pondělí 31. srpna 2015

takové retro večery......u nás doma.

Na promítání pohádek z diapozitivů mám asi ty absolutně nejkrásnější vzpomínky ze svého dětství. Zatáhly se rolety, brácha otáčel filmem, máma četla, my se ségrou jsme seděly, občas se smály, nebo prostě jen mlčely, koukaly a poslouchaly. Někdy se k nám přidal i táta a pes a to byla teprve rodinná sešlost!
Takže o tom, že chci svým dětem jednou promítat pohádky z diapozitivů, jsem měla jasno už v prvním těhotenství. Náš Diax z dětství se bohužel nedochoval, ale s Lolou v břiše jsem tenhle našla v bazaru a s bušícím srdcem si ho odnesla domů. Od té doby hledám dál po bazarech a sbírám do něj pohádky.

Už jsem to dřív s Lolou párkrát zkusila, ale moc jí to nezajímalo. Tak si stařičká promítačka dala dvouletou (možná i delší?) pauzu od bavení dětí.

Ale teď - TEĎ konečně nastal náš čas promítání pohádek!!!
A tak má Diax čestné místo v mé skříni v ložnici, aby sem tam mohl vystřídat večerní knížku.


14 komentářů:

 1. Úplně si mě vrátila do minulosti. Promítání s vámi jsem milovala a jak to popisuješ, úplně si to vybavuji. A fotky jsou krásné, úplně z nich dýchá ta atmosféra.

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě dodatek, on promítal táta dlouho, jen si to nepamatuješ a Jakub už jako malý toužil, aby mohl promítat on, takže potom, když byl větší promítal, protože to moc chtěl :-) Není to důležité, ale chtěla jsem to napsat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to jsem byla asi ještě malá, abych si to tak do detailu pamatovala, ale vím, že s námi často býval u promítání i táta :)

   Vymazat
 3. Tak teď bylo "brnknuto" na citlivou notu.
  Já si to z dětství tak krásně nepamatuji, pamatuji si jen jeden večer, kdy jsem to pouštěla synovi.
  Také jsem se na to jako máma těšila, měla takové romantické představy, ale mám dítko trošku "jiné", vyžaduje i rychlejší tempo, a tak tyto retro krásy bojkotuje.
  Počítače a dvd jsou rychlejší, bohužel.
  Tak jsme promítačku s kupou pohádek a s úsměvem poslali jedné sympatické mamince a já doufám, že tam bude využita na maximum.
  Trochu závidím, když si představím tu atmosféru:-)
  Ať se to dětem líbí a mají jednou tak krásné vzpomínky jako Vy:-)
  Magda

  OdpovědětVymazat
 4. Úžasné!!! :) take by se mi líbilo! Vas blog je proste neuvěřitelně inspirativní ;)Kaca

  OdpovědětVymazat
 5. Super! My to doma neměli, ale muž ano a celou krabici přestěhoval k nám. Dělávali jsme v zimě promítání i pro děti kamarádů, některé byly nadšené, jiné potřebovali něco akčnějšího:-) Troufla bych si tvrdit, že tu akci vyžadovali ti zvyklí na tablet a počítačové hry (jo a taky x-box), ale třeba to tak jen vypadalo...

  OdpovědětVymazat
 6. Jé, taky jsme promítali a dodnes máme a hodláme pokračovat s naším mrnětem :)

  OdpovědětVymazat
 7. Také čeká u mojí mamky ve skříni, až do něj Ela doroste. Jsem jí moc vděčná, že zachovala hračky v tak perfektním stavu. Jednak na Elu čeká u babičky vždy něco "nového", což náležitě ocení a mě zavalí vlna nostalgie :-) Teď zrovna frčí gumová veverka, se kterou jsme s bráchou zvěčněni u fotografa :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Jéva, ten jsme doma taky měli! Úplně jsem na něj zapomněla! Jak jsem jen mohla?! :D Díky, díky, díky za připomenutí kouzelných vzpomínek. Při návštěvě rodičovstva po něm hned zapátrám:-)

  Přeju úspěšný lov dalších pohádek! :-)

  OdpovědětVymazat
 9. My máme ještě tu naši promítačku z dětství. A naše holky promítání taky bavilo - před třemi lety to byl u nás hit prázdnin. Jak si pejsek roztrhl kalhoty je jedna z mých nejoblíbenějších. A ještě O perníkové chaloupce - je tam strašně strašidelná ježibaba a takové ty krásné perníčky se čtyřma mandličkama... :-)

  OdpovědětVymazat
 10. U nás to dělá jedna z babiček. Vlastní takovou věc a vnučce promítá. Je to vážně moc hezké:) Díky.

  OdpovědětVymazat
 11. Díky za sdílení promítací večerní atmosféry - krása..! Těším se na podobné okamžiky, až dcera trochu povyroste...:)

  OdpovědětVymazat
 12. Díky za sdílení promítací večerní atmosféry - krása..! Těším se na podobné okamžiky, až dcera trochu povyroste...:)

  OdpovědětVymazat
 13. Úplně jsem se zamilovala. Hned jsem sehnala Diax na bazaru, pár pohádek k tomu... Prcek dostane k narozeninám! :-)

  OdpovědětVymazat