úterý 18. srpna 2015

látkovky / novorozenec


Když jsem byla těhotná, slíbila jsem článek o svých zkušenostech s látkováním novorozence - Alánkovi byly včera 2 měsíce, už jsme si stihli vyzkoušet všechno, co jsme chtěli, takže článek je tu!


1) NOVOSKLAD

Všemi látkaři opěvovaný způsob látkování novorozenců. No, já to zase tak slavně nevidím. Sice se mi miminko zabalené v plence alá Ježíšek moc líbí, ale asi mám obě ruce levé, neboť nejsem za celou dobu schopná plenku takhle na Alánka nainstalovat v nějakém alespoň trochu rozumném čase. Novosklad tedy používám jen když se třeba chystám ven (je to přeci jen o něco bezpečnější forma - co se "úniků" týče - než sklad narovno) a už když byl Alánkovi asi týden, tak jsem na něm testovala, jestli jde novorozenec látkovat i skladem narovno...
Myslím, že novosklad používám asi jen proto, že se mi prostě na pohled líbí (jsem i v látkování estét :-D ), po všech ostatních stránkách mi přijde děsně nepraktický. 
Dávám jednu plenku na novosklad upevněnou Snappi sponkou + druhou narovno složenou čtvercovku dovnitř.

***


2) SKLAD NAROVNO

Narovno se podle všech možných návodů, které jsem před porodem četla, novorozenci nelátkují, protože tento sklad neudrží jejich řídkou stoličku.
Ale jako se vším ostatním - miminko od miminka. My právě tento styl látkování používáme nejčastěji a nehody se stávají zřídka, narovno skládám od týdne věku dosud (2 měsíce), v šestinedělí stačila jedna čtvercovka, teď už k ní přidávám navrch jednu krátkou bambusovou vkládačku. Přebývající konec složené čtvercovky ohýbám vepředu, kde to má u chlapečků jednak velký vliv na savost a navíc kdybych ji ohla na zadečku, Alan už by těžko ležel na zádech rovně.

***


3) KALHOTKOVÁ PLENKA

Novorozeneckou kalhotkovku jsem si musela pořídit, protože je prostě ultra roztomilá!
Vzhledem k tomu, že miminkům vydrží pouze pár měsíců, nevyplatí se dělat si z nich celou látkovací sadu na začátek - pro mě by to bylo sice z praktického hlediska fajn (s kalhotkovkami se mi látkuje prostě nejlíp a taky toho o dost víc vydrží, než čtverce), ale ta investice by byla opravdu neúměrně vysoká. 
Vyplatí se podle mě ale mít 1-2 doma, na delší cesty nebo třeba na noc (pokud má miminko alespoň jeden delší spací interval v noci).
My používáme velurovou plenku Petit Lulu - je krásně měkká, savá a skládá se z plenky a jedné dlouhé novorozenecké vkládačky uvnitř.

***

levý sloupec odshora: Ella's House, Majab; pravý sloupec odshora: Petit Lulu, Rumparooz, Thirsties

4) SVRCHŇÁKY

Svrchní kalhotky používám pouze ty s PUL zátěrem, k vlňákům či flísovým svrchňáčkům jsem nějak nikdy nepřilnula. Alánek je celkem hubené miminko, takže používáme zatím pouze novorozeneckou velikost - zkoušela jsem mu dát i jednovelikostní, ale zatím všechny i po zmenšení protékají kolem nožiček. 
Vyzkoušené mám značky, které vidíte na fotce - všechny jsou fajn, ale řekla bych, že na novorozenecký sklad jsou vhodné hlavně ty širší z nich, což jsou Thirsties a Ella's House (taky asi vydrží miminku o něco déle). Do Majab a Petit Lulu se novosklad taky vejde, ale už si musí člověk dát trochu víc záležet, aby nikde nic nelezlo (hlavně u Petit Lulu, kterým oproti ostatním chybí dvojité gumičky kolem nohou), do Rumparooz se mi podařilo nacpat novosklad jen na začátku, kdy jsem ho dělala jen z jedné čtvercovky (kdo by ale zase odolal těm vzorům, že!).
Na sklad narovno nebo na novorozeneckou kalhotkovou plenku se ale hodí všechny stejně.
Majab mám ráda, protože jsou celé ušité z tenoučkého poddajného PULu, velká přednost Petit Lulu jsou zase flísové okraje, které jsou skvělé pro novorozence se sklony k otlačeninám - Alánka si třeba do šátku beru jedině s těmito.

***


5) ČTVERCOVKY

Na novosklad nebo sklad narovno používám čtvercové Libštátské plenky 80x80 cm, Kikko Lux a Kikko Lux Eco 70x70cm.
Abych byla upřímná, v savosti teda žádné rozdíly nevidím. Libštátské plenky o velikosti 80x80 cm jsou zbytečně velké na novosklad, na sklad narovno jsou ale prima, tam se těch pár cm navíc dobře zužitkuje. Stejně mám ale radši Kikko Lux a úplně nejradši ve variantě Eco, protože jsou o hodně měkčí a na dotek příjemnější (nutno však podotknout, že plenky suším v sušičce, takže si měkkost udržují trvale).
Plenky nežehlím, rovnou je ze sušičky skládám narovno a tak je mám připravené v šuplíku k použití. Trochu jsem se bála, jestli ze zmačkaných plenek nebude mít Alan otlačeniny, ale naštěstí nemá.

***


6) POROVNÁNÍ

Na téhle koláži jsem pro vás připravila porovnání všech novorozeneckých stylů látkování, které používáme, a jednorázové plenky - je na nich dobře vidět, jak je která plenka velká.
Zleva: novosklad, sklad narovno, kalhotková plenka, jednorázovka.

Co se týče velikosti oblečení, tak u čtvercovek (narovno i novosklad) musím dávat o číslo větší bodyčka, všechno ostatní oblečení ale stačí v aktuální velikosti. Na kalhotkové plenky ani to bodyčko nemusíme mít větší, než na jednorázovky. 

***


7) SEPARAČKY

Stejně jako u Loly, i na Alánka mám nejraději celulózové rozložitelné separačky PoPoLiNi - vyzkoušela jsem těch separaček už u Loly opravdu hodně a tyto jediné přežily i několik praní za sebou, včetně sušičky. Jsou veliké a na Alánka mi na jedno přebalení stačí dokonce jen půlka jedné.
Velmi usnadňují přebalování a péči o plenky a taky částečně izolují vlhkost plenek od pokožky miminka.

***


8) SHRNUTÍ

Musím říct, že ač jsem to nečekala, tak se mi látkování s novorozencem zdá komplikovanější, než látkování s batoletem. Přecejen se malé miminko musí přebalovat hodně často a navíc manipulace se čtvercovkami je pro mě taková krkolomnější, než manipulace s kalhotkovými plenami (které používám pro Lolu), nicméně není to nic, na co by se nedalo zvyknout a prostě mi to za to stojí, vzhledem ke všem výhodám, které na látkovkách vidím.

Co se mi moc nedaří je látkování v průběhu noci, Alánek po svém prvním dlouhém intervalu (od koupání cca do půlnoci) už pak vstává každé dvě hodiny a musím se přiznat, že jsem často ráda, že se mi podaří rozlepit oči a sáhnout po jednorázovce, takže v noci zatím látkovky používám zřídka. Také na celodenní výlety zatím vozíme jednorázovky vzhledem k úspoře místa - přecejen Alánek ještě potřebuje na den hodně plenek, látkových je to plná taška. Ale baví mě to, takže asi se zvyšujícími se intervaly přebalování budeme postupně odbourávat jednorázovky úplně, i když ani teď jich velkou spotřebu nemáme.

***

Doufám, že článek pomůže některým maminkám připravit se na látkování s očekávaným miminkem. Snažím se ve svých článcích o realistický pohled na látkové pleny, bez nějaké velké eko propagandy. :)

18 komentářů:

 1. Moc děkuji za článek, vyloženě mi padnul do noty. S dcerou jsem látkovala až od 8 měsíců, za pár týdnů přibude chlapíček a ráda bych to zkusila od začátku, tak jsem vděčná za každý postřeh a zkušenost. A Alánek je rozený model na spodní prádlo:-) Klára

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý večer, krásný blog! Ale tedy sok....není to cele nelogicky drahe? Pořizovací cena plenek a voda a praci prášek a elektřina.a ani ekologie neboduje - rozklad látky, separacky se přeci vyhazují taky, detergenty ve vodě atd....Já používala eko pleny z dm jednorázové a super.ani opruzeniny nebyly a tolik jsem toho tedy kolem plen řesit nemusela☺Hezký den, Maruška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, Maruško, děkuji! :)

   Na tyhle rozpočty a výpočty už existuje na internetu strašná spousta článků, zrovna dnes vyšel jeden na denik.cz: http://www.denik.cz/z_domova/boj-o-pleny-latkove-nebo-papirove-20150818.html
   Látkové pleny jsou samozřejmě daleko ekologičtější, než papírové, o tom snad nikdo ani nepochybuje. Cenově se můžou vyplatit a nemusí - záleží, co konkrétně člověk kupuje, kolik toho koupí... Separačky jsou 100% rozložitelné, eko plenky z DM jsou rozložitelné asi jen z 30% (skutečně rozložitelné pleny stojí daleko víc, než Babylove Nature a v ČR momentálně snad ani žádné dostupné nejsou). Miminka tak tvoří tuny a tuny nerozložitelného odpadu, kdežto látkových plenek mají pár na celé plenkové období a ještě se dědí mezi sourozenci. Jukněte na ten článek, je tam i pěkný obrázek, na kterém jsou vypsaná přímo čísla. Záleží ale na každém, zda se rozhodne plenky "řešit" a snažit se chovat zodpovědněji k přírodě, nebo se rozhodne pro větší pohodlí bez ohledu na to, kolik odpadu tvoří. Já osobně proti uživatelům papírových plenek vůbec nic nemám - každý se musí rozhodnout tak, aby sám byl spokojený :) T.

   Vymazat
  2. Děkuji moc.urcite kouknu, ačkoliv už máme nočník. Já právě resila (tedy az s druhym☺)a přišlo mi to skryte méně ekologické, jak pisu.urcite každý má svou cestu.a ja si myslela, ze eko papirova je v pohode...a musím se i přiznat, že představa dalšího prádla, žehlení, sušení atd. Je v mych očich s miminkem des.mate muj obdiv. Ještě mám dotaz v cem perete. Já tedy na deti zkoušela vse možné včetně domácího slizu a ořechů na prani. Krásný večer!

   Vymazat
  3. Jo, já rozhodně nikoho do ničeho netlačím, to jen, že jste se ptala, tak jsem poslala ten odkaz, v tom článku je to docela dobře všechno propočítané, právě i včetně energie, praní, sušení v sušičce a ekologická stopa i včetně těch pracích prostředků, výroby, dopravy atd. atd. Sama jsem s dcerou na látkovky přišla, až když jí byl rok a měla v papírovkách ekzémy. Já nejsem žádný velký ekolog, to vůbec. Ale toho odpadu s papírovkama je i na mě fakt moc a hlavně mi to přijde zbytečné, s látkovkama se cítím líp - prostě jak říkám, každý si musí najít to své :) Jinak s automatickou pračkou a sušičkou to není žádná velká práce, takže obdiv není vůbec třeba a plenky se nežehlí :-D Takže práce je s nima asi tak stejně jako dojít do obchodu koupit balík papírovek.
   S tím praním jsem taky vyzkoušela kde co, ale bohužel jsem nikdy nenarazila na eko prací prášek, který by skutečně dobře pral... :/ Takže používám na střídačku Yellow and Blue z mýdl. ořechů (když není prádlo moc špinavé) s normálním pracím gelem z DM. Na úplně "nevypratelné" skvrny občas dobře pomůže žlučové mýdlo.

   Vymazat
 3. Látkuju s třetím miminkem odmalička - na začátku čtvercovky, postupně (jak mládě poporoste) Haipa Daipa plenky a je to moc fajn. Držím palce všem, co se do toho nebojí jít taky. Jde to i velmi jednoduše (pračka a sušička nutná :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím! Pračka nutnost, sušička ideál (ta z toho udělá skutečně jednoduchou práci) :-D T.

   Vymazat
 4. Máš můj obdiv! Já jsem se do toho taky chtěla pustit, ale když jsem zažila tu realitu: matka prvorodička.. Nicméně Tobíkovi bude za měsíc půl roku a to je takové mé magické datum, od kterého bych se chtěla aspoň pokusit. Teď v létě je přes den většinou úplně bez plenek, ale stejně je ta spotřeba jednorázovek šílená! Tak aspoň pro svůj dobrý pocit to prostě zkusit musím!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, tak to jsem přesně byla já s Lolou :) Na začátku jsem zápasila i s těma jednorázovkama, natož abych se pokoušela o látkování. V půl roce jsem nad tím začala hodně přemýšlet, ale nakonec jsem se do toho dokopala až v roce a hlavně kvůli Loliným zdravotním problémům. Ale pak jsem tomu propadla, začalo mě to bavit a už si ani neumím představit, že by to bylo jinak! :) A mám z toho rozhodně mnohem lepší pocit.
   Takže pokud v sobě cítíš touhu to vyzkoušet, určitě do toho jdi!!! Buď tě to chytne a budeš pokračovat, nebo pak látkovky prodáš na bazaru, nic horšího se nestane. Když jsem začala látkovat Lolu, tak jsem si pak po chvilce říkala - že já jsem nezačala už dávno, vždyť na tom nic není... :) T.

   Vymazat
 5. Dobrý den, také látkujeme dle situace a moc nám to vyhovuje. Přes den látkovky a noc+ výlety papírovky. Smekám před tím kdo zvládne v látkovkách novorozence. Já měla odvahu začít až po šestinedělí ale u druhého bych se nebála začít hned. Zvládáme i bez sušičky. Manžel sice říkal, že jsem jediná koho zná, kdo "řeší" plíny ale já osobně mám nějak lepší pocit a asi mě to i baví :) Za sebe doporučuju.

  OdpovědětVymazat
 6. Zkoušela jsem to chvíli u Jendy a nějak mě to nenadchlo (nebo nebyl čas a prostor? Dvě starší děti, které potřebovaly pozornost a cvičení vojtovky 5x denně s Jendou)..ale z ekologického hlediska super! A všem, kdo v tom jedou, fandím a držím palce.

  OdpovědětVymazat
 7. děkuji za článek, připravuji se na látkování Patrička v bříšku a pořád přemýšlím co nakoupit... zejména separačky jsem minule studovala a studovala a nevěděla které vybrat...

  OdpovědětVymazat
 8. Hezký den,
  chtěla jsem se zeptat, v souvislosti s tím, že jste s Lolou zkoušela látkovat i s použitím SIO od Petit Lulu, jestli jste tenhle systém zkoušela i u novorozeňátka a zda to funguje. Předpokládám s použitím newborn PUL kalhotek.
  Děkuji moc za odpověď :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, na úplné novorozeňátko jsou šíleně velké, protékaly by a ani nešli pořádně dopnout... newborn svrchní kalhotky od PL nejsou určené pro SIO, ale pro newborn kalhotkovky - nemají ani patentek na vložení savého jádra, které by se do nich teda stejně nevešlo.
   SIO Alánek začal používat myslím tak ve 3 měsících, možná ve 4... Záleží na každém miminku, baculatá miminka do nich dorostou rychleji, než hubená. :) Tereza

   Vymazat
 9. Dobrý den, plánuju látkovat na novosklad s PUL kalhotkami a vlňáčky. Ted je v akci na Feddo.cz výrazná sleva na sadu Petit lulu pro novorozence ( 6 ks novorozeneckých a 2 PUL svrchní ) a pak taky na tu jednovelikostní kde je 10 plen a 2 kalhotky (připravené na sio ). Nevíte někdo jak dlouho ty novorozenecké asi vydrží. Má smysl si je ke čtvercům koupit těch 6 kalhotkových nebo si přišetřit a koupit si ty jednovelikostní ? Navíc nikde nemůžu ani najít zkušenost Anavy vs Petit lulu jestli třeba jedny nejsou větší ? Díky Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, novorozenecké kalhotkovky vydrží tak do 4 měsíců (u větších miminek i jen do 3). Když těch 6 budete mít hned od narození, tak se to podle mě vyplatí, je to jednodušší přebalování než novosklad a snesou i delší interval přebalení, než čtverce, když je to potřeba.
   Anavy a Petit Lulu - když srovnávám kalhotkové pleny od obou značek, Anavy totiž SIO nemá - Petit Lulu jsou výrazně větší, jsou to jedny z největších na trhu, Anavy naopak patří k nejmenším/nejštíhlejším. Na srovnání kalhotkových plen různých se můžete podívat v tomto mém článku:
   http://www.madamecoquette.cz/2015/05/latkovky-kalhotkove-pleny.html
   Tereza

   Vymazat
 10. Dobrý den,
  chtěla bych s druhým miminkem látkovat a pořád načítám informace... Nejvíc se mi zatím líbí možnost od Anavy: http://www.anavy.cz/vicevrstve-plenky/bambusova-vicevrstva-plenka-vel-l-zluta/
  Na videu jde vidět, že plenka je příjemně pružná, tudíž si myslím, že by mohla být i hodně pohodlná (i při nošení). Co si o ní myslíte vy?
  Představuji si to asi takto:
  1. Pro novorozence přes den balit jednou vícevrstvou (složit do kalhotkového skladu) a svrchními kalhotkami. Na noc pořídit k vícevrstvé ještě kalhotkovou plenku.
  2. Pro větší miminko přikoupit vkládací plenky a dávala bych je dovnitř do té vícevrstvé a nahoru svrchní kalhotky. Na noc pro větší miminko ještě nevím...
  3. Svrchní kalhotky se mi moc líbí od Petit Lulu kvůli těm flísovým okrajům, ale musím to pak vyzkoušet, jestli se tam vůbec vejde ta plenka.
  4. Vícevrstvé plenky bych zkusila nakoupit už od velikosti M nebo i L (co jsem našla, tak maminky různě psaly, že S vydržely opravdu chvíli) a na zádech bych je založila.

  Nemohu se v tom pořádně vyznat, jen mě napadá, jestli jste náhodou nemáte nějakou zkušenost s těmi vícevrstvými od Anavy a látkováním i u větších dětí. Ráda bych s nimi látkovala celé období (do cca 1,5 roku - doufám - tak jsme skončili s plenkami u prvního chlapečka).

  Omlouvám se za obsáhlý dotaz a pokud budete mít čas a chuť, budu ráda za odpověď :)

  Hana

  OdpovědětVymazat