úterý 26. července 2016

do knihovničky / leporela od Alison Jay


Nikdy mě nepřestane překvapovat, jak se mé děti liší v sebemenších detailech. Jsou absolutně jiní snad ve všem. V Lolince jsme lásku ke knihám dlouho a složitě budovali. Alánek se naopak jako čtenář už snad narodil. Od chvíle, kdy si začal hrát s hračkami, začal i "číst" knihy a doteď je to jedna z jeho nejoblíbenějších činností.
Mimo to je ale taky urputný trhač, takže ne každou knihu mu můžeme do ručiček svěřit. 
A tak začal můj lov na nejkrásnější dětská leporela.


Alison Jay je britská ilustrátorka s velmi specifickým stylem. K malbě používá olejové barvy a výsledným obrazům často dodává "starodávný" vzhled pomocí krakeláže. Její osobité ilustrace rozpoznáte na první pohled. V češtině zatím žádná její kniha bohužel nevyšla, nicméně dají se sehnat v originále (text leporel není složitý, takže ho snadno sami přeložíte nebo mohou také posloužit dětem, které se učí anglicky).


"Alice's Adventures in Wonderland" - tedy leporelo inspirované příběhem Alenky v říši divů - to je příběh vyjádřený mnoha ilustracemi, k nimž text tvoří jen jednotlivá slovesa, jedno ke každé ilustraci (na překlad tedy velmi jednoduché, starší děti si navíc budou jistě věty k obrázkům domýšlet samy). Alenka v říši divů patří k mým nejoblíbenějším příběhům a toto jeho zpracování pro úplně nejmenší čtenáře je prostě božské. Může posloužit i starším čtenářům třeba k učení anglických sloves. Druhá kniha od Alison Jay, kterou máme doma, je titul "Listen, Listen" - taktéž se jedná o leporelo, ale větší, než Alice. Je to ilustrovaná kniha veršů o tom, jaké zvuky můžeme venku poslouchat v jednotlivých ročních obdobích. Text je tu ve větách a navíc verších, čili level angličtiny už o něco vyšší, ale stejně jako u Alice dominují především překrásné ilustrace, ke kterým si koneckonců zvládnete určitě text vymyslet (či volně přeložit) sami, pokud knihy v angličtině cíleně nehledáte - myslím, že Alison Jay rozhodně za tu snahu stojí! :) Pokud se vaše děti naopak anglicky učí či jsou dokonce bilingvní, je to super první čtení v angličtině.
Myslím, že to jsou jedny z mála našich knih, které jsou skvělé pro obě mé děti (tedy roční a tříleté). Alison Jay napsala a hlavně ilustrovala ještě mnoho dalších leporel a dětských knih, takže u těchto dvou rozhodně neskončíme.


Knihy Alice's Adventures in Wonderland a Listen, Listen od ilustrátorky Alison Jay můžete v ČR koupit v eshopu Anglické knihy pro děti - najdete tu plno dalších knižních pokladů z Anglie, včetně jiných knih od Alison Jay. 

10 komentářů:

 1. Tak to máme podobně :D Ale to trhání už je méně časté.
  Pěkné tipy :) Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky doufám, že ho to časem přejde, ale on je takový malý cholerik. Chvilku je v klidu, pak ho něco naštve a to trhá a rozhazuje kolem sebe ručičkama hlava nehlava. :D T.

   Vymazat
 2. Syn byl stejný v rámci lásky ke čtení. Už před 1. narozeninami byl schopný dlouho sedět a prohlížet a poslouchat moje čtení. Teď se před 3. narozeninami trochu jeho vztah ke čtení mění. Ptá se, co se v knize píše (doslova ukazuje na jednotlivá slova, co tam píšou). Taky mi do toho daleko víc "kecá" :D (sám popisuje co se na obrázku děje a proč). A to mě hodně baví... Jinak ale také jsem přišla o pár stránek některých poděděných knih. Ale beru to jako cenu za to, že si to osahal, měl přístup ke všem možným knihám a ne jen tvrdým leporelům.

  Helča

  OdpovědětVymazat
 3. Nádhera. Díky za krásne tipy,Jakub trha taky všechna okénka z našich oblíbenych knih.jinak ale obě moje děti knizky miluji,asi to mají po mě ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Musím přiznat, že knížky jsou opravdu krásné, zvlášť ta druhá mě velmi zaujala. Bylo by fajn, kdyby si někdo dal práci s pěkným překladem a vydal knihu i u nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta druhá by určitě stála za přebásnění, tak snad se toho časem někdo ujme. T.

   Vymazat
 5. och ach, ty jsou nadherne!!!! musim se podivat i po dalsich, moc dekuji za uzasny tip!!

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.bookdepository.com/Listen-Listen-in-Czech-and-English-Phillis-Gershator-Alison-Jay/9781846114212?ref=grid-view
  Dobrý den Terezko, tak v češtině to už je,jen nevím v jaké kvalitě:)
  Nádherné ilustrace, ani nevím kterou vybrat. Děkuji za jako vždy krásné knižní tipy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, díky za odkaz - škoda, že je to jen paperback, ne leporelo... Kvalita překladu je otazník. :D Ale to je skoro vždycky.. Díky! Tereza

   Vymazat
  2. Díky za upozorněni:) No člověk asi nemůže mít všechno. Hezké prázdniny.

   Vymazat