pondělí 4. května 2015

látkovky / kalhotkové pleny


Začala jsem před dvěma týdny s recencí na Petit Lulu SIO a jelikož měl článek úspěch, rozhodla jsem se v recenzích pokračovat!

Tedy - nejsou to tak úplně recenze, protože každá látkující maminka vám potvrdí, že se preference různých rodičů i jejich dětí hodně liší.

Chtěla bych spíš sepsat soubor článků pro maminky, které se k látkování teprve odhodlávají či se na něj chystají. Články by měly obsahovat množství fotek a objektivních informací, které - jak doufám - maminkám trochu usnadní rozhodování v tom, která plenka pro jejich drobky bude asi ta pravá či se kterou by rády začaly! :) 
Postupně budu přidávat další a další plenky, se kterýma mám zkušenost.

1) HAIPA DAIPA PASTELKA

Jednoduchý a velmi variabilní systém, který mě uchvátil hned na první pohled.
Plenka je střižena tak, že je možné ji poskládat pro prakticky jakékoli dítě - mladším dětem se "chobot" plenky ohne až dozadu pod zadeček, aby plenka byla pak nízká. Starším se ohýbá méně, aby vyšla akorát pod pupík. Jiný sklad pro holčičky i pro chlapečky - vše je s ní jednoduché. Navíc se upevňuje snappi sponkou, takže nemá žádný limit co se obvodu týče, opravdu velmi promyšlená a variabilní plena. 

Na zádech a kolem nožiček má gumičky, aby se zamezilo protékání. Sama o sobě je velmi savá, na batole pak stačí přidat jednu dlouhou vkládačku a máte plenu i na dlouhou procházku.

Jenže... Aby to nebylo všechno tak dokonalé. Pastelka je bohužel mezi nohama opravdu velmi široká. Dokud dítě leží, tak to v podstatě nevadí, ale některým chodícím dětem už může působit obtíže - mluvím z vlastní zkušenosti, Lola je hodně hubená a s Pastelkou bohužel chodí jako kachna...

Další možný problém je materiál - froté má totiž tendenci při sušení na vzduchu nebo slunku hodně tvrdnou a plenka tak může být po několika vypráních pro dítě nepříjemná. Kdo má ale sušičku na prádlo, má vyhráno - s tou se plenka udrží dokonale měkká i po dlouhé době používání.

Já mám tuhle plenku ale stejně hrozně ráda. Máme ji tedy aspoň na odpolední spaní nebo jako takovou "kočárkovou" plenu :) Baculatějším dětem ale určitě může sedět mnohem lépe i v době, kdy už chodí.

Sedí na ni svrchňáčky jejich vlastní značky nebo také jiné větší svrchňáčky (např. Thirsties, Ella's House, Petit Lulu nebo Rumparooz)
***


2) ANAVY

Anavy je hodně známá značka látkových plen, my máme od nich konkrétně tuhle velurovou.
Na jednovelikostních kalhotkových Anavy plenkách je prima, že každá obsahuje i jedno dlouhé a jedno krátké savé jádro (dlouhé se dá přicvaknout na patentky k pleně), takže není třeba již žádné další dokupovat. 
Anavy jsou hodně štíhlé plenky vhodné i pro malé nebo hubené děti - vůbec nebrání v pohybu. Suchý zip se dá utáhnout na malý obvod, tedy i na hodně malá miminka.

Pro naší učůranou dvouleťačku jsou to ale spíš už takové domácí plínky - prostě na dobu, kdy ji můžu přebalovat častěji, venku se nám s nima bohužel už často stávají nehody v podobě pročůraných kalhot. Jinak jsou to ale super pleny, tak do roka a půl u nás určitě bez nehody i na ven! :) A pro děti, které se naučí brzy na nočník, jsou určitě vhodné na celé látkovací období. 

Jsou menší, takže na ně můžete použít prakticky jakékoli svrchňáky. Plena je rostoucí (od narození po nočník).
***


3) PETIT LULU

Kalhotková plena Petit Lulu (tato konkrétně s velurovou vrchní látkou) je rozhodně největší plena, jakou máme (obecně jsou u nás Petit Lulu jediná značka plen, u kterých ještě zapínáme - i ve dvou letech - zmenšovací patentky), ale díky velmi měkkému materiálu je zároveň opravdu štíhlá.
Pro batole je to ideální kombinace, protože díky velikosti toho hodně nasaje, ale zároveň neomezuje v pohybu. 

Součástí plenky je jedno dlouhé savé jádro, které se k pleně připevní na patentky, a jedna flísová separační vložka (ta na fotkách není, protože ji nepoužíváme). 
Pro opravdu velkou savost je dobré doplnit plenku ještě jedním krátkým savým jádrem. 

Plenka je měkká a velmi příjemná na dotek.

Stejně jako jsem ale psala u Petit Lulu SIO Complete recenze - ani u této pleny si nemyslím, že by byla použitelná na úplně malé miminko, alespoň ne na každé. Lola ji má ve dvou letech zmenšenou na střední velikost a kolem pasu utaženou na maximum a sedí jí parádně. Takže pro nás určitě plenka cca od roka dál. Pro baculatější děti může být ale prima i mnohem dříve.

Sedí na ni všechny větší svrchňáky, podobně jako na Pastelku. Plena je rostoucí (od narození po nočník).
***4) ELLA'S HOUSE BUM SLENDER

Tohle byly naše úplně první kalhotkové denní pleny. Jsou z konopno-bambusového flísu, což je absolutně super savý materiál, který s sebou ale nese i různé nepříjemnosti - po dlouhodobém praní má tendence hodně tvrdnout (a to i přesto, že mám doma sušičku) a může začít být nepříjemný a také je po čase s plenami trochu obtížnější přebalování (právě kvůli té tvrdosti). Mám jednu na patentky a jednu na suchý zip. Jsou velmi štíhlé, neomezují v pohybu. Lole k nim přidávám jednu dlouhou vkládací plenu a chodíme s nima takto i ven. Nicméně když je má Lola delší dobu na sobě, mívá z toho trochu ztvrdlého materiálu bohužel občas zarudlá stehna.

Jsou malé a sedí na ně jakékoli svrchňáky. Nejsou ale rostoucí - mají 3 různé velikosti, nicméně tuhle prostřední (7-18 kg) nosí Lola od roku až dodnes.
***


4) MAJAB NA SNAPPI SPONKU

Tuhle plenku jsem si pořídila okamžitě ve chvíli, kdy byla ještě u Majab jako horká novinka - jak už jsem psala výše, mám totiž ráda plenky na Snappi sponku pro jejich flexibilitu. Tahle mě ale popravdě řečeno v té době trošinku zklamala, i když si myslím, že bude hrozně prima na malé miminko (což pak určitě potvrdím/vyvrátím, až to vyzkouším).

Plenka jako taková je fajn, má dobrý střih, gumičky kolem nohou a na zádech, aby nikde nic nevyteklo. Jenže je sama o sobě tak tenoučká, že nasaje úplné minimum a musím jí tedy dovycpat pro Lolu dvěma dlouhými třívrstvými vkládačkami, aby aspoň chvilku vydržela. Takže si někdy říkám, že by to možná vyšlo téměř nastejno, kdybych ty dvě vkládačky prostě rovnou nacpala do svrchňáků.

ALE - myslím si, že na menší dítě bude prima. Třeba místo novoskladu, možná i do roka, s vkládačkou nebo čtvercem navíc. Je měkká, úplně štíhlounká a snadno se přizpůsobí jakékoli dětské postavě. Taky hodně rychle schne i bez sušičky.
***


5) MAJAB FROTÉ NEBO VELUR

Těch máme hodně (froté i velur) a máme je asi ze všech nejradši. Je to totiž takový rozumný kompromis všeho - ani ne moc štíhlá, ani ne moc velká, variabilní a jednoduchá na přebalování. I když nepatří k nejštíhlejším, Lole se v ní pořád dobře chodí a umím si ji představit i na menší dítě, i když určitě ne od narození, ale to taky záleží na preferencích rodičů.
Prodává se bez vkládaček, je tedy třeba k nim nějaké dokoupit podle stáří/učůranosti dítěte. My do nich dáváme jednu krátkou + jednu dlouhou vkládací plenku a je to tak pro nás prima i na ven.

Velur je i po několika vypráních o něco příjemnější, než ty z froté, ale ne nijak výrazně.

Plenka je rostoucí (od narození po nočník) a sedí na ni spíše větší svrchňáčky.
***


A ještě pár poznatků obecně ke kalhotkovým plenám:

- na trhu najdete pleny na patentky, suchý zip nebo snappi sponku. Po přečtení recenzí jsem jako první koupila plenu na patentky, protože suchý zip se údajně děti naučí brzy sami rozepnout a snappi sponka mi přišla složitá. Rozdíl v době, kdy se Lola naučila rozepnout suchý zip vs. patentky byl tak 3 týdny :) A suchý zip se přebaluje mnohem snáz a taky se lépe přizpůsobí postavě dítěte.

- snappi sponka se přebaluje o něco složitěji - přecejen je tam už nějaký ten díl navíc, takže má člověk ze začátku pocit, že by potřeboval i ruku navíc :) Po ozkoušení první na ně ale nedám dopustit, protože se tyto plenky postavě dítěte přizpůsobí zdaleka nejlépe. Minimálně na začátek je ale určitě lepší pořizovat plenky na suchý zip, někdo nepřijde snappi sponce na chuť nikdy.

- plenky se suchým zipem mají vždycky "záslepky", na které se suchý zip připíná při praní/sušení v sušičce, aby nedělal neplechu.

- osobně nevidím moc rozdíl v plenkách, ke kterým se savé jádro přicvakává na patentky a ve kterých je volně. Když plena dobře sedí, jádro (vkládací plena) určitě přicvaknuté být nemusí.

- kdybych neměla sušičku, volila bych radši plenky velurové nebo bavlněné. Nejen kvůli rychlejšímu schnutí, ale hlavně kvůli tomu tvrdnutí. Když bývám občas přes léto u našich, kde není sušička, tak třeba froté plenky jsou po pár sušení na slunku tvrdé jak prkno :)

- jestli dítě potřebuje spíš víc savou plenku nebo radši štíhlejší plenku či je třeba hledat nějaký kompromis - to je samozřejmě na posouzení každého rodiče. Každá plenka má svoje plusy a mínusy a ráda bych, aby tyto recenze některým maminkám třeba usnadnily orientaci na plenkovém trhu.

***

Nejsem ortodoxní látkařka a rozhodně žádné mamince nezazlívám, když se rozhodne používat papírové pleny, protože sama vím, že látkovky prostě nejsou pro každého a trvalo mi dlouho, než jsem k nim sama odhodlala. Pak se z toho ale stala závislost a v podstatě koníček, ačkoli to zní trochu divně :)

I z tohoto důvodu jsem se rozhodla začít psát tyto články, které - jak doufám - mohou pomoct v rozhodování maminkám, které třeba s tou myšlenkou zatím jenom koketují a hledají odvahu, stejně jako kdysi já.

***


V nejbližší době se chystám na Bamboolik AIO a SIO (oboje už testujeme) a T-Tomi AIO. Později také na látkování s novorozencem (od léta začnu sbírat zkušenosti :), nebo třeba noční pleny.

***

Tento článek vznikl za podpory partnera blogu Feedo.cz, díky kterému mám možnost otestovat a pravdivě recenzovat více druhů látkových plen - v této recenzi např. právě plenu Petit Lulu žlutý medvídek.

17 komentářů:

 1. Hezky napsané, s těmi patentkami vs suchý zip máš pravdu, já začínala na novosklad čtverce se snappi sponkou, na to svrchní PUL se suchým zipem potom jsem zkoušla kalhotkoovky ale nesedly mi a tak jsem zůstala věrná SIO Bamboolik na suchý zip, právě kvůli lepší přizpůsobivosti a když dítě chce sundá si všechno :-D Taky proto se těším na další článek, kde budeš recenzovat Bambooliky a potom látkování s novorozencem je zase úplně jiné...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na novoška se těším, že zas budu zkoušet nové věci, to mě na tom baví nejvíc :-D

   Vymazat
 2. Bude i článek o tom co je všechno k začátku látkování potřeba? Teď se synem používám jednorázové, ale uvažuji, že s plánovaným druhým dítkem, bychom látkovali.
  Zajímá mě i kolik je potřeba mít na začátku svrchních kalhotek a kolik "těch vnitřků" (ptám se jak tatar :D ).
  Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heleno, můžu i něco takového sepsat, ale ono je to stejně docela individuální. Obecně platí, že vnitřků by mělo být pro novorozence 25-30, pro batole 15-20. Svrchních kalhotek se říká, že stačí 3-4, ale my jich máme asi 7, protože je raději častěji peru...
   Každopádně brzy to budu brát z gruntu s novorozencem a budu se snažit o všem psát, takže určitě pak něco pochytíte i z těchto článků :)

   Vymazat
  2. moc pěkně je vše popsáno na blogu http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html :-) Terka

   Vymazat
  3. Díky za odpovědi. Odkaz určitě zkouknu ;)

   Těším se na články o novorozeňátku :)

   Helena

   Vymazat
 3. Senza, už se těším na recenze Bamboolika (my používáme a velká spokojenost, sestra dokonce vyzkoušela na novorozence jejich mimi sérii a byla nadšena, oproti jiným plenečkám určených pro novorozeňata) a T-tomi jsem psala minule že mě mile překvapila.
  JR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bamboolika teď máme něco málo přes týden, takže si dám ještě chvilku na testování a pak to sepíšu! :) A T-Tomi mě teda taky překvapila, hlavně těma vypracovanýma gumičkama uvnitř.

   Vymazat
  2. jojo přesně ty gumičky mě dostaly zatím u žádných jiných jsem neviděla a docela fungují :-)
   JR

   Vymazat
 4. Je to přesně tak, jak píšeš, ona si nakonec každá látkovací mamka najde její nej :) Já třeba nerada suché zipy - nemám ráda ten zvuk a to, že při praní musím dávat pozor, abych ho zapnula - na suchý zip mám vlastně plenku jen jednu. Když byla Julie malá, měla jsem ráda Anavy na snappi - byla levnější a dobře a rychle se sundavala při bezplenkování. Teď už má Julie plenku jen na spaní a to ji dávám Anavy se dvěma dlouhýma vkládačkama. Vyčurá se než jde spát a pak ráno, jak se probudí - noc ta anavy i skoro ve dvou letech v pohodě zvládne :) (na to vlňáky) Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jasnačka, že každý si nakonec vybere něco jiného, ale u spousty plen (třeba právě u majab hodně často) chybí detailní popis/víc detailních fotek plenek, aby se člověk mohl líp rozhodnout, tak to třeba nějakým začínajícím maminkám pomůže :) Sama jsem všechno dělala metodou pokus omyl.
   No jinak Lola ještě těsně před spanim hodně pije, občas se i v noci vzbudí a chce mlíko... Takže my máme noční plenu a ještě brutálně dovycpanou, aby to přežila :-D Ale ona obecně vážně hodně pije a čůrá a na nočník si nesedne ani omylem, takže teď už je to v těch 2 letech prostě fakt problém, najít pleny, který by si nepročůrala... Ale jde to i tak :)

   Vymazat
 5. Doporučuji ke shlédnutí tuhle videorecenzi látkovek :-) https://www.youtube.com/watch?v=1EbAE6443DE

  Díky za článek!

  OdpovědětVymazat
 6. Jen mě zaujal ten ten popis k Anavám, Tyhle kalhotovky už dlouho používám jako noční plenku na naši dvouleťačku a i když je občas počůráná jak blázen, když jsou správně dané svchňáky (my používáme od Majab), tak pročůrání na pyžamo bych spočítala na prstech jedné ruky... Terka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každé dítě to má jinak, já musím Lole na ven či noc dávat do plen jen naše doma šité široké vkládačky z bambuso-konopného flísu, nic jiného nevydrží :) Některé děti ale ani v noci tolik nečůrají.

   Vymazat
 7. Bezva! Těším se na noční pleny...to prostě zatím nemůžeme vychytat...

  OdpovědětVymazat
 8. Díky moc za takový článek, právě se snažíme začínat a vyznat se v tom množství byl zprvu docela oříšek :) a teď taky zkoušíme :)

  OdpovědětVymazat