak integraci postižených dětí. Možná by mě to dřív vůbec nenapadlo, protože člověk je oblblý tím "ideálním světem", který kolem nás vytváří nejrůznější reklamy a média, ale už docela dlouho sleduji projekt Changing the face of beauty, který se zasazuje o integraci lidí s postižením do světa modelingu a reklamy a tím velké změny pohledu na krásu, takže mě tenhle obrázek hned trknul a v dětské knize opravdu nesmírně potěšil. Takové obrázky by se ale měly v dětské literatuře objevovat daleko častěji.
Kromě kluka na vozíku tu taky najdete lidi různých barev pleti a třeba taky holky, co hrají fotbal. Kniha prostě kromě vzdělávání v anatomii lidského těla cíleně boří různé stereotypy.

Kniha Tajemství zvířecího maskování zase dětem ukáže, jak a proč se zvířata v přírode maskují. Co není na první pohled tak zřetelné, objevíte po prosvícení stránky zespodu.


11 komentářů:

 1. Děkuji za tip :-) Knihy s mým chlapečkem zbožňujeme a vaše tipy nám pomáhají si v množství knih na pultech vybrat ty top! Myslíte, že by se mohlo líbit teprve 16 měsíčnímu dítěti? Máte zkušenost?
  Děkuji za odpověď a přeji krásný víkend,
  Dáša K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že ta zvířata ano. Sice prozatím nepochopí tu encyklopedickou část knihy, ale objevující se zvířata po prosvícení baterkou by ho pobavit mohla. Podle Alánka (20 měsíců) to nemohu moc soudit, druhé děti jsou jiné, než ty první a baví je prostě všechno, co baví staršího sourozence. :) Lola ale měla první prosvěcovací knihu (strašidelnou :) ve 2 letech a bavila ji moc už v té době.
   Tělo bych brala spíš až pro starší, Lolu toto téma začalo zajímat kolem 3 let.
   T.

   Vymazat
 2. No tak ty jsou super, ty budeme muset objednat :-) A kdy bude prosím ten článek na Vaše oblíbené knihy? Na ten se těším moc:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem teď ve strašném skluzu, ale snažím se to všechno postupně dohánět... Tak snad brzy! T.

   Vymazat
 3. Děkuji za tip! U nás by pro změnu určitě bodovalo to lidské tělo, při nejbližší příležitosti ho pořídím.

  OdpovědětVymazat
 4. Paráda. Díky! Hide and eek jsem díky Vašemu tipu loni synovi koupila a udělala jsem dobře. Má rád všechno strašidelný a zrovna dnes jsme se šli zavřít do koupelny s baterkou :) Také se k ní pořád vrací.

  OdpovědětVymazat
 5. Ty jsou úžasné! Schovám je synovci do léta k narozeninám. Děkuju za úžasný typ!

  OdpovědětVymazat
 6. Knizky jsou super. Obe mame doma a dceri (15 mesicu) se moc libi, zatim prohlizime jen obrazky a ja ji k tomu vypravim. Rikala jsem si, kdy je ukazete na svem blogu ;-).

  OdpovědětVymazat
 7. Už je máme doma. Jen nevím jestli to vydržím, mít je schované až do léta k narozeninám pro malého. ☺ ivča

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak nevím, kterou dřív, jestli Hide and eek, nebo tyhle dvě. Asi všechny tři :o). Ještě bych měla prosbu, nemáte náhodou Tulletku The Five senses? Nenašla jsem nikde na webu ukázky, dost mě láká, ale úplně si na zajíce v pytli netroufám. Děti už mám větší, 5-8 let, ale hravé dostatečně. Díky moc!
  Pavla

  OdpovědětVymazat