úterý 12. dubna 2016

do knihovničky / Jak se máš, Eliško?


Dneska jeden knižní tip přímo od Lolinky!
Tuhle knížku jsem totiž koupila úplnou náhodou. V jednom internetovém knihkupectví jsem kupovala jiné knihy a tahle tam někde na mě vyskočila. Obálka s myškou, kterou měla doma moje babička, když jsem byla malá, mě natolik zaujala, že jsem se rozhodla ji "naslepo" pořídit, i když jsem ji vůbec neznala. Mám totiž děsně ráda dětské focené nebo kolážové knihy. No a už je to několik týdnů, co je Eliška Lolinčina nejoblíbenější kniha. Každý večer ji musíme přečíst minimálně třikrát.Knížka Jak se máš, Eliško? je dílo výtvarnice a režisérky Lucie Sunkové a vypráví dětem příběh jako ze starých časů o tom, co všechno myška Eliška za celý den prožila - probudilo ji sluníčko v jejím domečku, uvařila si kávu, nasbírala zrní na zimu, prala na valše, opravila kolo od vozíku, uvařila rybízovou marmeládu, zatápěla v kamnech... a mnoho dalších věcí. 
Knihu vydalo nakladatelství 65. pole ve své edici Políčko.

16 komentářů:

 1. krásná kniha, odkdy čtete Lolince? A odkdy ji to opravdu zajímá a je schopná se na příběh soustředit? Ráda bych dcerce četla, ale je to třeštidlo co nevydrží vůbec v klidu, tak nevím s čím by bylo nejlepší začít...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lolince čteme - resp. snažíme se číst - snad téměř od narození, ale u příběhu skutečně vydrží v podstatě až teď poslední čtvrt rok, a to zatím musí být jen skutečně krátký text k jednomu obrázku (třeba jako právě tady u Elišky), aby se brzy otočila stránka - hrozně ráda si prohlíží knížky, ale s vyprávěním to byl doteď doby trochu boj, spíš jsme si prohlíželi obrázky, vyprávěli v krátce, co na nich je, nebo jsem třeba z každé stránky přečetla jen jednu větu - kdykoli jsem nasadila svůj "vyprávěcí" tón, Lola okamžitě otáčela stránku. :D Teď si už nechá něco krátkého i povyprávět.

   Na začátek bych vybírala hlavně knihy s jednoduchými líbivými obrázky, abyste dceru nalákala - to skutečné čtení přijde později, nebojte, některé děti jsou na to trochu moc splašené a musí k tomu postupem času samy dojít. :) T.

   Smazat
  2. tak to jsem se uklidnila, že nejsem já nějaká neschopná ji zaujmout, knihy má ráda, ale musí být odolné, musí mít hezké obrázky a musíme je prohlížet podle jejího tempa, pak u nich vydrží a snad se to s věkem bude zlepšovat, jsou jí dva :-) tuto knížku určitě musíme pořídit, články do knihovničky mám moc ráda, vždy mě inspirují (knihy miluji a snad z toho aspoň trochu předám i dětem)

   Smazat
  3. Buďte úplně v klidu, ve 2 na tom Lola byla úplně stejně, některé děti to tak mají - taky jsem nad tím vždycky přemýšlela, když jsem viděla, jak si třeba jiné děti nechávají hezky číst a to jsem se vždycky s Lolinkou tak snažila, ale ona potřebuje na všechno svůj čas... Každé dítě to má jinak, do 3 let se do toho určitě taky postupně dostanete! :)
   Ve dvou měla Lola nejraději okénkové knížky Kdepak bydlí zvířátka, Kdopak bydlí v Zoo, Co se děje ve tmě a další z této série od Svojtky.

   Smazat
  4. Je to fakt individuální, náš chlapeček (15měsíců) je schopen trávit HODINY (samozřejmě ne v kuse, ale celkem za den to třeba dvě budou), že sám sedí a prohlíží si knihy. Číst mu musím několikrát denně, sám o to prosí ručičkama a ukazuje na knihu. Čteme mu od 8 měsíců a je to jeho hlavní činnost, v podstatě nepotřebuje jiné hračky. Ale zas nechodí, nemluví a donedávna nejedl :-D, takže je prostě každé dítko zjevně ÚPLNĚ jiné :)

   Smazat
 2. Knížka vypadá moc pěkně! A připomíná mi tu Vaši fotoknihu o pandě - tak třeba proto se Lole tak líbí? :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Tak a je objednáno! Knížka vypadá krásně.Dcerka slaví v dubnu taky 3 roky,váš blog je pro mě zdrojem úžasné inspirace. Jen tak dál, prosím! Míša Holubová

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda! Ať se vám pěkně čte! :) Tereza

   Smazat
 4. Dobrý den, pro tuhle úroveň čtenáře doporučuji trilogii Krtčí sestry (a kopec mechu,a pilné včelky, a deštivý den). Krásné
  ilustrace, jednoduchý příběh a málo slov. Dcera nakonec uměla celé knížky jako básničku.
  Tereza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ty jsou nádherné! Díky za tip! :) Tereza

   Smazat
 5. Super tip! :) Stejně jako knihy "Hádej, jak moc tě mám rád." (které mimochodem od včera leží schované v šatně a čekají na svou chvíli)

  U nás jsme taky prošli knihami Kdopak bydlí v ZOO a pod., to byl synovi rok. Teď ve 2,5 už si žádá víc textu :D
  Jinak ale pokud byste hledala něco "staršího" ale dobrého, tak doporučuji pohledat na internetech knihu Kamkánek od Mileny Lukešové. Knihou jsem prošla já jako dítě a zdědil ji i syn, který ji do 2 let absolutně miloval (i teď je pro něj každý čáp "čáp Hubert" :D)

  Helča

  OdpovědětSmazat
 6. Za nás z 65. pole určitě i doporučení na Zajíčkovu cestu. Krásné jaro přeju! A užijte si pandí oslavu, moc se těším na vyladěné fotky. A pak i na klučičí oslavy Alánka, jestli bude taky blázen do bagrů atp. U nás to letos vyhrála oslava vláčková :-) Dobromila

  OdpovědětSmazat
 7. Ano, také jsem na tuto knížku narazila náhodou - pro kamarádky dcerku Elišku. Zadala jsem do vyhledávače počátek jména a tato na mne vyskočila. Než jsme ji darovali, přečetla jsem ji tolikrát, že jsme ji museli koupit i nám;)

  OdpovědětSmazat
 8. Ano, také jsem na tuto knížku narazila náhodou - pro kamarádky dcerku Elišku. Zadala jsem do vyhledávače počátek jména a tato na mne vyskočila. Než jsme ji darovali, přečetla jsem ji tolikrát, že jsme ji museli koupit i nám;)

  OdpovědětSmazat