čtvrtek 19. května 2016

domácí školka / didaktická hra Duha


Dneska mám pro vás tip na jednu bezvadnou hru (nejen) pro domácí školku. Didaktická hra Duha je určena dětem od 3 do 10 let, je oceněna asociací klinických logopedů a získala také titul "Správná hračka". Je pro 1-6 hráčů (nebo pro 1 dítě a drzýho kocoura).

Na začátku hry rozprostřete hrací plochu a vedle ní všechna kolečka obrázky nahoru. Dítě/děti vybere od každé barvy jeden obrázek, nahlas ho pojmenuje (např. "žlutý banán") a rubovou stranou nahoru položí na hrací plochu k příslušné barvě. Snažíme se zapamatovat vždy všech 6 vybraných obrázků (od každé barvy jeden).

Když 6 koleček leží na ploše, házíme duhovou kostkou. Padne např. zelená a hráč, který je na řadě, si musí vzpomenout, který obrázek se na políčku skrývá. Řekne to nahlas a pokud se trefil, může si kolečko nechat a hrát dál - na místo obrázku, který vyhrál, vybere jiný obrázek téže barvy. Jeden hráč hraje až do chvíle, kdy obrázek neuhodne nebo si nevzpomene - pak ve hře pokračuje další hráč.


Hra končí, když se posbírají všechna kolečka. Vyhrává ten hráč, který jich má nejvíc.

Pro starší děti je obměna hry "Vzdorovitá kolečka", kdy se obrázky nedrží svých barev a je tedy daleko těžší si je zapamatovat a vzpomenout si. Na kostce padne např. žlutá, snažíme se tedy uhodnout obrázek na žluté ploše, nicméně může na ní tentokrát být klidně fialová konev.

S Lolou hrajeme tuhle hru rády společně. Procvičuje si mluvení, barvy, slova a hlavně paměť a koncentraci. 
Tedy Lola ji ráda hraje i sama s Vincentem, ale to pak dost často podvádí. :)


Hru DUHA můžete koupit v úplně novém obchodě Chytrá opička, který se soustředí na vzdělávací hračky a hry pro děti a snaží se podporovat aktivní hraní rodičů s dětmi. Založila ho jedna mladá maminka a podle mě se jí to fakt povedlo! Najdete tu skvělý výběr opravdu kvalitní aktivních her. Na facebookových stránkách obchodu najdete také mnoho videí s nápady pro děti nebo představením jednotlivých her.


dnes se hraje o 3 luxusní osušky Lodger Reluxury, mrkněte a hlasujte! :)

11 komentářů:

 1. Tak to je krasna hra, jen tedy ja bych asi vypadla hned:-). Ale deti jsou v tomto lepsi:-). M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám taky trochu problémy. :D Ale ona chce být Lola stejně pořád na řadě, tak to ani neva. :) T.

   Vymazat
 2. Dobry den, vcera jsem objevila Vas blog, ted si ho tady tak ruzne prolezam a moc me bavi:) Marie

  OdpovědětVymazat
 3. díky za recenzi :) už jí máme přichystanou na příští týden na narozeniny :)

  OdpovědětVymazat
 4. Uz máme doma. Tříleta dcera ovšem naprosto bojkotuje jakákoliv pravidla a nejvíc ji baví listovat si návodem a dulezite mi ukazovat teple a studené barvy :-) Nebo obrátí hrací desku naruby a kolečka přikládá ke stejném obrázkům. Snad se k nejaké hře taky dopracujeme :-) Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D :D To mě hrozně pobavilo, ona Lola taky nechce úplně stoprocentně dodržovat pravidla (u ničeho!), ale spíš se to projevuje tak, že mě nechce nechat hrát, ani když neuhodne, a hraje dál sama. :D T.

   Vymazat
 5. Terezko, jen čistě ze zájmu, Lolinka nebude chodit do školky? Krásné dny. Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, zatím nevíme. Do státní zatím určitě ne a o soukromé se budeme rozhodovat až operativně v průběhu příštího školního roku. :) Tereza

   Vymazat
 6. Vypadá to moc dobře, přesně styl hry , které máme rádi. Ale ta pravidla by nás asi dost svazovala :))

  OdpovědětVymazat