pondělí 13. dubna 2015

první kolo / tréning začíná


Jak jsem slíbila, tak plním. Recenze na First Bike a malá reportáž z našeho prvního pokusu o jízdu je tady!


Začnu recenzí First Bike - respektive výčtem důvodů, proč jsme rádi, že u nás doma bydlí právě tohle odrážedlo. Ale o tom, že se jedná o velmi kvalitní (a pravděpodobně nejlepší) balanční dětské kolo hovoří už dlouhá řada ocenění, které získalo, a taky zástup spokojených rodičů a dětí.První věc, kterou jsem si neměla dopředu jak zjistit a jsem vážně ráda, že jde - First Bike se nám vejde do koše u sporťáku! Dá se v něm v pohodě převézt až na místo, kde jste ochotni dítě nechat samostatně jezdit. Já totiž třeba při cestě do Stromovky přecházím 2-3 velké silnice (podle toho, kterou jdu cestou), takže fakt, že můžu kolo vézt v kočárku spolu s dítětem je pro mě docela důležitý. 


Nicméně i na přenášení/poponášení v jedné ruce je First Bike díky dobře řešenému rámu ideální.


Brzda - Lola ji samozřejmě ještě používat neumí, ale nebude to trvat dlouho a bude potřebná. Jelikož jsem chtěla, aby na dvoukolém odrážedle jezdila Lola několik let, byla pro mě brzda jednou z podmínek. 


Sedadlo má velmi pohodlný tvar a hlavně je z protiskluzového materiálu, což je hlavně na začátku, než dítě najde stabilitu, vážně skvělá vlastnost.
Výška sedadla se dá snadno upravit v rozmezí výšek 30,5 cm (se snižovacím adaptérem) a 44,5 cm, díky čemuž vydrží jedno odrážedlo od 2 let věku až do doby, kdy se dítě začne učit na šlapacím kole třeba v 5 letech.


Lola má na kole snižovací adaptér - jak uvidíte na fotkách níže, dosáhne díky němu při své výšce přes 90 cm velmi pohodlně celou ploskou na zem, což je hodně důležité k tomu, aby dítě mohlo dobře balancovat a brzy najít rovnováhu.


Materiál, ze kterého je First Bike vyroben, údajně patří k jedněm z nejodolnějších, o čemž hovoří i časově neomezená záruka na rám a vidlici! Na ostatní části kola je prodloužená záruka 5 let. 
Odolnost rámu v časovém horizontu zatím nemůžeme posuzovat, odolnost vůči xx-kilové matce v 8. měsíci však zaručujeme, viz níže :)


Nafukovací pneumatiky - jsou prostě lepší. Pohodlnější, odpružené a dá se s nimi jezdit jak na silnici, tak v terénu. Pokud píchnete, dá se nový plášť koupit kdekoli, protože má standardní rozměr - není tedy třeba kontaktovat oficiální servis či shánět originální náhradní díl.

***

S prvním nácvikem a seznamováním Lolinky s balanční jízdou jsme chtěli začít už o Velikonocích, ale počasí nám moc nepřálo, takže jsme volili jiný program a ke kolu jsme se dostali o víkend později.

Zatím to bylo spíš o tom Lolinku na kolo vůbec nalákat a ukázat jí, že se není čeho bát.Nejdřív zkoušíme Lolinku nalákat na jedoucí veselou Pandu, což se vůbec nesetkává s úspěchem, Lola si myslí, že Pandu hrozně trápíme a jde ji uložit do kočárku.


Tak to tedy zkoušíme jinak a já se modlím, aby kolo neruplo, protože jsem daleko za horizontem maximální nosnosti 35 kg. 
Vydrželo! Oficiálně to ale vůbec nedoporučuju, nicméně se mi takhle podařilo Lolinku na kolo nalákat... 


...hlavně po tom, co mi poručila, abych sjela z malého kopečku a takhle to dopadlo (všimněte si jejího škodolibého výrazu, když padám). Asi se jí mě zželelo, tak mě vystřídala.Chvíli to vypadá dobře, je to legrace, jezdíme po trávníku sem a tam...


...po nějaké době se to Lolince ale přestane líbit, začne se vztekat a tak toho pro dnešek necháváme a jdeme za odměnu na hřiště.
Na téhle fotce je dobře vidět, že je výška sedátka se snižovacím adaptérem pro Lolinku parádní.

Myslím, že jsme na dobré cestě, jen je Lolinka trochu bázlivější a bude potřebovat trochu víc času k tomu, než bude jezdit úplně sama. Jsem ale vážně ráda, že jsme s nácvikem začali už teď a že jsme zvolili právě First Bike.

Určitě se budu k téhle recenzi/reportáži ještě víckrát na blogu vracet, abych vás informovala, jak s jízdou pokračujeme! :)


A ještě na jednu věc bych ráda upozornila u tohoto článku. Pokud vás snad napadlo pořizovat helmu třeba až ve chvíli, kdy dítě začne jezdit rychle a začne si být samo nebezpečné, tak na to rychle zase zapomeňte. Na balančním kole je dítě samo sobě nepezpečné hned od začátku, i když na něm jezdit ještě ani moc neumí. Když vidím, jak je s některými dětmi nácvik na něm složitý, nepustila bych Lolu na dvoukolé odrážedlo bez helmy ani na chvilku...


...no a pro některé speciální děti, jako je naše Lola, se helma hodí občas i za chůze :-D

***

Na www.proděti.cz koupíte teď First Bike ve všech barvách a typech, s poštovným zdarma a dětskou helmu k němu dostanete navíc jako dárek!

14 komentářů:

 1. Ať se Lole na odrážedle líbí. My máme odrážedlo 4 dny. No zatím teda nic moc ...ale věřím, že tomu Nela přijde na chuť, je to takový strašpytlík. O first biku jsme také uvažovali, protože Nela má pouze 82cm, ale nakonec jsme v obchodě vybrali Yedoo a jsme spokojeni. A po pravdě, přilbu ještě nemáme, Nela si odmítla vyzkoušet a chci se podívat ještě po jiných ... ale koupíme :-) brzy . Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lola si taky zkoušet v obchodě nechtěla, ale měli jsme změřenou hlavičku i předvybranou helmu na internetu, takže jsem šla na jisto a Lole ji prostě na tu chvilku na hlavu nacpala, abych si byla jistá, že jí sedí... No a doma před zrcadlem už byla Lola úplně jiná, chodila s helmou celé odpoledne po bytě a pořád se na sebe koukala, jak jí to sluší :-D

   Vymazat
 2. To je paráda, Lolince kolo i helma moc sluší. My kupovali odrážedlo asi před třemi týdny a stojí nám opuštěné v předsíni. Škoda, že jsme nepočkali, po Vaší recenzi bych neváhala ani chvilku. Přeju zdárné nácviky a spoustu šťastných km bez nehod, Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme!
   Taky přejeme, ať se brzy k tomu odrážedlu odhodláte :) Některým dětem to trvá dýl, Lolince to taky ještě bude trvat... :)

   Vymazat
 3. Jinak Puky dela skvely popruh, s kterym se da nosit FB pres rameno :-)

  Jinak si to uzijte, u nas na FB jezdi uz druhy prcek a nedam na nej dopustit.. Lehke, zivotne, skvele koloodrazedlo.

  Jinak obe moje deti maji helmy uz od motorky, prijde mi fajn, je takhle zvykat, takze nikdy nebyl zadny sprajc, ze helmu nebudou nosit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tip na ten popruh, to je super nápad!
   A s tou helmou je to dobrý nápad, u druhého to asi taky tak udělám - i když Lola nemá problém tu helmu mít na hlavě, jen jí musíme nasazovat doma před zrcadlem a pak jede celou cestu do Stromovky v kočáru s helmou :-D V terénu - když se nevidí - si ji jen tak nasadit nenechá...

   Vymazat
 4. Jé, to si mě Terezko pobavila! Jednak přeju Lolince všechno nej k narozeninám a jednak tě musím pochválit jak to máte všechno sladěné. My jsme nakonec vybrali Early rider a Matýsek byl nadšený. Ovšem minulý týden dostal k 5. narozeninám kolo a vůbec se mu přejít nechce, tak velká je jeho láska k rideru :) Těch řečí co má! Taky ho musíme zvykat postupně... Tak kolům zdar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě pobavila, my jsme se taky bavili :-D
   Každý přechod je pro ty děti těžký, ale oni na to přijdou. Lola doma po bytě pořád jezdí na Puky :)

   Vymazat
 5. Mě vůbec nenapadlo, že taky existují děti, co je člověk musí na kolo přemlouvat! Ty jo. S naším kaskadérem jsem měla odjakživa opačnej problém :-))) Krásný fotky a krásná maminka!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme jí museli na začátku ukecávat i na to Puky :-D Ale na to si pak po pár týdnech přišla sama - prostě na něm chvíli jen sedávala v obýváku a jednoho dne se rozjela. Jenže to je o dost jiné, tady u toho musí sama držet stabilitu a ještě to moc nechápe :) Ale ona na to přijde, jako všechny děti.

   Vymazat
 6. Moc Ti to sluší!

  Co má Lola za boty? Ta červená se mi líbí :-)

  My k prvním narozeninám koupili pukylino a asi nám ještě dlouho vydrží, máme doma 16m prcka :-) Helmu jsme kupovali minulý týden, ale naše manekýna si od cizího pana prodavače nechala vyzkoušet všechny helmy, co tam měli (že jich bylo!), abychom nakonec odešli s tou nejhnusnější růžovou obludou s jakousi princeznou. Ani nemusím dodávat, že byla ze všech nejdražší... :-P Ale má vzadu blikačku, což na podzim, až bude brzy tma, nebo když jí poveze tatínek na velkém kole, oceníme. Nakonec jsme prostě vzali tu jedinou, co jí nebyla veliká. Alespoň je lehoučká :-)

  Jsem zvědavá na Lolynčino cyklopokračování!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Ty červené boty jsou kecky z H&M, je to docela dobrá řada, ale zrovna tyhle červené jsem kupovala ve výprodeji, myslím, že teď tuhle barvu vůbec nemají...

   Tak to já jsem Lole na výběr helmu radši ani nedávala, protože by to asi dopadlo dost podobně :-D Měla jsem vybranou přes internet tuhle, že se barevně hodí k tomu First Biku. A jelikož Lola o helmy nejevila absolutně zájem, tak jsem jí ani nemusela přesvědčovat :-D

   Teď dáme Lole chvilku pauzu a zase tak za 2-3 týdny zkusíme kolo znova, tak pokud bude nějaký pokrok, budu určitě informovat!

   Vymazat
 7. Díky za hezký článek, těším se na další recenze, protože tohle mám vybrané pro svého brzy dvouleťája k narozkám. Vypadá fakt dobře, tak ať se na něm Lole hezky jezdí... B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. First Bike je fakt super, hlavně pro ty dvouleťáky - je jedno z mála, které jde snížit až na těch 30 cm. U vyššího kola by Lola vůbec nedokázala najít stabilitu. Určitě budete taky spokojení, když ho pak pořídíte :)

   Vymazat