sobota 30. dubna 2016

do knihovničky / série Otázky a odpovědi

ilustrace: Marie-Eve Tremblay

Dneska bych vám na blogu zase ráda představila sérii pěkných dětských knih, které mám pro děti nově doma. Začnu ale trochu netradičně malým představením jejich ilustrátorky, protože je pro mě výjimečná, do jejích ilustrací jsem se naprosto zamilovala - jsou chytré, plné humoru a mají šarm - mohla bych si je prohlížet hodiny. Marie-Eve Tremblay je ilustrátorka z Montréalu a do Čech se dostalo hned několik dětských knih, které ilustrovala. Pokud se vám ilustrace taky zalíbí, doporučuji juknout i k ní na blog nebo třeba sem - klik

ilustrace: Marie-Eve Tremblay

Marie-Eve Tremblay

ilustrace: Marie-Eve Tremblay

ilustrace: Marie-Eve Tremblay

V českých knihkupectvích najdete hlavně okénkové encyklopedie. Její ilustrace dodávají naučným knihám kouzlo a humor, díky kterým bude vzdělávání bavit děti i jejich rodiče. Neodolala jsem a pořídila pro své děti sérii čtyř knih Otázky a odpovědi, ačkoli jsou určené až pro starší děti (vzhledem k náročnosti některých otázek spíš až školní věk, ale možná i někteří starší předškoláci začnou mít zvídavé otázky o světě kolem nás, zatím nemám moc přehled, kdy tohle období začne). Všechny 4 knihy vám teď tedy v krátkosti představím.
První kniha ze série nemá žádný konkrétní okruh otázek, jen názorně odpovídá na různé časté dětské nebo prostě jinak zajímavé dotazy - odpovědi najdete vždy pod okýnkem. Jsou rozděleny na stránkách podle typu otázky, takže v krizi se vám v ní bude i dobře hledat. :)
Tahle je moje oblíbená! Miluju dinosaury a Lola taky. Knihu jsem jí sice ještě moc neukazovala, ale myslím, že v ní jednou bude moc ráda listovat a pročítat všechna zajímavá fakta z dinosauřího světa.
Máme spoustu knih o zvířatech, milujeme je všechny a každá je něčím jedinečná. V téhle se dozvíte nejzajímavější věci a odpovědi na nejčastější otázky (některé by vás možná ani nenapadly!).

Co se děje se slunkem v noci, jak a proč třídíme odpad, proč je země kulatá a jak to, že lidé na druhé straně zeměkoule nespadnou? 

Autorkou textů je Katie Daynes, ilustrace Marie-Eve Tremblay však propůjčují knihám a všem otázkám v nich specifický humor, který mě na nich baví ze všeho nejvíc. Už se těším, až do nich děti dorostou, teď zatím knihy poputují do mé "syslící" krabice (která se mi mimochodem už jednou naplnila a zase vyprázdnila, a to se mi nedávno zdálo, že pořizovat tak moc dopředu pracovní sešity pro tříleťáky je trochu směšné... a hele - ono to nějak rychle uteklo... :)

Za tip na knihy ze série Otázky a odpovědi děkuji čtenářce Veru, která mě na ně upozornila v kometáři u jiného článku o naší knihovničce!

19 komentářů:

 1. Škoda, že tu o nich nebylo napsáno dříve. Měla jsem je rozkliknuté, když měla Svojtka aprílovou akci a nakonec je nevzala :( Tak je pořídíme k Vánocům :D

  Terezko, nemáte tip na dobrou dětskou encyklopedii pro děti v Lolině věku? Syn bude mít 3 za pár měsíců a zatím je závislý na technické encyklopedii po manželovi (která už není moc aktuální...)

  Helča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem je právě taky objevila až později (doma jsem je měla až po té akci). Ty úžasné ilustrace tak nevyniknou na produktových fotkách knihy, takže i já jsem se na ně zaměřila až na základě komentáře od čtenářky.

   Lola má ráda sérii Malý průzkumník (o té už jsem psala: http://bit.ly/maly-pruzkumnik ), to jsou 4 encyklopedie, a ještě jsem teď narazila na knihu Malá dětská encyklopedie od Cécile Jugla, naživo jsem ji ještě bohužel neviděla, ale přes Google se dají najít nějaké náhledy vnitřku knihy (http://bit.ly/1VYuTUP) a vypadá moc pěkně, včetně ilustrací. Je určená dětem 3-6 let. T.

   Vymazat
  2. Co třeba Encyklopedie Larousse pro nejmenší? Sama s ní zkušenosti nemám (syn je na ní ještě malý), ale moc se mi líbí...Někde jsem četla, že by měla být vhodná od 3 let. Ze stejné série je pak ještě Doprava a Zvířata.
   Markéta

   Vymazat
  3. Malou dětskou encyklopedii máme, je dobrá, doporučuji (v obchodě se mi i líbila víc než Larousse pro nejmenší). Ale věkově až tak od 4- 4,5. Zuzana

   Vymazat
  4. Díky za tipy. Malá dětská encyklopedie vypadá opravdu dobře, tak jí asi rovnou někde objednám. :)

   Helča

   Vymazat
 2. Ja nad nimi pro 3 leteho hodne vaham, shanim aktualne dinosaury a lidske telo ke 3. narozeninam a musim rici, ze jsem bezradna....chtela bych neco jasneho, prehledneho....ze serie maly pruzkumnik mam vesmir, ale to telo me uplne neoslovilo....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kamarádka má ještě tohle tělo: http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3265-pod-vej-se-do-sv-ho-tr-la.html
   A prý její dceru (tříletou) děsně baví, ale taky jsem naživo neviděla, takže jen zkušenost od kamarádky...
   S dinosaury máme taky knížku Kdepak bydlí dinosauři, Lola ji má ráda, ale pro některé tříleťáky už to možná bude moc jednoduché, není to encyklopedie. T.

   Vymazat
  2. Podívej se do svého těla máme taky a přijde mi hodně zajímavá. Synovi jsou teda čtyři, ale listuje v ní rád. Je podobně zpracovaná jako ta Encyklopedie Otázky a odpovědi, jen se okýnka dají otevřít i na dvakrát. :-)

   Vymazat
  3. Dobrý den, dámy,
   pro menší děti ještě mohu doporučit tuto knihu o lidském těle http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3385-jirkovo-tr-lo.html, a novinku o dinosaurech pro prcky http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3948-kdepak-bydli-dinosauri.html. Hezký den! Zuzana-Svojtka

   Vymazat
 3. Taky je mám doma ted od Svojtky.

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za tip. také přispěji dvěma tipy. Ve věku tří let má dvojčata milovala tuto knihu. Kdysi jsem ji koupila v Levných knihách a ani nevím, je-li k sehnání , ale je moc milá, i výtvarně hezky zpracovaná. Maurice Sednak: Tam kde žijí divočiny
  http://www.databazeknih.cz/knihy/tam-kde-ziji-divociny-36791
  A pak - ve věku čtyř let moje děti měly velmi rády tuto knihu. Mně se líbily ilustrace, texty už trochu méně, ale mé děti měly tu knížku velmi oblíbenou. (Ester Stará: A pak se to stalo!)
  http://www.databazeknih.cz/knihy/a-pak-se-to-stalo-42518
  Tipů mám ještě víc, tak třeba příště mohu zase nějaký napsat :-)
  Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Markéto, děkuji moc za tipy! :)
   Tam kde žijí divočiny je opravdu nááádherná kniha!! V češtině je bohužel už několik let nesehnatelná, nejbližší jazyk, ve kterém ještě teď vychází, je slovenština. My jsme si ji koupili v angličtině a dopsala jsem k ní české přebásnění z internetu.
   A pak se to stalo! mám také už dlouho uloženou ve svých tipech, ale ještě jsem ji taky neviděla na živo, díky za připomenutí! :) T.

   Vymazat
  2. Divočiny jsou fakt pěkné :-) Knížku jsem vlastně koupila dřív, než jsem měla děti, tehdy asi za 30 Kč ve výprodeji. Neodolala jsme tehdy. Pak přišly děti a knihu si oblíbily. Ještě přidám další tipy: Velká obrázová knížka pro malé děti s krásnými ilustracemi Andrey Tachezy:http://www.knihy.cz/velka-obrazkova-knizka-pro-male-deti/d-161626/
   Také jsme ji kdysi koupila v Levných knihách na Letné :-) Mám ji v trošku jiném vydání, ale je pěkná a dětmi rovněž oblíbená.
   A pak děti zbožňovaly Můj medvěd Flóra, dvojčata ji uměly nazpaměť a četli jsme ji stále znova a znova http://www.baobab-books.net/muj-medved-flora
   A oblíbené ještě byly:Kozí knížka a Psí knížka: http://www.baobab-books.net/kozi-knizka
   http://www.baobab-books.net/psi-knizka
   Tak, tolik tipy, možná knížky znáš, ale píšu o těch, co u nás byly velmi oblíbené. Markéta

   Vymazat
  3. Obrázkovou knížku jsem neznala, díky moc za tip, vypadá krásně! :)
   No a Flóra - ta je milovaná i u nás! Je to taková něžná knížka, i já ji mám moc ráda, nejen Lolinka. T.

   Vymazat
 5. U nás byly oblíbené 3D knihy Dinosauři (http://www.databazeknih.cz/knihy/dinosauri-trojrozmerna-fakta-100232) i Lidské tělo (http://www.beletrie.eu/knihy/lidske-telo1.html). Ale už je to pár let... vyšly v roce 2007, tak nevím, zda jsou ještě někde v prodeji... Veronika

  OdpovědětVymazat
 6. Tyto knihy taky doma máme, nakladatelství Svojtka má super naučné tituly. Osobně ale nedám dopustit na Larousse encyklopedii pro nejmenší - Klára ji dostala ke 2. narozeninám a čteme z ní každý den. Teď dostane ze stejné série i zvířata.

  OdpovědětVymazat
 7. Rubriku knížky mám nejraději :-) Nechtěla bys udělat článek o knížkách z Baobabu, ty mám moc ráda :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Jeeee, ráda jsem přidala tip, když vy jste nepřeberná studnice!

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za inspiraci Terezko! Možná by se Alánkovi (i Lolince) líbila kniha Počítání od finské ilustrátorky a designérky Aino-Maiji Metsoly (tip od Jemné motorky http://jemnamotorka.blogspot.cz/2016/03/brezen-mesic-knihy.html). Kniha je pro dětičky od jednoho roku a vydal ji Baobab (MiMi).
  Kniha mě uchvátila tak, že jsem objednala i další tituly, které jsou zatím jen v angličtině (http://www.enbook.cz/catalogsearch/result/?q=metsola) nb. (http://www.bookshop.cz/search-author.php?searchText=metsola). Traffic Jam a Animal Parade jsou puzzle book, k nahlédnutí zde: http://thebookwormbaby.blogspot.cz/2016/01/traffic-jam-animal-parade.html.
  Jinak v obou shopech mají seriál knih s myškou Maisy...pro fanoušky :)
  Iveta

  OdpovědětVymazat