čtvrtek 29. října 2015

tip / ekologické jednorázové plenky a ubrousky Naty


Můj poslední cestovní tip! :)

Asi všichni víte, že běžně používáme k přebalování látkové pleny. Pokud to jde, používáme je i když jsme mimo domov (třeba na pár dní u babičky), ale při některých cestách to prostě není vůbec praktické a naše "popojížděcí" dovolená ve Slovinsku byla jednou z nich.
Když tedy někdy potřebujeme jednorázovky, snažím se sáhnout po nějakých ekologických. Převoněné plenky plné chemie s hrozným dopadem na životní prostředí pro mě nejsou úplně ok.


Na trhu je několik typů takových plen, v současné době ale bohužel (pokud se nemýlím) nejsou na českém trhu jediné, které by byly 100% rozložitelné, každá značka ekoplen u nás garantuje různou míru rozložitelnosti. Pleny Naty uvádějí, že biologicky odbouratelná část je 60-70%, což je docela dost. Jedna taková ekoplenka vel. 3 při koupi ekonomického balení (52 ks) vyjde na 9,-. Je to samozřejmě víc, než "klasické" jednorázovky. K ekoplenám se uchylují většinou ti, kteří jejich cenu nezpochybňují - látkařky na cestách nebo ti, kterým není úplně fuk ekologie či nechtějí svá miminka balit do chemie. 


Značka Naty také nabízí 100% biologicky odbouratelné vlhčené ubrousky vyrobené ze 100% přírodních materiálů - jsou napuštěné čistou vodou, obsahují aloe vera a jsou bez alkoholu, barviv, chloru či parfémů. Doma ubrousky prakticky vůbec nepoužíváme (vystačíme si s žínkami a čistou vodou), ale na cestách je to zase skvělý pomocník a když vlhčené ubrousky, tak tyto nebo jiné ekologické.


Alánkovi plenečky dobře sedí a neprotékají. Vlhčené ubrousky mají na cestách mnohá využití pro obě naše děti. 
Ekologické značky jsou mi sympatické - pokud jste i vy podobného smýšlení, značku Naty vřele doporučuji k vyzkoušení.

***

4 komentáře:

 1. Pokud jde o tu deklarovanou rozložitelnost, tak je to značně relativní. Plastů, které jsou uváděny na trh, a o nichž výrobci tvrdí, že jsou „100% rozložitelné“ nebo „degradovatelné“ či jenom „eko“ nebo „bio“, je celá řada, ale v současnosti neexistuje jediná norma nebo jakýkoliv legislativní předpis, který by stanovoval v této oblasti jakékoliv standardy. Jinými slovy, každý výrobce „rozložitelného“ plastu má své kvow how, které nikomu neprozradí, jediné co se od něj kdokoliv dozví je to, že se to údajně samo rozpadne. Z pochopitelných důvodů žádný z výrobců ale na svých výrobcích třeba neuvádí, že obsahují řadu organických změkčovadel (tam patří např. i ftaláty, ale obecně řada těchto látek působí jako hormonální disruptory), které se pak procesu „degradace“ (tedy např. v kompostu) z plastu vyplaví, a tím začne ta deklarovaný „dekompozice“. Jiná skupina těchto plastů se zase rozpadne, na drobné částečky (tzv. oxo-degradovatelné plasty), se ale v životním prostředí dále nerozkládají. Nedoporučuji proto si dávat do vlastního kompostu, který pak člověk sype na rajčata, „rozložitelné“ plasty. Nadto je nutno uvést, že existuje řada studií, které dokládají, že ale ve skutečnosti se řada z těchto údajně „degradovatelných“ plastů vůbec nerozpadne, případně jen velmi omezeně. Je to mj. dané tím, že samotný rozpad je ovlivněn celou řadou faktorů – tloušťka plastu, materiál (např. podíl změkčovadel nebo jiných degradačních aditiv - to co např. může fungovat u plastu s tloušťkou 15µm, už nemusí fungovat při tloušťce 30µm), fyzikální podmínky, za kterých má k rozpadu dojít (teplota, vlhkost) a samozřejmě doba. Pokud tedy je na nějakém výrobku uvedeno, že je 100% degradovatelný, jistě je toto univerzální tvrzení pravdivé, ale mělo by být též sděleno v jakém časovém horizontu. Na skládce, kde by měly končit i použité jednorázové pleny (nejde-li v ČR o Prahu, Brno nebo Liberec – kde jsou spalovny komunálních odpadů) jsou navíc značně specifické podmínky, které degradaci příliš neusnadňují (např. nedostatek kyslíku). Plast, který se např. za rok nerozpadne na kompostu, který se překopává - provzdušňuje, tak bude asi taky hodně dlouho trvat, než se rozpadne na skládce. Je pak otázka, zda nákupem „rozložitelných“ jednorázových plen skutečně ušetříme životní prostředí, nebo jen na nás někdo významně vydělá pod rouškou pocitu, že šetříme životní prostředí. Někdy se tomuto způsobu marketingu říká „greenwashing“. K dané problematice lze nalézt více např. zde: http://odpady-online.cz/vyzkum-rika-degradovatelne-plasty-prilis-nedegraduji. Rozpadu „nekonvenčních“ plastů se věnuje také Mendelova univerzita.

  OdpovědětVymazat
 2. Já narazila na Bambo nature. Jsou také rozložitelné, bezvadně sají a plenka vyjde na cca 5,-
  Dají se myslím objednat a vyzvednout v každé lékárně, což je také plus;)
  Též využíváme jen ve výjimečných případech a spokojenost.

  OdpovědětVymazat
 3. Já narazila na Bambo nature. Jsou také rozložitelné, bezvadně sají a plenka vyjde na cca 5,-
  Dají se myslím objednat a vyzvednout v každé lékárně, což je také plus;)
  Též využíváme jen ve výjimečných případech a spokojenost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No prima, moc děkuju za tip!! :) Ty jsem vůbec neznala. Tereza

   Vymazat