sobota 28. ledna 2017

do knihovničky / Děvčátko s kosou


Melancholická artová kniha o Smrtce a jeho dceři, která se při své pouti po světě s tátovou kosou učí znát, o čem všem je život.

Nejsem si úplně jistá, jestli tahle kniha skutečně patří výhradně do dětské knihovničky. Skoro bych řekla, že je to jedna z těch, která dá daleko víc dospělým než dětem. Ne že by byla pro dítě jakkoli nevhodná, to ne, spíš si myslím, že jsou myšlenky a pointa v knize tak skryté, že možná i vám samotným dá zabrat je odhalit. Kniha nechává velký prostor k přemýšlení.

Výtvarně je nádherná - ilustrovala ji Dorothee Schwab a vytvořila v knize skutečné výtvarné dílo na každé dvojstraně. I text Michaela Stavariče je vlastně doplňkem ilustrací, které jsou v celé knize zkrátka stěžejní. 

Dílo pro fajnšmekry dětské literatury nebo milovníky artových knih.
I malým dětem se z ní ale dá samozřejmě číst, i přes melancholickou náladu celé knihy (kterou budou děti vnímat daleko méně, než dospělí) - každá dvojstrana je takový samotný drobný příběh, resp. text na každé dvojstraně popisuje nějakou situaci, ze které se Smrtečka naučí něco nového o životě. S každou dvojstranou Děvčátko roste, dospívá a mění se jeho pohled na věci. Obávám se ale, že malým dětem unikne celková pointa (možná se ale pletu a některým přemýšlivým dětem přinese víc, než si umím představit - to jistě každý posoudí sám na základě fotek a úryvků z knihy, které najdete dále v článku).

Mně osobně se kniha opravdu nesmírně líbí, přesně takový typ knih mě baví a fascinuje. Ale cítím, že je trochu víc pro mě, než pro Lolu. :)

7 komentářů:

 1. Krásná! A přesně - možná si tu knihu neužiju o tolik víc já než děti, ale rozhodně dřív. Díky za tip, k nám do knihovny se určitě postěhuje... A nejspíš bude nedaleko páně Pratchertova Smrtě :-)
  Eva

  OdpovědětVymazat
 2. Diky vam uz mam pekne dlouhy seznam knizek, ktere "potrebujeme" :) zrovna dnes jsem narazila na tuhle ilustratorku http://creativelife.cz/co-spojuje-alenku-z-rise-divu-pinocchia-manuela-adreani/
  Diky za vas blog.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Manuela Adreani je skvělá ilustrátorka! My od ní máme zatím Čaroděje ze země Oz, ale vyšlo s jejími ilustracemi spoustu klasických příběhů, mám na svém wishlistu i další. :) T.

   Vymazat
  2. A tuhle mate? :) http://za-listem-list.cz/preklep-a-skraloup/

   Vymazat
 3. Uz od Vanoc ji tu mam a nejak nemam odvahu ji ty nasi treperende trilete cist... Se smrti se ted setkavala vice nez casto a zatim to moc nepobira...

  Ale kniha je to krasna!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně právě přijde, že to téma je pro děti daleko víc "na talíři" v Kamzíkově velkém skoku. Tam je to podané tak, že to fakt i ty děti pochopí a cítí z postav smutek (ta kniha je ale právě o tom, jak se s tím smutkem vyrovnávat, takže je to prostě žádoucí). V Děvčátku s kosou mi to naopak přijde, že tam děti tu melancholii moc nepocítí, protože je taková skrytá. Lola Děvčátko bere jako normální pohádku o holčičce, která se furt usmívá a pomáhá kolem sebe. U toho Kamzíka ten smutek už vnímá, i když smrt jako takovou stejně ještě podle mě nechápe.

   Vymazat
 4. Já mám dotaz z trochu jiného soudku, dnes jsem po dlooouhé době byla v Levných knihách a narazila jsem na dvě knížky s ilustracemi od Denisy Grimmové - Příběhy ze sadu a Příběhy ze zámku (napsal Jan Nedoma). Obrázky mě hned zaujaly, jsou super, tak jsem knížky vzala i kdyby jen na prohlížení obrázků, byly za fajn cenu (49 a 59 Kč). Prý jim předcházela ještě jedna knížka - Příběhy z malého domečku, to už v Levných knihách nemají, ale ještě lze sehnat v normálních knihkupectvích. Uvažuji, jestli ji koupit, aby byla celá sada :-) Nemáte někdo doma? Doporučil byste? Baví to děti? Do těch dvou se chystám začíst až budou děti spát...

  OdpovědětVymazat