úterý 9. února 2016

DIY / Duplo hrací karty


K vytvoření těchto karet jsem se inspirovala na pinterestu - místo kreslení jsem je ale vytvořila digitálně, takže si je tu můžete u mě zase stáhnout a vytisknout, případně i zalaminovat, aby se vám s nimi lépe pracovalo a vydržely co nejdéle.
Lola Lego Duplo miluje, takže se s ním momentálně snažím vymýšlet i nějaké vzdělávací hry - možností s barevnými kostkami či zvířátky je moře. Tyhle naše karty jsem vytvořila tak, aby ke složení všech schémat stačilo pouze 16 konkrétních kostek (potažmo 8, pokud budete používat pouze jednodušší verzi karet), takže si je snadno sbalíte do malé krabičky i na cesty. Zdá se vám hra zajímavá? Tak čtěte dál, které konkrétní kostky potřebujete a jak můžete zdarma získat naše hrací karty! :)

Karty si na konci článku stáhněte, vytiskněte buď doma, v tiskárně nebo fotolabu - ideální je pro ně formát 9x13 cm nebo 10x15 cm. Pokud vlastníte laminovačku, zalaminujte. Déle vydrží, snáz se s nimi hraje a přežijí i okusování mladšími sourozenci. Karet jsou dvě sady - jednodušší pro mladší děti (ty používají jen jeden typ kostek, staví se jen komín - barvy se obměňují) a složitější pro starší (mají dva typy kostek a staví různé konstrukce, trénuje krom jiného i 3D vidění a perspektivu).

Tyhle konkrétní kostky a barvy budete potřebovat, pokud budete stavět složitější konstrukce. Pro jednodušší sadu karet vám bude stačit pravý sloupek. Barvy: černá, hnědá, zelená, modrá, červená, oranžová, žlutá, bílá. Každá v "osmičudlíkovém" a "čtyřčudlíkovém" provedení.

Dobré je k mít také jednu velkou plochou kostku a dvě malé, úplně barevně odlišné kostky od hracích kostek (to aby děti nemátly). Z těchto tří si postavíte držák na karty a konstrukce.

Takhle je složíte dohromady...

...a voilá! Karta perfektně drží a zbývá dost místa i na konstrukci z kostek.

Cílem je postavit kostky přesně podle vzoru na kartě. Lola si s některými dost láme hlavu. :D Je teď ve věku (či fázi), kdy je pro ni těžké se na cokoli soustředit. Ale s Duplem nám to docela jde. Pomalu se učíme logicky přemýšlet a nevzdávat všechno po prvním neúspěchu. :) Dala jsem jí rovnou složité karty, ale myslím, že ještě začneme procvičením na těch jednodušších.

Aby byly barvy co nejvěrnější realitě, našla jsem si oficiální Duplo digitální vzorník a podle něj karty "vybarvovala". Přesto to nevyšlo úplně podle mých představ a opravovala jsem dodatečně hnědou, která po vytištění byla příliš tmavá a špatně rozpoznatelná... Teď by měly být barvy na kartách už celkem realistické. U některých barev má Duplo víc odstínů (třeba u zelené), vyberte tedy prosím pro hru ty, co jsou na obrázku (či nejvíce odpovídají kartám), aby děti barvy co nejsnáze mohly přiřadit.

V jednodušší sadě najdete 10 karet s měnícími se barevnými kombinacemi.


Složitější sada má karet 20 a mění se nejen barvy, ale i celková konstrukce či počet použitých kostek.***
Děkuji, že respektujete autorská práva a nešíříte karty veřejně bez uvedení autora nebo zpětného odkazu na tento článek! Největší výběr kostek Lego Duplo najdete na www.duplosvet.cz

25 komentářů:

 1. Terko, tohle je perfektní, jdu tisknout a díky za inspiraci! Bára

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji, ukládám a za pár měsíců nabídnu synovi.

  OdpovědětVymazat
 3. Super bude se časem hodit :). Připomíná mi to hru logik tu jsem jako dítě milovala...

  Martina

  OdpovědětVymazat
 4. Terko, tak tohle je opravdu senza bájo nápad!

  OdpovědětVymazat
 5. Moc děkuji za sdílení i za úžasný web, dlouho jsem se na podobné karty chystala, takže jste mi ulehčila práci :-) Děkuji.
  Maru

  OdpovědětVymazat
 6. Taky děkuji za sdílení, taky jsem se na ně chystala:-) Prostě paráda! Irena

  OdpovědětVymazat
 7. Přesně takhle jsem pracovala s dětmi v MŠ, akorát jsem používala kostky dřevěné. Bezva nápad;)

  OdpovědětVymazat
 8. Bomba, Duplo je u nás taky numero uno a pořád jsem přemýšlela, že musí být možnost, jak ho využít i jinak. Hned jdu na to. Díky za inspiraci a sdílení. Klára

  OdpovědětVymazat
 9. Bomba, Duplo je u nás taky numero uno a pořád jsem přemýšlela, že musí být možnost, jak ho využít i jinak. Hned jdu na to. Díky za inspiraci a sdílení. Klára

  OdpovědětVymazat
 10. Díky moc za krásnou pomůcku. Už se nemůžu dočkat, až bude moje kočička starší :D Jinak doporučuji web www.eschovka.cz, tam by se to mohlo moc rodičům hodit... Hezký den. Valina

  OdpovědětVymazat
 11. Paráda! díky, stahuji těžší sadu a doufám, že dcerku nalákám a bude se duplem chvíli zabývat, že na chvilku opustí princeznovské převlékání a kreslení - její starší brácha by skoro od narození jiné hračky než lego nepotřeboval...

  OdpovědětVymazat
 12. Terezko, paráda. Jsi šikula - největší:)!

  OdpovědětVymazat
 13. Paráda :) na něco podobnýho jsem se chystala už děsně dlouho... akorát jsem zjistila, že v tý tuně dupla, co máme není ani jedna 8mi čudlíková hnědá kostka :( a to po tom, co jsem už většinu vytiskla a zalaminovala :D tak jdu shánět hnědou kostku.. kdyby měl někdo na výměnu za jakoukoliv jinou barvu a byl by z Prahy, tak bych byla ráda :) (omlouvám se za soukromou inzerci :D) Lucka

  OdpovědětVymazat
 14. Díky moc! Černé kostky nemáme, ale nevadí, kartičky prozatím odložím a až přibydou i černé kostky, tak je zařadíme :)

  OdpovědětVymazat
 15. Bezvadny Terez diky za sdileni! Toto se nam uplne ted hodi :-).

  OdpovědětVymazat
 16. Skvělé, jen škoda té černé. Dohromady 5 sad dupla (dvě velké plné krabice) a ani jedna černá kostičky :-( bude to chtít vytisknout jen ty bez černé.

  OdpovědětVymazat
 17. My jsme na začátku kupovali dvě ty velké krabice jen se základníma kostkama, tak máme asi ty černé z nich, ale už taky nevím. Každopádně jsou obchody, které prodávají Duplo kostky jednotlivě, třeba tady: http://bit.ly/20NhLV8 - kostky za 5,-/10,-, poštovné je teda pak asi 74,-, ale třeba tam najdete ještě něco jiného, co vám v Duplu chybí, aby se vyplatilo. :) Tereza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuju Terez take nam chybi nektere barvy a ted uz vim kde koupit:-) Silva

   Vymazat
  2. Ó, díky za tip, kde koupit i jednotlivé základní kostičky, zrovna jsem se na to chtěla zeptat :-). Z lega totiž doma nemáme jedinou kostičku, ale tahle aktivita s kartami se mi líbí, tak jsem si říkala, že bych třeba nějakou základní sadu pořídila. No jo, jenže v obchodech jsem zatím viděla jen ty s milionem figurek a serepetiček navíc, takové ty "hotové" scény, a to se mi moc nelíbí. Radši bych univerzální kostičky. Takže paráda, tady si to budu moct nakombinovat dle vlastního vkusu a přání :-)

   Vymazat
  3. Oni mají i základní sady jen s kostkami, my jsme třeba kupovali tyhle: http://bit.ly/1TmA8u7 , ale stejně v nich nejsou všechny barvy... Dřív prodávali ještě takovou velkou sadu základních kostek, ale tu jsem taky už dlouho nikde neviděla.

   Ale jednotlivé kostky jsou taky prima, sice jsou často bazarové (je to u nich vždycky napsané, jestli jsou nové nebo sekáč), ale u toho Dupla to je jedno, ono se vůbec neničí, tak to ani není poznat.

   Vymazat
  4. Jo, tuhle sadu jsem pak taky našla (teda jen na internetu, v obchodě jsem ji zatím nezahlídla). Možná by bylo ideálním řešením do začátku koupit tuhle sadu a případně doplnit chybějící barvy těmi jednotlivými kostičkami :-). Které barvy v ní vlastně chybí? Z obrázku mám pocit, že snad jen ta hnědá, pokud tedy budu chtít kostičky vhodné hlavně na ty hrací karty :-)

   Vymazat
  5. Jj, ke kartám tam chybí akorát ta hnědá. I ty průhledné máme z téhle sady, koukám. :D
   Já budu mimochodem do budoucna určitě vymýšlet víc takových aktivit/her/karet s Duplem a dávat je na blog, ona je to prostě taková univerzální hračka, která se dá dobře využít. Navíc teď s Lolou postupně začínám nějaké aktivity alá "domácí školka".

   Vymazat
 18. Super, díky, tohle se pro ten zapeklitý měsíc únor hodí perfektně!

  OdpovědětVymazat