pondělí 18. května 2015

látkovky / AIO


Dneska tu mám pro vás podrobně nafocené dvě AIO plenky (respektive spíš kapsovky, ačkoli se oběma říká AIO) - a to Bamboolik (vlevo) a T-Tomi (vpravo).

Na kapsovkách jsem s Lolou začínala a dlouho nám vydrželo látkování jenom s nimi. Jsou totiž stejně jednoduché jako jednorázovky, takže přechod z jednorázovek na AIO plenky nebyl nijak složitý. Samozřejmě to není jenom tak a jednoduchost má daň v podobě spousty nevýhod, které kapsovky obecně mají (nižší savost než třeba kalhotkové pleny, častější protékání, vyšší pořizovací náklady a také ne každému dítěti sednou), nicméně i tak se najde spoustu maminek, které na nich odlátkují děti a i kdyby ne, tak se podle mě vždycky vyplatí mít jich pár doma. V našem případě slouží hlavně hlídacím tetám či babičce, které přijdou jednou za čas a vysvětlovat jim, jak se která plena používá, nemá kvůli jednomu odpoledni smysl - no a na kapsovkách prostě není co vysvětlovat, stačí je mít připravené.Bamboolik nabízí AIO plenky ve dvou úpravách - "stay dry" a "bambus". Stay Dry plenka má dotykovou vrstvu z polyesteru, který rychle odvádí vlhkost a sám nezůstává mokrý - děťátko je tedy delší dobu v suchu. Tato varianta také po vyprání rychleji schne. 
"Bambus" má dotykovou vrstvu z bambusové viskózy a bavlny, což znamená, že zůstává mokrý a neodvádí vlhkost, na druhou stranu ale částečně zvyšuje savost a také má dětátko zadeček na přírodním materiálu, nikoli umělině. Je tedy na vás, co je pro vás důležitější. 
My jsme u Bamboolika zvolili variantu Bambus.


Kromě samotné kapsové plenky se tento set skládá také z jedné dlouhé bambusové vkládačky, která má v polovině druk a tím se dá uvnitř plenky připnout tak, aby se nemohla hýbat. Vkládačka sama o sobě je díky bambusu docela dost savá, ale větším dětem je třeba ještě nějakou savost přidat další vkládačkou (ta už není součástí setu).


Uvnitř má plenka našitá "křidélka", která jsou ale celkem nízká a nemají v sobě gumičky, takže dle mého názoru nezastávají příliš velkou funkci, ale něco "navíc" určitě zachytí (oproti kapsovkám bez křidélek).


Nemám to osobně zatím vyzkoušené, ale při úplném zmenšení bude plenka sedět i velmi malým dětem - má malý obvod i nízký sed. Zapínání na suchý zip je také přizpůsobivější různým dětským postavám (oproti patentkům).

***T-Tomi AIO plenka se vyrábí pouze ve stay dry úpravě, tzn. dotyková vrstva je polyester, který odvádí vlhkost od těla miminka a také díky tomu samotná kapsovka (bez vkládaček) velmi rychle schne.


Kromě samotné kapsovky obsahuje set 2 krátké balbusové vkládačky, které se vkládají volně (nemají druky). Stejně jako u jiných kapsovek je toto pouze základní set, který malým dětem může stačit, ale je jen otázka času, kdy k němu bude potřeba přikoupit nějaké vkládačky navíc. My osobně používáme ještě jednou dlouhou vkládačku složenou napůl navíc.


Vnitřní křidélka jsou celkem vysoká a je jimi provlečená gumička - princip dvojitých gumiček už má docela velkou šanci zabránit protečení (samozřejmě jen do určité doby, která je u každého dítěte jiná - je třeba to vyzkoušet).


I u T-Tomi je úplně zmenšení celkem malé, takže věřím, že bude pěkně sedět i menším miminků. Jen patentky nejsou tak přizpůsobivé, jako suchý zip.

***

Ráda bych připomněla, že moje články o látkovkách nemají a nechtějí působit jako recenze. To, jaká plena komu sedí a vyhovuje, je totiž naprosto individuální a subjektivní (každá si najde své odpůrce i zastánce) a byla bych ráda, kdybyste toto brali v potaz i v komentářích - všechny vaše komentáře jsou samozřejmě nedílnou a důležitou součástí mých článků, ale je třeba mít na mysli, že pokud něco nevyhovuje mně, neznamená to, že to nemůže vyhovovat nikomu, nemusím se tedy o tom vyjadřovat s příliš velkým rozhořčením :)

Ráda bych těmito články pomohla maminkách, které se k látkování odhodlávají a také těm, kterým chybí podrobné popisy a fotografie jednotlivých plen na internetu. Ráda bych všem jen usnadnila/urychlila jejich vlastní rozhodnutí.

***

Článek vznikl ve spolupráci s partnerem blogu Feedo.cz, který mi poskytl obě dvě pleny k podrobnému popisu a nafocení. Pleny najdete tady:

***

Všechny mé články o látkovkách najdete pod štítkem látkovky - KLIK :)

6 komentářů:

 1. Když nikdo nic, tak přidám svůj názor na T-tomi. Mám starší model, který nemá dvojité gumičky a mám jen kalhotky bez vkládaček, takže nedokážu posoudit jejich savost. Jen bych doporučila, aby si člověk při výběru dal pozor na to, aby na křidélkách byly dvojí patentky, já mám jednoduché jako zde http://www.t-tomi.cz/kalhotkove-pleny-all-in-one/kalhotkova-plena-all-in-one-2-bambusove-vkladaci-pleny-zluta a při zapnutí na hubeňourovi to není ono, kraje pleny pak vypadávají spodem...
  Jinak bych jim vytkla, že se při zmenšení v sedu otáčí vnitřkem ven, což tahá vlhkost na oblečení... Ale jako nouzové přebalení pro muže to stačí... Ovšem ta cena není nijak slavná, mám raději jiné AIO... :-) Ale za Bamboolika dík, toho jsme nezkoušeli...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za zkušenost! :) Jo, máš pravdu, taky máme pár plen, co nemají ty patentky přes sebe a jsou spíš až na větší děti. Tenhle novější typ je o dost lepší.

   Vymazat
 2. Jé, tak doufám, že ten dodatek o rozhořčeném komentáři nesměřuje na mě, já v předchozím článku nepsala snad rozhořčeně :-D Jen jsem chtěla sdělit svou zkušenost pro případné další maminky, které o látkování uvažují a hledají info o různých plenkách ;-) Ale je pravda, že každý si musí danou plenku vyzkoušet a posoudit, zda zrovna jemu a jeho dítku bude nebo nebude vyhovovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Né, Veru!! :) Ty jsi zkušená látkarka, děkuji za tvoje poznatky ;) Spíš tak obecně k těm plenam často někdo napíše špatnou zkušenost a někdo další se začne ohrazovat... Tak jsem to tam jen chtěla napsat, aby bylo jasné, ze ty zkušenosti jsou prostě stejně neprenosné,... Ale samozřejmě jsem rada, když v tech komentářích jsou, je to důležité. Jen nechci, aby se kvůli tomu třeba hádalo (to neplatí jen o plenkách, ale o čemkoli na blogu). Nebylo to smerovane na tebe, promin, jestli to tak vyznělo, to bych nerada :)

   Vymazat
  2. Nene, to já jsem jen hodně vztahovačná. Jen bych nerada, aby vzniklo nedorozumění. Ono ten virtuální svět je v tomhle docela zrádný, za písmeny člověk nevidí, jak se ten druhý tváří a vytušit ironii nebo jiný pocit je trochu umění :-D Tak jsme si nebyla jistá, aby můj komentář nebyl považován za negativní..
   O hádky snad v blogové sféře nikdo nestojí, alespoň doufám.. Mimochodem, krásně nafoceno!

   Vymazat
 3. Děkuji za informaci a porovnání ! Zrovna tento typ plen jsme vůbec neměli, obešli jsme se tak nějak úplně bez nich. Třeba se na druhé děcko odhodlám nějakou vyzkoušet. :-)

  OdpovědětVymazat