středa 31. srpna 2016

do knihovničky / Dům myšek: Sam a Julie


Na tuhle knížku jsem se těšila ještě předtím, než u nás vůbec vyšla. Je to totiž takové malé umělecké dílo. Dům myšek skutečně existuje. Autorka knihy Karina Schaapman ho nejprve celý vyrobila z kašírovaných kartonových krabic, vypracovala do nejmenších detailů, na zařízení interiéru použila autentické látky z padesátých, šedesátých a sedmdesátých let a také různé druhy odpadového materiálu. Má přes 100 pokojů, spoustu chodeb i venkovní prostory. Během stavby a zařizování pokojů spontánně vznikaly příběhy do knihy, kde mají hlavní role myšky Sam a Julie. V Holandsku díky obrovskému mezinárodnímu úspěchu vyšly další díly Sama a Julie. (zdroj textu: meander.cz)

Sam a Julie bydlí v Domě myšek. Je to svět sám pro sebe. Julie bydlí v šestém patře vzadu, jen s mámou, v jedné malinkaté komůrce. Nemá tátu, sourozence, ani babičku a dědečka. Julie je STRAŠNĚ zvědavá a HROZNĚ paličatá. Nesnáší nudu, a jakmile ji to doma přestane bavit, vyráží ven za dobrodružstvím se svým kamarádem Samem. Sam bydlí v Domě myšek vepředu uprostřed. Bydlí tam s mámou, tátou, bratříčky a sestřičkami. Má dva dědečky a dvě babičky, několik tet a jednoho strýčka. Sam je STRAŠNĚ nesmělý a HROZNĚ poslušný. Když je s Julií, dělá věci, na které by si jinak nikdy netroufl. Čeho má Sam hodně, toho má Julie málo – a naopak. Jsou to nejlepší kamarádi a o všechno se spolu dělí. 
(text ze zadní strany knihy)

Knížku Dům myšek: Sam a Julie dostane Lola v půlce září k svátku. A já už se vážně nemůžu dočkat, až si ji spolu budeme číst! Kniha je veliká, má formát 26x30 cm. A je překrásná! Letos už ji asi žádná další dětská kniha nepřekoná. :)

Karina Schaapman - autorka knihy, která celý dům myšek vyrobila, pro knihu nafotila fotografie i sepsala všechny příběhy

Kniha Dům myšek: Sam a Julie vyšla v nakladatelství Meander, její další díly by prý měly v češtině vyjít na Vánoce 2016 a na jaře 2017.  

12 komentářů:

 1. Díky za tip! Vím přesně, komu touto knížkou udělám brzo radost :)

  OdpovědětVymazat
 2. Terezko, to je vážně nádherná knížka. Úplně mě dostala! iva

  OdpovědětVymazat
 3. OOO, tak to je pecka. Moc děkuji za nápad, Miška bude mít na podzim svátek, takže knížka o myškách je jasná volba.

  OdpovědětVymazat
 4. To je nádhera! Vůbec ji neznám. Dvojcata budou mít na podzim narozky, určité by se jim líbila. Kde jste ji koupila? Je běžně k dostání? Marketa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď je celkem běžně, je úplně nová, tak ji mají momentálně skoro všechna velká knihkupectví. Já jsem kupovala přes superknihy.cz, vyšla tam zrovna v tu chvíli i s poštou nejlevněji, ale ty ceny na eshopech se různě mění. T.

   Vymazat
  2. Dobrý den, Terezo,
   dívala jsem se na superknihy.cz, a tam mají 2 publice na výběr - jedna 58 stránek, druhá 66 stránek (teď vyprodaná). Tušíte, v čem je rozdíl? Případně, kolik stránek má Vaše kniha?
   Děkuji!
   Sororessa

   Vymazat
  3. Dobrý den, koukala jsem a naše má 58 stránek (resp. na 58 straně končí číslování, pak je tam ještě jedna fotka). Myslím, že to je na těch superknihách asi jen nějaká chyba, mělo by být jen jedno vydání. T.

   Vymazat
 5. Moc mě potěšilo, že vychází i v češtině. U nás už dlouho patří mezi nejoblíbenější - máme doma holandský originál, holčičky jsou bilingvní a čtou si ji s tatínkem. Mimochodem, je k ní i web (i v angličtině) a na něm mimo jiné i návody na výrobu některých z těch titěrností, co v domečku jsou. :) http://www.themousemansion.com/

  OdpovědětVymazat
 6. Jéééé ta je úžasná! Hlavně ten domeček! O to víc mě láká se do těch příběhů začíst. Zatím je můj Olí maličký, ale už se těším, až povyroste a bude ho to víc zajímat <3
  Máte opravdu super tipy, je radost číst váš blog, Děkuji!

  Míša+Oliver

  OdpovědětVymazat
 7. Už jsem jí u někoho obdivovala, je dokonalá ♥ Ale že za tím stojí takhle šikovná paní, jsem netušila! Paráda! ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Ha! Tuhle kniha mi tu čekala na blog už od nějakou dobu, ale předběhla jste mě, Terezo :) :). Aspoň tedy doplním dva detaily, které by mohly zajímat - jednak 27.10. vyjde pokračování, Sam a Julie v divadle (https://www.kosmas.cz/knihy/219912/dum-mysek/). A za druhé, v plánu jsou i hračky - plyšové myšky Sam a Julie. Podle Meandru měly být v nabídce spolu s knihou, ale zatím nejsou. Volám distributorovi co 3 týdny, takže až se objeví, dám vědět :). Myslím, že by to byl dokonalý vánoční dárek. Mějte se prima!

  OdpovědětVymazat