čtvrtek 2. června 2016

tipy na dárky k 1. narozeninám


Alánkovy první narozeniny se blíží a vy mě bombardujete zprávami s dotazy, kdy bude článek s tipy na dárky! Tak huráá, už je tu! 
Musím se přiznat, že mám před sebou hodně náročný červen, ve kterém se nám toho doma sešlo opravdu mnoho a tak Alánkovy narozeniny vlastně řeším teď spíš okrajově. Nějaké dárky už ale doma máme, výzdobu už mám taky částečně pořešenou a roční dítě z toho stejně zatím nemá moc rozum, tak se mi to snad povede všechno tak, že se bude Alánek ve svůj velký den dobře bavit!

S dárky pro druhé dítě už je to trochu složitější, protože dědí hračky po prvním. Všechny takové ty základní hračky pro roční děti má Alánek po Lole (a většina z nich ho moc nezajímá), takže jsem ty tipy pojala trochu méně tradičně, ale přidám i pár tipů na hračky, které v tomto věku bavily Lolu (pokud hledáte inspiraci na dárky pro první dítě).


První odrážedlo je pro mě prostě symbol prvních narozenin - i Lola dostala své k 1. narozeninám a začala na něm sama jezdit zhruba v roce a čtvrt (ještě před tím, než začala chodit). Alánek je motoricky zdatnější, takže si myslím, že by to taky mohl brzy zvládnout!
Pro Alánka jsme vybrali tohle krásné dřevěné odrážedlo Nicko ve žluté barvě, které je možné předělat i na první balanční kolo (dvoukolé).


Obě moje děti baví hudební hračky/nástroje. Lola dostala k prvním narozeninám maličké piano Vilac, u Alánka zůstáváme věrní osvědčené značce a dostane od Vilac sadu 8 velkých kovových hudebních zvonků s dřevěným madlem. Hračka je to sice oficiálně určená dětem od 3 let (každý zvonek představuje jeden tón a s celým setem se tedy dají hrát i písničky podle not), ale já si myslím, že zaujmou už i takhle malé dítě - navíc si je pak může půjčovat i Lolinka a krásně doplní naši sbírku dětských hudebních nástrojů.


Dřevěná auta pro nejmenší přivezl Alánkovi Mr. Happy ze služební cesty od nějaké lokální značky, ale krásný set vyrábí třeba i značka Kids Concept - tyhle jsem chtěla původně koupit, třeba se vám taky zalíbí.


Hračky na písek jsou nejlepší dárek k 1. narozeninám, pokud máte letní nebo jarní dítě. Písek u nás totiž (spolu s koupáním ve vaně) vede jako aktivita no. 1 a téměř jediná činnost, u které Alánek nefňuká (a ne jen proto, že má plnou pusu písku!). Navíc pokud se chystáte na dovolenou k moři, jsou hračky na písek první věc, kterou musíte sbalit s sebou! :)


Líbí se mi tenhle bagr EcoActives, který je vyrobený z recyklovaného dřevoplastu v kombinaci s kovovými prvky a navíc je vyráběný v Evropské unii.


A samozřejmě nějaká ta klasika v podobě kyblíku, lopatek, hrabiček, konviček a báboviček je jasná. My jich teda už pár máme, ale děti jsou na ně dvě, tak si sadu ještě o něco rozšíříme. Pokud neholdujete plastu, koukněte se třeba na tuhle kovovou konvičku a kyblíček s Krtkem.I hračky do vany jsou prima volba na dárek k prvním narozeninám. My už jich dost máme, takových těch klasických + si děti berou do vany třeba i Duplo, ale zaujaly mě molitanové kostky Osmost, se kterými by mohla být ve vaně fakt zábava! Navíc jsou české výroby, takže je asi pořídíme.


Krom toho se nám taky osvědčily pastelky do vany - nevím, jestli zaujmou už i Alánka, ale Lola si s nima hrávala moc ráda asi kolem roku a půl. Vodolepky jsou taky prima zábava - pro nejmenší třeba tyhle s Krtkem.


Lola dostala své první Duplo až skoro ve dvou letech a když dnes vidím Alánka, jak si s ním rád hraje už snad od 10 měsíců, doporučuji ho klidně už k 1. narozeninám - nějakou sadu pro úplně nejmenší děti, třeba Duplo Moje první raketa. Duplo je navíc opravdu vděčná a univerzální hračka, se kterou si dítě bude hrát ještě několik následujících let. Přes to, že miluju dřevěné hračky, je prostě i u nás doma Duplo bezesporu nejpoužívanější hračka.


A jestli máte první dítě a tedy žádné "základní" hračky pro roční dítě doma nemáte, koukněte třeba na Sensory Blocks od TickIt, o kterých jsem už několikrát psala a pořád podle mě patří mezi nejkrásnější hračky pro malé děti. 

Oblíbené jsou u dětí taky štosovací krabičky, ze kterých se dají stavět věže - třeba tyhle kartonové jsou krásné. 

Vkládací kostkou taky nic nezkazíte, ale doporučuji pořídit nějakou jednoduchou s pár tvary - já kdysi koupila takovou složitou s mnoha vkládacími kostkami a Lola na ni nemá nervy ještě dnes. :D 

Nakoukněte taky ke Grimms - třeba na Duhu! Tu dostala Lola k 1. narozeninám a máme ji pořád moc rádi, je to taková rostoucí hračka.

Pokud ještě nemáte pro dítě žádnou dětskou jídelní sadu, první narozeniny jsou skvělá příležitost k jejímu pořízení - Alánek tu svou dostal už v 10 měsících.

A moc moc doporučuji jako jeden z dárků vyrobit Treasure Basket - Košík s poklady, o kterém si můžete přečíst v jednom z mých starších článků tady - KLIK.


Věřím, že si z mého výběru tipů na hračky k prvním narozeninám určitě vyberete ty pravé pro své děti!

17 komentářů:

 1. Výborné tipy :) Synovi jsou už tedy téměř 3, ale první narozeniny (a potažmo Vánoce, které má chvilku po nich) se nesly v duchu podobných dárků. Lego taky dostal k prvním narozeninám a to je do teď nejoblíbenější hračka :)

  Musím ale říct, že je skvělé, že Lola i Alánek tíhnou k dřevěným hračkám. Já mám snahu synovi od začátku kupovat dřevěné hračky (i když ne výhradně), ale vždycky víc tíhne ke kovu, či těžšímu plastu (i u autíček sáhne spíš po angličáku).. Tedy s výjimkou vláčkodráhy :) Tu miluje

  Helča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme doma asi do Loliných dvou let neměli jedinou plastovou hračku. Pak jsem svolila na to Duplo (které jsem později zjistila, že je naprosto geniální věc!) a zvířátka Schleich, pár dalších vybraných věcí z plastu se časem objevilo, ale jinak jsme domů plast nepořizovali a i všichni kolem nás vědí, že jsme na to hákliví a kupují jako dárky dřevěné. Takže ono to není úplně tak, že by sami od sebe tíhli k dřevu, spíš to tak prostě máme doma nastavené a třeba Lola už je na to teď zvyklá, že takové ty různé plastové, blikací, mluvící a já nevím jaké hračky jsou spíš v herničkách, než doma. Zatím je po nás doma nevyžaduje (má hodně pěkných hraček, tak si vystačí), ale až bude jednou po něčem vyloženě toužit, tak povolím. :) T.

   Vymazat
  2. Tak hrající a blikající hračky jsme naštěstí neměli a doufám, že nikdy mít nebudeme :) Radši jsem když malej "hraje" na zvonkohru nebo testuje výdrž ukulele. Ale pravdou je, že naše dítko značně tíhne k autům a ač má dřevěných aut dost, tak kvalitní kovové angličáky jsou v provozu neustále. Navíc je tam velká škála výběru, takže tatínek si tím připomíná své dětství :)

   Helča

   Vymazat
  3. Kovové angličáky mi přijdou skvělé. :) Lolinka jich taky pár má, určitě s Alánkem později dokoupíme další.

   Vymazat
 2. Dekuji moc za inspiraci a za cas, ktery jste tomu venovala!!

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem moc ráda, že v tom nejsem sama. S mým odporem k plastovým věcem a hračky nevyjímaje si připadám trochu jako exot, ale okolí si začíná pomalu zvykat, ač někteří jsou poměrně odolní. Moc děkuji za krásné typy. Nemohu říci, že by se mi podařilo zamezit jakýmkoli plastovým hračkám překročit náš práh, ale je jich minimum a černé pasažéry se mi zatím daří vyřazovat a případně postupovat dále. V tomto ohledu jsem asi trochu sobec a snažím se dcerčin vkus ovlivňovat směrem k mému a tatínkovu. Je až s podivem, jak se generace mých rodičů pohoršuje nad tím, když dítě kousne do dřevěné kostky a jako naprosto normální berou, když se stejnou vervou žvýká kus plastu... Danka

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, zajímalo by mě, jak se odrážedlo osvědčilo? Nepřekáží zadní kolečka nožičkám? Vybrala jsem si to samé ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, odrážedlo je super, pro nožičky je mezi kolem a konstrukcí dostatek místa, takže zadní kolečka vůbec nepřekáží. Navíc je skvěle stabilní, Alánek na něj zvládne vylézt i sám. :) Tereza

   Vymazat
  2. Moc děkuji, to jste mě potěšila ☺

   Vymazat
 5. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak dlouho vám vydrželo to odražedlo. Mám na něj taky zálusk, ale sedlo 23 cm mi přijde dost nízké a naživo jsem ho zatím nikde neviděla. Běžné plastové motorky mají prý 25 cm.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, synovi je teď 1 a čtvrt roku, takže zatím nevím, jak dlouho mu vydrží, ale ty dva centimetry už takovou roli podle mě nehrají, ona na ní jezdí u nás doma i 3,5 letá dcera, když chce. :D Ta měla předtím trojkolku Puky, podobně vysokou, z ní přešla asi ve 2,5 letech rovnou na balanční kolo.
   Moje zkušenost je hlavně taková, že ty plastové motorky zvládnou děti ovládat daleko později, než stabilní kovové nebo dřevěné odrážedlo - Alan na tomto svém normálně jezdí, sám si na něj vyleze, ale když jsme u kamarádky, jejíž dcera má právě tu plastovou, tak na ni ani jeden nedokáže vylézt sám a když ho tam vysadím, tak je za chvilku stejně na zemi. Ten plast je příliš lehký a nestabilní pro tak malé děti. Samozřejmě později pro starší je to zase praktičtější, že jsou ty motorky daleko lehčí na přenášení... Ale pokud vám jde jen o tu výšku, tak toho bych se nebála. :) Tereza

   Vymazat
  2. Super, děkuji. Máte skvělý blog. Často se sem vracím a koukám na skvělé tipy na hračky....no vlastně na všechno. :)

   Vymazat
  3. Děkuji za skvělý tip. Odrážedlo už taky využíváme.
   Dokonce ho máme už i vytuněné:

   https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/17310363_10210674231444845_8369890063147555285_o.jpg?oh=4379a9ffee56046c0e07b6121759ffe4&oe=595F37AA

   https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/17390543_10210674231484846_7415122385029443358_o.jpg?oh=e5870f6b063c885609bab5fc4d9bf809&oe=5970D461

   Vymazat
 6. Dekuju take za odpoved! Kamaradky me prave lamou, ze mame koupit plastove, ale me se taaak nelibi. Jejich argumenty jsou, ze tohle je prilis nizke, ale ja jsem z nej tak nadsena, ze proste do nej pujdeme a dostane ho v lednu k prvnim narozeninam!

  OdpovědětVymazat
 7. dobry den, chtela jsem se poradit jestli tohle krasne drevene odrazedlo je lepsi nez pukylino a treba prave nahradi pukylino a pak nasledne odrazedlo - rikaji vlastne ze je to 2v1, ale neni moc velke pro rocni a moc male pro treba trilete jako odrazedlo? jak se vam osvedcilo? vybiram pro rocni dcerku a libilo se mi pukylino ale ted jeste zvazuji tohle jako dobe reseni ;)
  dekuji moc! lucie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, tohle odrážedlo se doporučuje od roka a půl, pro roční dítě tedy může být skutečně příliš velké. Náš Alánek je ale docela kousek, takže na něm začal jezdit krátce po roce. Pro tříleté dítě je ale rozhodně malé. Je sice 2v1, ale to ai spíš pro zdatné (a výškově malé) dvouleťáky, kteří už mohou zkusit balanční kolečko, jinak ne. Až Alánek odroste z motorky, popř. už na něho bude tenhle způsob jízdy moc snadný, přesedláme na First Bike.
   Řekla bych, že odrážedla tohoto typu (ať už Nicko, nebo Puky) vydrží dětem od první samostatné jízdy cca rok (někdo začne jezdit v roce, někdo až v roce a půl), maximálně rok a půl.

   Pukylino jsme nikdy neměli, mám vysoké děti, takže Lola měla rovnou Puky Wutsch. Řekla bych, že jsou si obě odrážedla hodně podobná, konstrukčně jsou prakticky stejná. Puky je trochu víc terénní, Nicko je zase prima i na doma (dá se s ním samozřejmě jezdit i venku - my s ním jezdíme běžně v parku, ale to dřevo je určitě o něco méně odolné vůči různým vlivům než kov).

   Obecně bych řekla, že u toho prvního odrážedla, pokud se rozhodujete mezi Puky a Nicko, je to spíš o tom, co se vám víc líbí vzhledově. Tereza

   Vymazat
  2. dekuji moc za odpoved! koupili jsme pukylino ;) s tim ze potom uvidime jak budeme pokracovat, jestli wutch nebo nicko ;) dcerka jeste nechodi, tak ji zatim nechame volbu jak s nim nalozi, myslim ze vase Lolinka taky jeste nechodila a uz jezdila?
   pro pukylino jsme se rozhodli kvuli tomu ze je mensi a asi stabilnejsi, proste od roka ;) a je moc pekne pro malickou. i kdyz drevene se mi tez moc libi, ale je tocelkem novinka a recenzi jsem zatim nasla malo, u vas zatim nejvic informaci . dekuju a mejte se krasne! lucie

   Vymazat