středa 25. května 2016

miminko / 11 měsíců


Alánkovi bylo před týdnem 11 měsíců.
Už přestává být miminkem, dělá fórky, ukazuje prstíkem na všechno, co by chtěl podat (a že toho je!) a je s ním hrozná sranda. Nejradši ze všeho se koupe a řádí s Lolinkou.
Za posledních pár týdnů už i prospal pár nocí v kuse, ale většinou se stále ještě 1-2x probudí na mlíčko a vypije celou velkou lahvičku, takže mám pocit, že to není jen zvyk, ale skutečně má stále ještě v noci hlad, i když hodně večeří, je to prostě jedlík.

Hodně jste se mě na instagramu vyptávali, jak jsme docílili u Alánka lepšího usínání - popravdě řečeno si ale myslím, že tady neplatí žádný univerzální návod. Každé dítě má svůj čas a potřebuje jiný postup. My jsme potřebovali jen Alánka naučit usínat v posteli - tedy myšleno bez pohybu, ne bez rodičů - zatím neřešíme, jestli k usínání potřebuje mámu nebo tátu nebo jestli usne sám. Je pro nás velký úspěch, že jsme ho za pár týdnů dokázali postupně naučit usnout bez houpání v hacce, protože už je v ní hodně pokrčený, hrozně se potí a celkově je tam ve spánku takový paralizovaný, což mu způsobuje špatné spaní. 

A návod k tomu? Trpělivost a pochopení, malé cíle, každý den jeden krůček k tomu, co dítě potřebujete naučit. A netrápit se, když se to hned nepovede, ono je to kolikrát pro ty děti daleko těžší, než pro nás. Já vím, že je to těžké a už jste z toho třeba i unavení, já taky a ani u nás není to usínání pořád ještě procházka růžovým sadem, ale oproti tomu, jak tomu bylo před měsícem, jsme děsně moc postoupili a vím, že se to bude postupně lepšit ještě víc, až si prostě jednoho dne řeknu: sakra, kde mám to miminko, co potřebovalo uspávat?! :)

10 komentářů:

 1. :D :D naše dítě taky usíná zásadně v pozici "prdeláč"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ještě s tou naší mega látkovou plenou je ten zadek fakt vtipný. :D

   Vymazat
 2. jééé, hehe, takhle usíná ještě dneska někdy a to je jí už přes 2 roky :D

  OdpovědětVymazat
 3. U nás se této pozici říká "na hříbka". S tím usínáním to má asi každý jinak nastavené už v sobě, těžko se to ovlivňuje, soudím dle našich dětí, kde pro to nejmladší můžeme udělat cokoliv a stejně tu bude klidně ještě 2h po uložení pochodovat. Zato já usnu do pár vteřin:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si myslím, že jsou tyhle věci v člověku více méně dané. Já třeba taky většinu času špatně usínám, i když jsem unavená. U těch mimin člověk jenom musí počkat, až u toho aspoň přestanou tak vyvádět a naučí se s tím pozvolna pracovat. :) T.

   Vymazat
 4. Me obe deti usinaly samy od sebe (teda od doby co maji svou postel,kdyz spaly u nas v posteli,chodily spat s nama)..precetla jsem pohadku,zazpivala a sla...a ted zjistuju,ze si k nim vecer leham a cekam az usnou,i kdyz to nepotrebuji..potrebuju to ja...zazit je aspon chvili,kdy jsou v klidu,divat se,jak upadaji do spanku,chvejou se jim vicka...docela casto tam lezim i potom,co jsou oba jak polena :-D A jeste nikdy jsem nesla spat bez toho,abych je nejdriv nezkontrolovala,nepohladila...kdyz spi,je to nejvic! Protoze jak se rika - materska laska je to,co mama s detma vydrzi pres den a to,co citi,kdyz jeji deti spi :-)
  Neuveritelny,ze Alankovi bude za chvili rok!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Četla jsem rozhovor, zajímavý:-) a těším se, že nám pak ukážeš fotky z té tajné akce;-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak přemýšlím, zda by mělo smysl pořídit skoro na roce ještě ten uspávací projektor....co myslíte? Od kdy ho používáte s Alánkem? Děkuji za odpověď...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme ho kupovali taky teď nedávno, je opravdu uklidňující, ale sama nevím, na jak dlouho to k něčemu bude a byla to docela velká investice... Je možné, žeto na něj za chvíli přestane působit, sama nevím. T.

   Vymazat
 7. :)...děkuji i tak za opověď...zvážím to, ale je pravda, že skoro tisícovka se mi dávat nechce :(

  OdpovědětVymazat