středa 27. dubna 2016

rozhovor / Pepe a Tete


Panenky Pepe a Tete jsou neuvěřitelně kreativní, představivost rozvíjející záležitost. A to vůbec ne jen pro děti! Důkazem toho je tenhle můj (trochu trapný, ale první) animátorský minipočin Rodinné focení. Už děsně dlouho jsem se chtěla naučit dělat animace a nějak jsem se k tomu nedokázala pořád odhodlat, vyrobit tu první. Pepe a Tete mě rozhoupali! Mám z toho ohromnou radost, je to pro mě začátek něčeho nového. Stejně jako pro Petra a Terezu, kteří s výrobou minimalistických figurek Spaleeků začali poměrně nedávno, ale už si získali srdce mnoha dětí i jejich rodičů. O tom, jak se k tomu dostali a co plánují dál si můžete přečíst dnešní rozhovor! 
MC: Kdo jsou Pepe a Tete?
Jsme Petr a Tereza. :-) Kreativní dvojice, ale hlavně rodiče naší 18ti měsíční dcery. Od doby, co jsme spolu, pořád něco tvoříme a realizujeme svoje nápady. Držíme se hlavně kvality, jednoduchosti, funkčnosti a nápaditosti. Jak v tvorbě, tak i v životě. 

MC: Jak jste se dostali k vytvoření značky?
V podstatě náhodou. Před necelým rokem na workshopu 3xR, kterého jsme měli možnost se zúčastnit, vznikly první prototypy našich Spaleeků. To byl pro nás prvotní impuls k tomu, abychom nad vlastní značkou začali přemýšlet. Najednou nám vše do sebe zapadalo. Název PEPE A TETE byl na snadě, protože nás tak oslovovaly všechny malé děti z rodiny. 

MC: Proč zrovna minimalistické panenky?
Asi to vychází přímo z nás. Minimalismus je nám esteticky blízko. Vypozorovali jsme, že dětem pro hru vyhovují jednoduché hračky a naše figurky jim právě nechávají prostor pro vlastní představy. My Spaleekům vlastně dáváme jen barvu šatů a doplňky. Zbytek dokreslí vždy originální textura dřeva a fantazie dětí. 
Zatím vyrábíme figurky hlavně na zakázku. Dvakrát už nás například oslovili o jejich výrobu na přání podle ženicha a nevěsty, takže se určitě hodí i jako dekorace na svatbu. 

MC: O čem byla soutěž 3xR, ve které jste získali cenu poroty?
Soutěž 3xR probíhala ve spolupráci s obchodním domem IKEA. Během jednoho týdne musíte vymyslet, navrhnout a vyrobit hodnotnou užitečnou věc. Materiál nám přivezli ve dvou velkých kontejnerech přímo z IKEA. Šlo o vyřazené bytové doplňky, rozbitý nábytek, zkrátka odpad, který by se jinak vyhodil.
Nám se povedlo ulovit omšelé schůdky Bekväm, které jsme zpracovali a upravili jako domeček pro panenky. Porota ocenila i zachování jejich původní funkce. Všechny výrobky se nakonec dražily v aukci a výtěžek šel na podporu ekologické výchovy mládeže.

MC: Co plánujete do budoucna, jaké máte cíle?
Hlavně tvořit a dále se rozvíjet. Nové výzvy a inspirace přicházejí i s naší rostoucí dcerkou. Už teď máme v šuplíku další projekty na kterých bychom chtěli pracovat a představit je co nejdříve veřejnosti. Například inspirace výroby z recyklovaného materiálu, nebo DIY nápady. Také plánujeme zrealizovat nějakou formu internetového obchůdku.

MC: Co plánujete na Design Week?
Poprvé zde budeme Spaleeky představovat osobně ve vlastním prostoru zaměřeném na dětské dekorace. Navíc ukážeme část procesu výroby. Možnost bude si s figurkami pohrát v našich originálních aranžmá. Výrobky si zde od nás budete moci rovnou koupit nebo objednat na zakázku. Každopádně se budeme těšit, že přijdete na kus řeči jen tak. :-)

MC: Chcete něco vzkázat čtenářům? :)
Máme radost, že se naše nápady líbí a to nás motivuje. Kdyby vás zajímala naše práce víc, podívejte se na Facebook stránky PEPE A TETE, kde zveřejňujeme aktuality z naší tvorby včetně DIY inspirace.


Pokud se vám figurky zalíbili a chtěli byste vlastní, oslovte Terezu a Petra přes facebook, email nebo se přijďte podívat příští týden (2. - 8. 5. 2016) k jejich stánku na pražský Desing Week

4 komentáře:

 1. Animace je moc povedená, děkujeme za hezký článek ! T.

  OdpovědětVymazat
 2. Animace super! V čem ji děláš?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahle konkrétně je dělaná v Giffun, protože pro potřeby blogu je lepší formát gif (jede ve smyčce bez nutnosti video zapínat), ale strašně to ubírá celkovou kvalitu, gif má k dispozici málo barev. Takže standardně je lepší dělat klasický video v plný kvalitě, což se dá dělat úplně v jakymkoli video/film makeru (třeba iMovie).
   Teda v těhle programech dávám dohromady obrázky, abych byla přesná. Všechna jednotlivá okýnka animace si musím připravit každé zvlášť v grafickym programu. T.

   Vymazat