čtvrtek 15. září 2016

do knihovničky / Vlk a tma


Vlk a tma je dětská kniha o strachu ze tmy a o tom, jak se s ním vyrovnávat. Napsal ji Daniel Rušar, který je lektorem sociálních dovedností a chystá i další dětské knihy, které mají pomáhat dětem a rodičům překonávat složité životní situace. 
Poutavý příběh Vlka a tmy potěší ale i malé nebojsy. Co totiž z knihy dělá opravdu výjimečný počin jsou dokonalé ilustrace Ley Točekové.
Poprosila jsem pana Rušara, aby mi ke své knize napsal pár slov - doporučuji jejich přečtení všem rodičům, jejichž děti se strachem ze tmy bojují."Knihu jsem psal pro syna Eliáše. Když měl dva, tři roky, tmy se nejprve nebál (což je vlastně fascinující, že se malé děti tmy nebojí!), bát se začal až později, podobně jako děti v předškolním věku, a představoval si, co všechno se může v lese/sklepě stát a odehrávat." říká o svém díle Daniel Rušar. "Příběh jsem mu nejprve vyprávěl a potom až napsal. Vzpomněl jsem si na své pocity, tmy jsem se sám jako dítě velmi bál.""Asi nejdůležitějším bodem je přijetí strachu a celkově i nepříjemných pocitů. A naučit se strach přijímat a nebojovat s ním je přece méně vysilující a zajímavější. Často se dospělým i dětem říká "neměj strach" - jenže kdyby člověk strach neměl, tak ho přece nepociťuje, že? Jak lze něco nemít, když to už je/existuje? Takže zbývá se podívat, co udělat s tím, když strach/nepříjemný pocit mám - a tam se hodí opakování slov, vizualizace něčeho příjemného, což jsou známé věci pro dospělého, ale neznámé pro dítě.""Záměrně jsem vybral zvíře, které by nemělo mít z tmy strach, ale přesto jej pociťuje. Dítě a rodiče se tedy dozví, že strach z tmy mají běžně i ti odvážní."
Kniha vypráví příběh vlčího mláděte, které se bojí ve tmě lovit se smečkou a zůstává kvůli svému strachu tedy hladové, ale postupně najde způsob, jak svůj strach překonat.
Lea Točeková je v civilním životě letuška, ilustrování se však věnuje velmi intenzivě a mně osobně její ilustrace (kombinace akvarelu s perokresbou a dalšími technikami) učarovaly na první pohled - jsou osobité, vtipné a krásné zároveň.
"Viděl jsem ilustrace Ley Točekové a velmi jsem si přál, aby právě ona nakreslila k příběhu ilustrace, tak se z toho velmi těším. Osobně si myslím, že její ilustrace jsou opravdu výjimečné." dodává autor knihy.Kniha Vlk a tma vyšla na konci srpna v nakladatelství Paseka.

5 komentářů:

 1. Díky za skvělý tip, to nám seženu!

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ta je velmi podarena! Ja si dovolim pridat tip na knizku, kt. som bjavila tento tyzden a hned som ju aj kupila, pretoze sa mi tiez zdala velmi vydarena. Od Heleny Harastovej - Uz sa nebojim tmy, dokonca existuje aj v ceskom jazyku. http://www.martinus.sk/?uItem=238736 resp. http://www.martinus.sk/?uItem=237410 .
  Pekny den. Jana

  OdpovědětVymazat
 3. Ač se moje děti zatím tmy nebojí, knížku máme taky doma. Zatím však čeká ve skříni. Je krásná. A v podobném duchu doporučuju úžasnou knihu Skříp, škráb, píp a žbluňk!

  OdpovědětVymazat
 4. Je to zvláštní, myslela jsem, že k nám strach ze tmy ani přijít nemůže a je to tu. Náš tříletý, který byl zvyklý spát vždy sám a ve tmě najednou chce otevřené dveře a vidět na noční světýlko v chodbě. Ideálně abych počkala než usne v ložnici vedle jeho pokoje.
  Nějakou knihu bych tedy s touto tematikou taky pořídit chtěla, ale přiznám se, že tato kniha mě svými ilustracemi trochu děsí sama o sobě :D (jinak ale mě zdejší tipy do knihovničky už nejednou postrčily ke správné koupi)

  Helča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, vážně? Mně právě ty ilustrace přijdou neskutečně milé. :) Ale samozřejmě je to otázka citu každého z nás, výše je tu v komentářích ještě jeden tip na knihu proti strachu ze tmy, tak zkuste juknout na ni, ta taky vypadá dobře. :) Tereza

   Vymazat