úterý 12. dubna 2016

do knihovničky / Jak se máš, Eliško?


Dneska jeden knižní tip přímo od Lolinky!
Tuhle knížku jsem totiž koupila úplnou náhodou. V jednom internetovém knihkupectví jsem kupovala jiné knihy a tahle tam někde na mě vyskočila. Obálka s myškou, kterou měla doma moje babička, když jsem byla malá, mě natolik zaujala, že jsem se rozhodla ji "naslepo" pořídit, i když jsem ji vůbec neznala. Mám totiž děsně ráda dětské focené nebo kolážové knihy. No a už je to několik týdnů, co je Eliška Lolinčina nejoblíbenější kniha. Každý večer ji musíme přečíst minimálně třikrát.Knížka Jak se máš, Eliško? je dílo výtvarnice a režisérky Lucie Sunkové a vypráví dětem příběh jako ze starých časů o tom, co všechno myška Eliška za celý den prožila - probudilo ji sluníčko v jejím domečku, uvařila si kávu, nasbírala zrní na zimu, prala na valše, opravila kolo od vozíku, uvařila rybízovou marmeládu, zatápěla v kamnech... a mnoho dalších věcí. 
Knihu vydalo nakladatelství 65. pole ve své edici Políčko.

16 komentářů:

 1. krásná kniha, odkdy čtete Lolince? A odkdy ji to opravdu zajímá a je schopná se na příběh soustředit? Ráda bych dcerce četla, ale je to třeštidlo co nevydrží vůbec v klidu, tak nevím s čím by bylo nejlepší začít...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lolince čteme - resp. snažíme se číst - snad téměř od narození, ale u příběhu skutečně vydrží v podstatě až teď poslední čtvrt rok, a to zatím musí být jen skutečně krátký text k jednomu obrázku (třeba jako právě tady u Elišky), aby se brzy otočila stránka - hrozně ráda si prohlíží knížky, ale s vyprávěním to byl doteď doby trochu boj, spíš jsme si prohlíželi obrázky, vyprávěli v krátce, co na nich je, nebo jsem třeba z každé stránky přečetla jen jednu větu - kdykoli jsem nasadila svůj "vyprávěcí" tón, Lola okamžitě otáčela stránku. :D Teď si už nechá něco krátkého i povyprávět.

   Na začátek bych vybírala hlavně knihy s jednoduchými líbivými obrázky, abyste dceru nalákala - to skutečné čtení přijde později, nebojte, některé děti jsou na to trochu moc splašené a musí k tomu postupem času samy dojít. :) T.

   Vymazat
  2. tak to jsem se uklidnila, že nejsem já nějaká neschopná ji zaujmout, knihy má ráda, ale musí být odolné, musí mít hezké obrázky a musíme je prohlížet podle jejího tempa, pak u nich vydrží a snad se to s věkem bude zlepšovat, jsou jí dva :-) tuto knížku určitě musíme pořídit, články do knihovničky mám moc ráda, vždy mě inspirují (knihy miluji a snad z toho aspoň trochu předám i dětem)

   Vymazat
  3. Buďte úplně v klidu, ve 2 na tom Lola byla úplně stejně, některé děti to tak mají - taky jsem nad tím vždycky přemýšlela, když jsem viděla, jak si třeba jiné děti nechávají hezky číst a to jsem se vždycky s Lolinkou tak snažila, ale ona potřebuje na všechno svůj čas... Každé dítě to má jinak, do 3 let se do toho určitě taky postupně dostanete! :)
   Ve dvou měla Lola nejraději okénkové knížky Kdepak bydlí zvířátka, Kdopak bydlí v Zoo, Co se děje ve tmě a další z této série od Svojtky.

   Vymazat
  4. Je to fakt individuální, náš chlapeček (15měsíců) je schopen trávit HODINY (samozřejmě ne v kuse, ale celkem za den to třeba dvě budou), že sám sedí a prohlíží si knihy. Číst mu musím několikrát denně, sám o to prosí ručičkama a ukazuje na knihu. Čteme mu od 8 měsíců a je to jeho hlavní činnost, v podstatě nepotřebuje jiné hračky. Ale zas nechodí, nemluví a donedávna nejedl :-D, takže je prostě každé dítko zjevně ÚPLNĚ jiné :)

   Vymazat
 2. Knížka vypadá moc pěkně! A připomíná mi tu Vaši fotoknihu o pandě - tak třeba proto se Lole tak líbí? :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak a je objednáno! Knížka vypadá krásně.Dcerka slaví v dubnu taky 3 roky,váš blog je pro mě zdrojem úžasné inspirace. Jen tak dál, prosím! Míša Holubová

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, pro tuhle úroveň čtenáře doporučuji trilogii Krtčí sestry (a kopec mechu,a pilné včelky, a deštivý den). Krásné
  ilustrace, jednoduchý příběh a málo slov. Dcera nakonec uměla celé knížky jako básničku.
  Tereza

  OdpovědětVymazat
 5. Super tip! :) Stejně jako knihy "Hádej, jak moc tě mám rád." (které mimochodem od včera leží schované v šatně a čekají na svou chvíli)

  U nás jsme taky prošli knihami Kdopak bydlí v ZOO a pod., to byl synovi rok. Teď ve 2,5 už si žádá víc textu :D
  Jinak ale pokud byste hledala něco "staršího" ale dobrého, tak doporučuji pohledat na internetech knihu Kamkánek od Mileny Lukešové. Knihou jsem prošla já jako dítě a zdědil ji i syn, který ji do 2 let absolutně miloval (i teď je pro něj každý čáp "čáp Hubert" :D)

  Helča

  OdpovědětVymazat
 6. Za nás z 65. pole určitě i doporučení na Zajíčkovu cestu. Krásné jaro přeju! A užijte si pandí oslavu, moc se těším na vyladěné fotky. A pak i na klučičí oslavy Alánka, jestli bude taky blázen do bagrů atp. U nás to letos vyhrála oslava vláčková :-) Dobromila

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, také jsem na tuto knížku narazila náhodou - pro kamarádky dcerku Elišku. Zadala jsem do vyhledávače počátek jména a tato na mne vyskočila. Než jsme ji darovali, přečetla jsem ji tolikrát, že jsme ji museli koupit i nám;)

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, také jsem na tuto knížku narazila náhodou - pro kamarádky dcerku Elišku. Zadala jsem do vyhledávače počátek jména a tato na mne vyskočila. Než jsme ji darovali, přečetla jsem ji tolikrát, že jsme ji museli koupit i nám;)

  OdpovědětVymazat