čtvrtek 21. července 2016

rozhovor / ilustrátorka Marcela Konárková


Marcela Konárková je mladá ilustrátorka a autorka dětských knih s výjimečnými nápady. Její knihu Galerie aneb Arturovo dobrodružství jsem si pořídila na festivalu Mini u stánku nakladatelství Meander (je sice určená spíše o něco starším dětem, než jsou ty moje, ale je to jedna z těch, které se vyplatí mít "do zásoby" - zvlášť pokud jste milovníky výtvarného umění), Marcela teď ale vydala další zajímavý počin a to interaktivní e-knihu pro děti Chrobákovy trampoty. Obě díla bych vám dnes ráda představila spolu s krátkým rozhovorem s jejich autorkou.


Kniha Galerie aneb Arturovo dobrodružství je příběh postavičky z neznámého obrazu, který visí v galerii po boku slavných děl. Návštěvníci se mu trochu posmívají a tak se Artur rozhodne ze svého obrazu vystoupit a prohlédnout si všechna ta slavná díla, která jsou prý o tolik lepší, než jeho obraz. Postupně se Artur objeví v několika slavných obrazech českých malířů a povídá si s postavami na nich. Každá stránka je interaktivní, obsahuje odkrývací, vysouvací nebo posouvací okénka, 3D obrázky nebo rozkládací plakát. Velmi poutavým příběhem přiblíží dětem (i dospělým) některá slavná díla a výtvarné umění celkově, je to opravdu nádherná kniha. Její součástí je také pracovní sešit.


---
ROZHOVOR S MARCELOU KONÁRKOVOU

Jak jste se dostala k tvorbě pro děti?
Asi prvně se to projevilo již na základní škole, kdy byla má vysněná představa budoucího povolání "učitelka ve školce". Ráda jsem pro mladší sourozence vymýšlela různé hry a aktivity, vyráběla odměny v soutěžích a připravovala honby za pokladem. Po střední škole uměleckoprůmyslové jsem si jako vysokoškolský obor zvolila studium knižní ilustrace, které mě naprosto naplňovalo a zůstala jsem proto u ní do dnes. 

S vaší tvorbou jsem se seznámila přes knihu "Galerie aneb Arturovo dobrodružství", která mě velmi zaujala svojí jinakostí - dětem hezky přiblíží některá umělecká díla a pohled na umění obecně. Co přesně by podle vás měla kniha dětem ukázat? Pro jakou věkovou kategorii je určená?
"Galerie" je takový malý pohádkový výlet do barevného světa obrazů. Prostřednictvím dobrodružného vyprávění informuje děti o tom, jaká krásná díla významných českých malířů mohou v galerii objevit, podněcuje jejich fantazii a zájem o výtvarné umění. Jejich průvodcem je Artur - zvědavý podivín z neznámého obrazu, který děti bere na dobrodružnou cestu, při které se ocitnou v kouzelně barevné krajině Františka Kupky, potkají kubistickou ženu, která si čte knihu, ale také pomůžou zakleté dívce z obrazu od Toyen. Technika pop-up umožňuje pak čtenáři měnit podobu obrazů a doslova si s ilustracemi hrát. K samotné knize pak patří také pracovní sešit v podobě leporela, kde mohou děti uplatnit již vlastní kreativitu a samy se tak zapojit do příběhu. Knížka je určená dětem od 6 let.

Další z vašich děl, která jsem měla možnost poznat, je interaktivní e-kniha "Chrobákovy trampoty". Proč jste zvolila právě tuto formu "knihy" pro děti?
V případě "Chrobáků" se jedná o úplně jinou formu vyprávění, které se nachází někde na pomezí klasické knihy a animovaného filmu. Nápad na tento typ interaktivní e-pohádky navázal na mé předchozí realizace jakou byla má bakalářská práce kniha "Naše Choceň - nevšední procházka městem" nebo právě pop-up kniha "Galerie" či interaktivní knížka "Ladislav Sutnar  - inspirace dětem", kde jsem se vždy snažila do knihy začlenit interaktivní prvky a čtenáře tak více vtáhnout do děje, či ho přímo zapojit jako spolutvůrce příběhu. Dalším důležitým faktorem, který mě ovlivnil je zájem a obdiv k animaci, proto mě velmi lákalo zkusit si vytvořit takovýto typ interaktivní e-pohádky, kde ilustrace doslova ožívají čtenáři pod rukama.

Vaše ilustrace jsou opravdu krásné a osobité. Máte v plánu další knihy pro děti?
Ano, samozřejmě :-) Na další knize právě pracuji a mám již několik dalších titulů vymyšleno. Pokud vše půjde dobře, další má knížka by měla spatřit světlo světa letos na podzim. 
---


Interaktivní e-kniha Chrobákovy trampoty je - jak sama autorka uvádí - úplně jiná forma vyprávění, které se nachází někde na pomezí klasické knihy a animovaného filmu. Příběh ze života Chrobáků namluvil Pavel Liška (pokud budete chtít Chrobákovy trampoty ale používat jako skutečnou e-knihu, můžete vypnout zvuk a předčítat dětem sami, na každé stránce je text). Každá stránka také reaguje na dotyk, samo dítě prstem obrázky rozhýbe. S osobitými ilustracemi, moderním a vtipným způsobem dětem přiblíží život lesní droboty.
Chrobákovy trampoty si můžete stáhout do chytrých telefonů nebo tabletů na Google Play nebo iTunes.

5 komentářů:

  1. Díky za tipy :-)Markéta

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to je super! Děkuji za tipy na krásné a vkusné čtení (vyprávění)!

    OdpovědětVymazat
  3. Terko, diky za tip na knizku. Uz ji mam objednanou - taky "do zasoby", nez se po nich zaprasi ;-) Umeni milujeme, tak snad synek tuto vasen taky zdedi. M.

    OdpovědětVymazat