pátek 6. ledna 2017

do knihovničky / Jde sem lesem


Dneska o jedné pohádkové knize, která nás o svátcích uchvátila. 
Je to kniha a bylinkový herbář v jednom, plná lesních panenek, skřítků a dobrodružství a taky o tom, jak by se děti měly chovat v lese, aby jim skřet nenastavil bludný kořen.

Jde sem lesem je kniha od známé a oceňované spisovatelky Daniely Krolupperové. Je o chlapci z velkoměsta, který tráví prázdniny u své babičky na vesnici u lesa. Nejdřív je otrávený, protože babička nemá internet, neví, co je to tablet nebo Xbox a celkově je nějaká "zastaralá". Nakonec ale zvítězí dětská fantazie a hravost, Toník prožije s babičkou neobyčejné prázdniny plné pohádkových postav, zbloudilých duchů rytířů, léčivých bylin a lesních dobrodružství.

Na začátku každého z příběhů autorka také představí jednu léčivou bylinu, která se posléze v příběhu objeví, skřítkové ukáží Toníkovi její léčivé schopnosti, dozvíme se také, kde roste a jak se používá a na konci každé kapitoly najdete malý kvíz, na kterém si můžete procvičit, co jste si o bylince zapamatovali.

Kapitoly jsou poměrně krátké a hodí se jak na předčítání malým dětem, tak na samostatné čtení mladším školákům.

Celý příběh je opravdu kouzelný a ilustrace Evy Chupíkové ho krásně doplňují. Obzvlášť se jí povedlo vyobrazení jednotlivých skřítků a lesních panenek. 


10 komentářů:

 1. Achjo, už bych sem neměla nahlížet, protože mi dochází místo v knihovně, teda knihovnách. Ale tuhle zase nutně musíme mít... ;-) Děkuju za další skvělý tip :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Zase další kniha z oddělení nemůžunekoupit. Já jsem totiž v knihkupectvích jinak ztracená. Chtěla bych všechno a nekoupim nic. Takhle mám jasný cíl. Děkuju.

  OdpovědětVymazat
 3. I ostatni knizky od Daniely Krolupperove jsou zajimave. Urcite domu doporucuji Zakerne kere, Mizici hmyzici ci Rybi sliby

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už nad nimi dlouho uvažuji, stále jsem si nebyla jistá, ale Jde sem lesem mě přesvědčila, určitě pořídím i další. T.

   Vymazat
  2. Souhlasím, knihy jsou skvělé, jen u těch Rybích slibů mi přišel příběh trochu jednotvárný. Jana Š.

   Vymazat
 4. U nás byly jednoznačně nejoblíbenější Zákeřné keře. Ty ilustrace jsou nádherné.

  OdpovědětVymazat
 5. Celou knížku jsem přečetla (chtěla jsem taky psát recenzi), ovšem přišla mi tak hloupá, že jsem od toho upustila. Překvapuje mě proto, že se objevila tu. Knížka má skvělé téma a nápad, ovšem to zpracování... jazyk není ani trochu poetický, příběhy a pointy jsou šroubované, prvoplánově moralizující, informace o bylinkách jak z atlasu, popsané slovy, kterým děti snad ani nemohou rozumět - a vůbec, proč by měli např. vědět, kolik která bylina měří? Otázky na konci kapitol se netýkají textu, ale onoho úvodního encyklopedického představení. Tož jen tak, že ne všechno je nutné mít v knihovničce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je v pořádku, že se vám nelíbí všechno, co se líbí někomu jinému. Mně a Lole se naopak kniha velmi líbí a věřím, že se s námi shodne plno dalších. Stejně tak jako plno jiných dá zase přednost jiným knihám. Tak už to na světě chodí. :) Tereza

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pardon, tam mal byt tip na doplnenie zbierky - predvcerom som kupila v Kanzelsbergeru knihu Mizici hmyzici za 89 kc

   Vymazat