pátek 15. července 2016

o našem cestování


Spoustu z vás mi v průběhu naší cesty nebo i po ní psalo, zda bych nezveřejnila pár tipů k cestování s dětmi - rozhodla jsem se tedy něco málo sepsat, pár zkušeností - pro ty, kteří by se rádi s malými dětmi na podobnou cestu také vydali.


Pokusím se psát hlavně o tom, na co se mě nejčastěji ptáte.
Spoustu lidí udiví, jaká cesta se dá zvládnout s dvěma malými dětmi. Musím ale říct, že po naší první cestě na Slovinsko loni na podzim (což byla za náš společný život úplně první dlouhá cesta do zahraničí autem, s Lolou jsme vždycky jen létali letadlem) jsme zjistili, že našim dětem tenhle způsob cestování velmi vyhovuje. Přišli jsme na to v podstatě náhodou, Alánkovi byly v té době 4 měsíce a Lola byla celkem čerstvě bez plen, měla svoje "nočníkové rituály", které bychom jí v případě letu nedokázali zajistit - pravděpodobně by to v té době pro ni byl v letadle velký stres, pokud by se jí chtělo na záchod, takže jsme se kvůli ní rozhodli vyzkoušet si poprvé dovolenou s autem a využít všech benefitů, které vlastní přeprava přináší. 

Na takových cestách se pořád něco děje. Na chvilku se nezastavíte, není čas na nudu. A to naše děti prostě baví. Alánek je zatím takový pozorovatel, ale Lola už si při cestování sama diktuje, že už by chtěla zase někam na loď, k moři nebo na výlet a moc si s námi tyhle cesty užívá. Když navíc cestujete v létě, je klimatizované auto a s ním spojené (téměř) každodenní přejezdy taková oáza, kde si děti odpočinou od slunka i tepla. Na těchto cestách si ani Lolinka, která doma přes den nespí už od 2 let, neodpustí každodenní odpolední šlofík v autě. :)

Tolik k tomu, že to cestování s dětmi není (v našem případě) zase tak složité. :)


No a teď k těm praktickým věcem. Třeba jak se na takovou cestu sbalit, abyste nemuseli každý den vybalovat a opětovně balit celý kufr.
My vlastně žádné velké zavazadlo ani s sebou nemáme, v kufru auta máme tyhle plastové Ikea boxy, ve kterých jsou věci rozdělené tak, aby se mi v nich dobře vyznalo. Jelikož chodíme do hotelů jen přespat, nepotřebujeme toho z auta vybalovat nikdy příliš mnoho naráz - vyndaváme vždy jen to, co skutečně potřebujeme.

tenhle žlutý palubní kufr American Tourister jsem díky vám vyhrála v Mamablogu 2016, tak jsem ho hned provětrala :)

Na hotel nám v podstatě stačí jen jedno malé zavazadlo (kabinové), ve kterém jsou trvale připravené věci, které potřebujeme vždycky (hygienické potřeby, pyžama, lékárna, doklady, lahvičky, deky dětí, dětské knihy k usínání, kojenecké mléko pro Alánka apod.), plus jedna malá taška navíc, do které si připravíme čisté oblečení na druhý den, plenky pro Alánka a některé další věci, které uznáme pro ten konkrétní večer jako potřebné. Když něco náhodou zapomeneme, auto je vždycky poblíž. 
Takové balení a vybalování věcí je velmi rychlé, jen si člověk musí dát pozor a neudělat si v kufru auta nepořádek, vše vždy vrátit na správné místo, aby systém fungoval celé dva týdny. :)

Co se týče oblečení - v létě je to docela snadné, letní věci nezaberou moc místa a stačí k nim jeden set teplého oblečení a oblečení do deště pro každého, pro případ nepřízně počasí. I tak si s sebou ale balíme věci jen na týden, v Itálii jsou ve všech větších městech veřejné prádelny, kde stačí zanechat tašku se špinavým oblečením a třeba po prohlídce města si vyzvednout čisté prádlo. Nám to vyšlo akorát, nechávali jsme si prát jen jednou přesně v půlce naší cesty.

Dál s sebou vozíme pár oblíbených hraček a knížek, které mají děti u sebe v autě, aby se zabavily při cestě, jinak toho na dovolené v podstatě moc nepotřebují. Při letním cestování se vyplatí sbalit si taky pár hraček na písek a nafukovačky na plaváníplážový stan s UV filtrem (doporučuji samorozkládací, manipulace s ním je jednoduchá a rychlá), velké osušky k moři, které poslouží i nám na sezení/ležení, nějaké osušky s kapucí na zahřátí po koupání v moři (super jsou třeba osuško-župánky Lodger Bubbler), několik měkkých tetra plen (já mám ráda Lodger Swaddler, který je velký, měkký a elastický - máme jich několik, nezaberou žádné místo a dají se použít jako osušky/ručníky, podložky, prostěradlo, letní deka na přikrytí i na sezení... ať už zvolíte tyto nebo jiné tetra pleny, určitě je užijete a nahradí vám jiné věci, které byste s sebou třeba "pro jistotu" brali), fajn jsou také plnící kapsičky, do kterých můžu dát oběma dětem na cestu autem třeba jogurt, ovocné pyré nebo Alánkovi i kašičku. Vždycky s sebou bereme taky nosítko Kibi - některé cesty (třeba ta na Vesuv ke kráteru) by bez něj byly nemožné, ale musím říct, že ač je Alánek velmi kontaktní dítě, tak nošení už nějakou dobu nenávidí. :D Takže je to pro nás vždy jen pro případ nutnosti - nějakou tu chvilku, kdy to jinak nejde, zvládne, ale jinak je Alan kočárkový typ. :) V autě máme taky autoledničku, není to vyloženě nutné, ale určitě příjemné. Alánkovi vozíme s sebou ještě cestovní skládací postýlku, protože má zatím velmi neklidné spaní a z postele by nám mohl spadnout, takže ho u sebe v posteli (nebo v kočárku) jen uspáváme a pak spí dál celou noc v postýlce vedle naší postele (ač je zvyklý spát s námi, tak na cestách mu to nijak nevadilo, dokonce začal v půlce dovolené spávat celou noc a drží se toho doteď!! :) . Fajn je taky přibalit si pár kolíčků nebo klipů na sáčky, otevřených pytlíků se sušenkami, křupkami a kašičkami máme vždycky plné auto. :) Na delší přejezdy oblékám dětem do autosedaček termoprádlo, které jim pomáhá regulovat tělesnou teplotu a taky v případě pocení rychle odvádět vlhkost od těla. Velmi pohodlné autosedačky jsou samozřejmě absolutní nutnost k takové cestě, ale k tomu se ještě vrátím v dalším článku. Taky jsme už kdysi pořídili na cestování skládací vaničku od Stokke, protože obě naše děti jsou hysterické ze sprchy a pátrání po hotelech s vanou je složité, takto máme jistotu, že naše děti neutrpí sprchovou psychickou újmu. :D Po složení zabere v autě minimum místa a Lola se do ní stále v pohodě vejde, i když už je to takové lavorové koupání, nicméně na cesty stačí. Je to ale větší investice, takže pokud necestujete často nebo vašim dětem sprcha nevadí, je rozhodně zbytečná.

Co se týče plánování cesty - maličkou chviličku jsme uvažovali, jestli nepojedeme "na blind", nicméně jsme to brzy zavrhli, na to jsou naše děti asi ještě moc malé a navíc je v případě přejezdů trajektem s autem na ostrovy potřeba zarezervovat místo docela dost dopředu (trajekty nejezdí často a bývají dost plné). Téměř celá cesta tedy byla naplánovaná dopředu, místa, kam se chceme podívat, jsme si vybírali podle vlastního zájmu a vkusu, podle fotek a recenzí různě na internetu a taky tak, abychom toho ve dvou týdnech viděli co nejvíc a zároveň, aby na sebe místa rozumně navazovala. Téměř všechny hotely jsme měli jisté ještě před přespáváním v tom prvním. Jen asi poslední 3 noci jsme nikde zarezervované neměli, původně jsme měli v plánu jet na poslední 2 dny do Milána a najít si tam hotel v průběhu cesty, ale nakonec jsme se ke konci dovolené rozhodli rychle zaměnit Milán za uklidňující Alpy. :) 
Ptáte se taky hodně na tipy na hotely vhodné pro rodiny s dětmi, ale musím říct, že my si žádné vyloženě rodinné hotely nevybíráme. Chodíme do nich jen přespat a celý svůj malý svět máme sbalený s sebou, takže nic zvláštního nepotřebujeme. Určitě se ale při rezervaci vyplatí všude dopředu hlásit, že cestujete s malými dětmi - některé hotely nám pro ně připravily ručníky navíc nebo se nás i ptaly, zda chceme půjčit postýlku pro mimino.


Kdysi jsme první dovolenou s Lolinkou hodně řešili, dnes už je celá rodina na tenhle cestovní mód prostě nastavená (Alánek naskočil už do jedoucího vlaku :) a můžu s klidným svědomím říct, že si cestování a takto strávený společný čas užíváme všichni čtyři. Víme, že naše děti s námi zvládnou ledacos. Navíc Itálie není konec světa, takže cokoli by nám v průběhu cesty chybělo, dalo by se tu jistě snadno vyřešit. Nic takového ale za celou dobu nenastalo.

A ještě jedna zajímavost. Když jsme byli s Lolinkou na první velké dovolené v Portugalsku v jejích 14 měsících, vylezly jí za 2,5 týdne v Portugalsku 4 stoličky. Alanovi vylezlo hned v prvním týdnu naší dovolené 8 nových zubů. :D Naštěstí ho to ale nijak nerozhodilo, nicméně roční mimino s 16 zuby je asi trochu kuriozita. :D

Pokud půjde všechno podle plánu, vydáme se na podzim na nějaký výlet letadlem (pro Alánka to bude poprvé), takže se můžete těšit na další dobrodružství na blogu s námi!

Tento článek jsem pro vás sepsala na základě veliké poptápky po tipech k cestování s malými dětmi. Proto - pokud vám v článku něco chybí nebo by vás zajímala nějaká další praktická zkušenost z cest, ptejte se prosím v komentářích - ráda odpovím či doplním info přímo do článku.

19 komentářů:

 1. Super tipy... Na hysterii ze sprchy jsme prisli az na dovolene:) kazdopadne by me strasne zajimalo, co mate za auto a kam jste dali kocarek:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máme Passat a kočárek byl vždy nahoře na věcech (ještě tam byl i ten kufr a postýlka a pár dalších věcí) - máme Greentom a ten je velmi skladný. T.

   Vymazat
 2. Nádhera :-) krásně jste to zvládli, moc ráda jsem si prohlizela průběžně fotografie. Také rádi cestujeme, chystáme s dětmi Slovinsko a moc se těším. Itálie je parádní, Tvou cestu si ukládám a kdo ví, třeba jednou pojedeme ve vašich stopách. Nám ale bohužel Nela v autě zvrací, takže je to trochu jine cestování :-). A Alanek je borec, má Julinka neměla ve 14 měsících ani jeden :-D. Ted je ji 15m a má jich sedm. Bude to mit asi dobrý spád :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slovinsko si moc užijte, tam je náádherně!! :)
   Ano, slyším to docela často, že děti v autě zvrací (nám se to naštěstí nikdy nepřihodilo), ale snad to ty malé děti může s postupem času přejít.
   Julinka to teda taky vzala najednou hopem. Já jsem na dovče jenom koukala, jak to leze jak houby po dešti - v jednom týdnu 4 stoličky a 4 špičáky! :D Ale nesl to statečně a aspoň to měl rychle za sebou. :)

   Vymazat
 3. Díky za skvěle popsané cestování, určitě to spoustu lidí povzbudí :) Pro nás by takovéhle dlouhé sezení v autě moc nebylo, syn to bohužel nikdy moc nedával, ale na místa, která popisuješ, se určitě rádi podíváme, třeba časem postupně... Takže za reportáž fakt díky.
  Ještě tip pro děti, co maj fobii ze sprchování - kdosi mi pro tyto účely poradil obyč nafukovací bazének - třeba tento http://www.pohodovenakupy.cz/detsky-bazenek-nafukovaci-bestway-51061/ nebo větší. Je to investice opravdu minimální :-) a účel splní krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, ano vlastně, to je super tip, díky - doplním ho do článku. Já jsem vlastně kdysi někde zahlédla i nějakou nafukovací vaničku, ale to už jsme měli koupenou tuhle skládací...
   Lola je naštěstí v autě úplně nenáročná, naopak autem jezdí moc ráda. S Alánkem je to trochu složitější, potřebuje mít stále nějakou zábavu nebo jídlo, když nespí, ale dá se to s ním taky v pohodě zvládnou, jen mu pořád něco podávám. :) Máme v tomto štěstí, často totiž slýchám, že některé děti dlouhé cesty autem vůbec nedávají... :/ T.

   Vymazat
 4. Jsem si říkala, jestli jste měli všechny noclehy zarezervované dopředu :-) Tak teď už to vím. Klobouk dolů, jak jste to naplánovali. A je vidět, že jste si to skvěle užili.

  Andrea Šap.

  OdpovědětVymazat
 5. Nase A.v aute vic nez hodinu v klidu neda, ale 23hodinovou cestu do USA s 2 prestupy dala s prehledem. 😃 Jen zatim kazdou cestu delsi nez dva dny alespon castecne promarodila (coz u ni znamena obvykle horecky, rymu a nekolikadenni nechutenstvi. Jelikoz je vahove podmerecna, tak je to trochu problem, zrovna s ni jsem tyden na takove dovolene, ale dame tyden pauzu a jedem dal 😉 )...

  OdpovědětVymazat
 6. Uzasny clanek!;-) My jedem v srpnu na dovcu take do Slovinska :-), ale letos budeme jeste na jednom miste. Loni jsem na dovcu koupila nafukovaci maly bazenek s medvidkem Pu za 68Kc, ktery jsme meli i na podzimni dovolene, letos v nem synek radi na zahrade a za mesic vyfouknu a balim sebou zas, tak mohu obyc bazenek jen doporucit. ;-) Dekuji Vam za tip na eco jednorazove pleny Bambo jsou skvele.;-) Alankovi zavidime zoubky, memu Jirikovi se tlaci dve ctyrky uz tri tydny a stale ne a ne proriznout. Uzivejte leta. Milena K.

  OdpovědětVymazat
 7. Díky moc! Mně by se taková forma dovolené líbila moc, konec konců jsem na to nastavená od mala. Cestovali jsme takhle s rodiči po Čechách, ale přítel má docela rád takové ty jistoty a asi by si ani moc neodpočinul, kdyby trávil tolik času za volantem (s tím jste neměli problém?).. Něco malého už ale plánuji na září, kdy jsem odmítla ujet 1200km s Tobíkem v jednom tahu. Rozdělíme to na půlku a aspoň poznáme nová místa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My máme právě radši takové aktivní dovolené, je pravda, že tělo si na nich moc neodpočine, ale to mi ani moc nevyhledáváme.

   Vymazat
 8. Závidím rodičům, které mají děti, co snášejí jízdu autem v pohodě. Bohužel u nás ta starší skoro už 9-letá zvrací od 1,5 roku, jakmile je cesta delší než hodinu anebo zatáčky.Bohužel musíme to řešit Kinedrylem. Pro mě je tedy cestování s ní autem vždy velký stres :-(.

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za informace. Stan máte jakou značku? Romana

  OdpovědětVymazat
 10. Milá Terezo, skvělé čtení, paráda, moc a moc Vám fandím.

  My jedeme na podobné vlně (několikrát jsme absolvovali v tomto rozsahu milované Portugalsko a další rok Španělsko). Nyní pro nás je trochu obtížnější naplánovat rozsáhlejší trasu s přibývajícím počtem dětí (nyní počet 4 - nejmladší rok, ale ta je cestovatelka). Co se ale týče zmiňovaného zvracení (kluci zvrací v sertpentinách stále), růstu zubů, různorodostí povah, tyto "maličkosti" si již nepřipouštíme. Kdysi velmi. Na zvracení se nám osvědčila plastová bedna :-) s víkem (velmi praktické..), dále se nám funguje zpívání koled, i v létě, nejlépe v jednu ráno, když nemůžete najít to zatracené ubytování a to vaše milované dítě řve bez koled jako blázen..., zelená ohebná vanička Ikea na prádlo, která slouží i na mytí, i ráchání se na pláži... a také u nás boduje Bugaboo Donkey anebo Chariot pro dva. Nyní není prostor se přizpůsobovat spaní malých dětí (1 a 3 roky), proto když jsou malé děti unavené, mohou se prospat ve městě nebo v horách nebo na pláži v kočáru. "Velké" děti jsou neunavitelné, takže program se snažíme naplánovat pro ně (a sobecky také dle našeho zájmu) - ve Španělsku jsme např. záměrně bydleli na farmě s výcvikem jízdy na koních nebo v Portugalsku jsme jeden rok surfovali a další 2 roky windsurfovali. Milujeme i města. Důležité je najít ve městě park, ideálně s hřištěm a tam se lze najíst (rychle) či dát si nerušeně 5 minutovou kávu:-). Nyní volíme delší zastávky na jednotlivých místech (3 - 5 dnů, tam kde je třeba sport a dají se dělat různé výlety), města max 2 dny. Záleží na atmosféře místa.

  Pravdou je, že se mi vždycky uleví, když doma zaparkujeme, bleskne mi myšlenka, jak to bylo skvělé, že jsme to vše dali ve zdraví, ale že už jsem hrozně ráda doma. Jsme úplně zničení (tedy jen já a můj muž:-)), máme vyhoukanou hlavu, ale neuvěřitelně obohocení a šťastní tím, co všechno jsme zažili. DOHROMADY. Stojí to za to.

  Ještě jednou moc díky za tuto Itálii, plánujeme něco podobného na září. Dětem opravují školu, začínají později, tak se k Vám určitě vrátím pro inspiraci. Moc díky a hodně zdraví!

  OdpovědětVymazat
 11. Terko,chtela jsem se vas zeptat na termo pradlo.Muzete nejake doporucit?Chtela bych synovi koupit jak letni(do autosedacky)tak zimni variantu.Je to drazsi zalezitost a tak nechci koupit spatne,uvazuji i o bazarovem term.,jen nevim,jestli to za to stoji,aby nebylo ponicene.Vy se prodavat nechystate?;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme zkoušeli různé, záleží, co preferujete. Hodně lidí si chválí prádlo z merino vlny - já ho jednou měla pro obě děti a zas tak mě nenadchlo... Po prvním praní děsně zchlupatilo (i přes to, že ho samozřejmě peru dle návodu a jen v přípravku přímo na merino vlnu) a celkově mi nepřišlo moc příjemné, ta vlna je taková kousavá, ale na druhou stranu děti si nikdy nestěžovaly, takže to možná byl jen můj pocit. Měli jsme merino od CeLaVi. Jenže když člověk teda nechce merino, vše ostatní už je jen umělina. Děti mají každý jeden set termoprádla od LegoWear - je příjemné, takové chladivé, funguje dobře, ale ten materiál je fakt vyloženě umělý. Lola má ještě jeden set od značky Craft a ten mi přijde úplně ze všech nejlepší. Přes to, že je to polyester, tak na dotek je úplně měkkoučké a jemné, mají na to snad i nějakou patentovanou pleteninu, Craft vyrábí termoprádlo pro sportovce a myslím, že ta kvalita je v tomto případě fakt poznat. Je o něco dražší, než je třeba to Lego, ale mají takové štíhlé, velmi elastické a dlouhatánské střihy, takže běžně dětem vydrží přes několik velikostí a ta investice se rozloží. Jen myslím, že nedělají menší velikosti než 98.
   Jinak všechna tahle termoprádla jsou univerzální - jak letní, tak zimní. To termoprádlo by mělo zkrátka pomáhat regulovat tělesnou teplotu, ať už v zimě či v létě.
   My zatím prodávat nebudem, to Lego je teď oběma v pohodě, Alánkovo budu možná prodávat v zimě, uvidím, jak poroste. Lola už tolik neroste, takže té vydrží ještě dlouho. :) Tereza

   Vymazat
 12. Diky za odpoved:)Z merina nechci,vzhledem k narocnejsi udrzbe(mame doma kuklu,vlnacky na spani,doba schnuti by mi vadila).Syn bude mit rok,kuknu na craft,ale jak rikate,asi nebude velikost.Ja sama mam tenke termo a tlustejsi,proto jsem se ptala na letni variantu:)dekuji

  OdpovědětVymazat
 13. Nějakou dobu jsem Tvůj blog nečetla, tak teď postupně dočítám a Vaše cestování mě zaujalo. Právě teď jsme před cestou do Maďarska a přemýšlíme, že bychom si cestu protáhli buď do Chorvatska, Slovinska a nebo právě Itálii. Takže tipy na cestování se moc hodí. A co se týká zubů, jestli na dovolených ty zuby rostou rychleji, tak naše 15ti měsíční Lily má od roka 16 zubů a chybí jí jen ty poslední stoličky, tak třeba taky vyrostou "na cestách" :)

  OdpovědětVymazat