pondělí 16. ledna 2017

do knihovničky / Louskáček a Sněhová královna


Dnes si u nás můžete zalistovat dvěma krásnými knihami se zimní tématikou - klasickými příběhy Sněhová královna (H. Ch. Andersen) a Louskáček (E. T. A. Hoffmann). Předlohou obou knih je originální příběh, který je však upravený pro uši a oči nejmenších čtenářů, najdete v nich tedy velkoplošné ilustrace a kratší text. Louskáček je sice taková typicky předvánoční kniha, ale snový příběh je tak kouzelný, že ho budete klidně číst celý rok (nebo ho naopak schováte a začnete vždy znovu číst až na první advent, protože vánoční atmosféra z krásných ilustrací Valerie Docampo doslova sálá).

Louskáček je příběh holčičky, která k Vánocům dostane od svého strýce krásný dřevěný louskáček v podobě vojáčka a ihned si ho zamiluje. Když večer usne, Louskáček se promění v prince, holčička v princeznu a prožijí spolu dobrodružství při boji s myší armádou pod vánočním stromečkem i následné cestě do Sladkého království za Cukrátkovou vílou. Ráno se Klárka probudí pod stromečkem a zjistí, že se jí to všechno jenom zdálo. Nebo nezdálo?
Sněhová královna zhuštěná do celkem krátkého textu pro nejmenší děti působí sice při prvním čtení trochu zmatečně a urychleně (u zhuštěného textu Louskáčka jsem až takový pocit neměla), ale jako první představení klasické pohádky Hanse Christiana Andersena nejmenším dětem, které ještě dlouhý text a málo obrázků nevydrží, je parádní. Velkoplošné ilustrace Charlotte Cooke je určitě zaujmou a teď se do sněhových závějí navíc akorát hodí.

Káje zasáhne do srdce i očí střep z rozbitého skřetího zrcadla - od té doby přestane mít všechny rád a začne vidět svět kolem sebe černě. A tak když městem projíždí saně Sněhové královny, sám za ně zapřáhne své sáňky a nechá se odvézt do jejího království, kde ho následně královna vězní.
Gerda má však Káje tak ráda, že se rozhodne ho hledat. Dobrodružná cesta ji zavede až do Laponska, kde královna sídlí. Tam pomůže Kájovi vyřešit hlavolam, aby ho vysvobodila a také mu z očí i srdce vyplaví střepy skřetího zrcadla, aby se společně mohli vrátit ke své babičce.

Louskáček i Sněhová královna v podání pro nejmenší děti vyšly krátce před Vánoci 2016 v nakladatelství Svojtka.

7 komentářů:

 1. Díky za další typy,Terezko. Andersena jsem nikdy moc nemusela, ale moje babička jeho pohádky tak nádherně vyprávěla...zase jsem si vzpomněla na "černé hodinky" s ní. Dětem je potřeba někdy nabídnout víc cestiček...tohle se zdá, jako jedna z nich :-) Bára

  OdpovědětVymazat
 2. Nádherné! :) tak možná na příští zimu pořídíme

  OdpovědětVymazat
 3. Ty jsou tak nádherné :-) Celý advent jsem odolávala, ale včera odolání utnuto a objednáno. Již jsou na cestě k nám. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 4. Louskacka jsme poridili pod stromecek.Svojtka by se mohl k vydavani neokynkovych knih odhodlat casteji.Ale Snehova kralovna me ilustracemi vubec neoslovila,I kdyz nejake zjednodusene vypraveni pro mensi by spatne nebylo.Zatim ale asi zustanu u planu knihy s ilustracemi M.Adreani.Hezky den Gisela

  OdpovědětVymazat
 5. Louskáčkovi se nedalo odolat, taky jsem si ho pořídila. Už se těším na příští vánoce :)

  OdpovědětVymazat
 6. Dobry den,sleduji Vas blog teprve krátce a chystam se synovi k druhym narozeninam koupit nejake knihy (které mozna zaujmou az později). Rada bych se Vas zeptala na 10 Vašich (Vas a Vasich deti) nejoblibenejsich detskych knih. Mate jich na blogu spousty a ja bych nejradeji koupila vsechny:). Dekuji moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, chystám se sepsat seznam našich nejoblíbenějších knih za loňský rok, článek se snad objeví na blogu během týdne. :) Tereza

   Vymazat