středa 11. března 2015

do knihovničky / Zoo-Ology, Joelle Jolivet


Od doby, co máme Lolinku, si jako suvenýry odkudkoli vozíme zajímavé dětské knihy.

Na tuhle velkoformátovou (46x32 cm) knihu Zoologie jsme narazili v jednom malém knihkupectví v Římě.


Každá strana je tématicky zaměřená na konkrétní skupinu zvířat: malá či velká, z chladných či teplých podnebných pásů, opeřená, rohatá, flekatá či pruhovaná a spoustu dalších.

Překrásné kresby zvířat vypadají jako linoryty.

14 komentářů:

 1. Dělám to samé. Z každé cesty vezu knihu pro dítě. Už to hraničí se sběratelstvím, tak jsem si říkala, že stopka by se hodila. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naše zahraniční sbírka je zatím malá, takže my máme ještě kapacitu :-D Plno nám jich ale hlavně vozí ségra z Francie.

   Vymazat
 2. My taky vozíme:) Joriky oblibena je islandska Popelka:)
  Ty jo, ale tenhle Římskej úlovek je parádní:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je krásná, oslovila nás hned ve výloze! :)
   Je to sice škoda, ale většinou je v různých cizích zemích vážně mnohem lepší a větší výběr knih pro děti, než u nás...

   Vymazat
 3. Své dítě miluji, ale 800 na knížku opravdu nemám...
  Jinak žasnu dojetím nad knížkami pro děti z jiných končin, nádherná zvířata...a ty jejich dětské oči nepotřebují překlad do češtiny, ty se umí kochat i tak, že?
  Vám zatím "třem" gratuluji, že jste v pořádku zvládli cestu tam a zpět(?), užili si výlety emoce zážitky chutě vůně....a nabrali síly na další dny.
  Omlouvám se, pokud ta otázka bude příliš osobní, ale Lola se opravdu jmenuje Lola nebo je to láskyplná zkratka z jiného jména?
  Držím Vám palce, ať jste v pořádku s miminkem,
  Magda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Magdo, díky, cestu tam i zpět jsme zvládli v pohodě, Lolinka už je docela zkušená cestovatelka.
   Máme doma spoustu knih, které nejsou v češtině, některé překlad ani nepotřebují, do jiných si překlady píšeme ručně - malým dětem je jedno, v jakém jsou knihy jazyce, překlady si tedy píšeme spíš pro sebe :)

   A Lola je její pravé jméno :)

   Tereza

   Vymazat
  2. Tak s tím jménem (děkuji za odpověď) je to krásné - mě se to jméno moc líbí, já budu zase baba zvědavá:-)), jak jste s mužem vybírali jména, kam jste brouzdali pro inspiraci?
   Mmch, já jsem Magda, je mi 37 a když jsem se narodila, tatínek běhal po úřadech a kvůli dlouhému příjmení nechtěl Magdalenu ale Magdu a jaké s tím měl trable:-))
   A kdy krásná Lola slaví svátek?
   Lola je opravdu krásná, no - dobrý genetický základ:-))

   Vymazat
  3. Lolu jsme měli ve výběru asi hned od začátku - je to jméno z filmu "Lola běží o život" :) Jinak jsme toho ale pročetli a prohrabali opravdu hodně, hezká jména jsou třeba maďarská, takže jsme jednu dobu měli doma i maďarský kalendář :) Jinak jsme hledali v různých seznamech na internetu a dělali si postupně výběr jmen, která se nám líbí - chceme pro děti spíš méně častá jména.
   Svátek má prý Lola slavit 16.9. (na Ludmilu), ale my doma svátky stejně moc nedržíme.

   No a co se týče těch úřadů - dodnes si nejsem jistá, jak to vlastně má být. Protože známá má třeba dceru, která se jmenuje Emma (dnes celkem obvyklé jméno) a musela si o něj žádat na matrice a platit nějaký poplatek za neobvyklé jméno nebo co... Upřímně řečeno, my jsme vůbec nevěděli, že se to má nějak řešit, nikde jsme to nehlásili, až když jsem rodila, přinesli jsme formulář se jménem a nikdo se nás na nic neptal, už druhý nebo třetí den po porodu jsme měli hotový rodný list a nic jsme kolem jména Lola s úřady řešit nemuseli... Ale asi trochu záleží, jak se která úřednice vyspí, jak jsem později pochopila, takže jsme možná měli spíš štěstí... :-D

   Vymazat
  4. K těm jménům si vybavuji fakt originální a PŘÍNOSNOU informaci:-)) A není to od nějaké tety z Horní Dolní Lhoty:-)
   Kdysi vyšel článek v novinách s Lukášem Pollertem, tuším, že to bylo krátce po narození Emy (no jehi první dítě) a tam po pár "povinných" větách o sportu přišla řeč na děti a otcovství a on se vyjádřil, že do porodu netušili, jaké vyberou jméno a požádali, zda je možné, se rozhodnout až po porodu...A TAM JIM BYLO ŘEČENO, ŽE POKUD SE NEBUDOU SCHOPNI ROZHODNOUT, JMÉNO DÍTĚTI URČÍ JAKÝSI ÚŘEDNÍK:-))))
   A když jsme u toho spánku, vemte si, 9 měs to tajemství hýčkáte, pak x hodin přivádíte na svět.....a pak? Nějaký úředník se špatně vyspí, bude nenávidět celý svět a řekne si po ránu:"Dnes někoho naštvu, a bude to Kazimír Spytihněv nebo Melita...":-)
   No, já kdysi kamarádce v těhotenských emocích sdělovala, že nepůjdu s davem, že opráším stará česká jména...
   Dala jsem Jakuba a Elišku (Jakuba mám spojeného s pohádkami i historií, Elišku také (a mám na ni narozeniny) - Eliška Rejčka atd).....a říkala si, že to bude fajn, že těch jmen tolik v té době není...
   No, neměla jsem pc ani internet, venku jsem ta jména moc neslýchala...a pár týdnů po porodu vyšla statistika jmen:-)))
   Jakub druhý, Eliška třetí:-)))))
   Nejsem ani maniak na čísla, ale syn se mi narodil 13.3.2003 ve 13.35 (vážil 3,35) a mé životní číslo je 3:-)

   Můžete prozradit - když máte s mužem rádi neobvyklá jména - jak se měl jmenovat chlapeček?
   Magda

   Vymazat
  5. Lola se měla jmenovat Rafael, kdyby byla kluk, ale věděli jsme už dlouho před porodem, že je to holčička :-D Pro syna teď máme vybrané jiné jméno, ale necháme ho tajemstvím až do porodu :)

   S tím soudním určením jména jsem o tom taky četla, dneska je to ale údajně tak, že soudně se přiděluje jméno pouze ve chvíli, kdy se rodiče dítěte nedokážou na jméně dohodnout (což mi přijde nefér, když se nemůžou dohodnout, mela by prostě vybírat ženská - po těch 9 měsících, po porodu... je to to nejmenší...), ale ve skutečnosti (a to jsem si dokonce ověřila a znám i jednu osobu, která to tak skutečně udělala) dítě NEMUSÍ mít žádné jméno asi až do 3 měsíců věku! Tedy pokud si to tak rodiče vyžádají. Akorát se pak vystavuje rodný list na dvakrát a stojí to nějaké peníze. Nevím, jak dlouho tento zákon už platí, ale jak říkám - znám někoho, kdo pojmenoval své dítě až když mu byli 2 týdny :) Sama bych to ale nedokázala, ráda už teď své dítě oslovuji jménem, i když je teprve v břiše, natož když už je venku :) V porodnici nám ale taky tvrdili, že jméno mít musíme, i když já jsem věděla, že to není pravda... Asi s tím nechtějí mít zbytečné papírování.

   Vymazat
 4. Krásná knížka ! A máte naprostou pravdu, že v zahraničí je ten výběr větší...a příjde mi to škoda. I když na druhou stranu, kdovíjaké extra kapacity doma na knížky nemáme, a to zatím čtu hlavně já, manžel je na jiné věci, tak je to možná dobře, že každou chvíli v obchodě nevidím něco tak úžasného, že bych to musela zakoupit. :-)
  Teď se těším na knižní veletrh v Praze, co máme synka, chodím tam hlavně pro dětské knížky. :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, teď je vlastně LiterARTura na Budějovické do konce března, že! :) Taky se tam chystám, letos je jen o dětské knize.

   Lola má knihy ráda, ale taky není žádnej knihomol... aspoň zatím. Ale pořád mi přijde smysluplnější utrácet za knihy, které těm dětem vydrží několik let a můžou je pořád bavit - než hory hraček, které se za týden třeba omrzí, že... Zatím těch knih taky tolik nemá, ale jestli to půjde tímhle tempem, tak budeme brzo zvětšovat knihovničku :-D

   Vymazat
  2. Nic než souhlas ! :-) Raději též investuji do knížek než do tuny hraček, které synka po chvíli omrzí a navíc místo na ně taky moc není, takže je čas od času musím "přefiltrovat" a část dát na půdu, kde počkají na sourozence (a snad se dočkají ;-)).
   Moc Vás zdravím a děkuji za všecku inspiraci !
   Ještě mě napadá- dám Vám jeden tip na knížku je to "All Around the World" od Geraldine Cosneau (http://www.bookdepository.com/All-Around-World-Geraldine-Cosneau/9781854379764?utm_source=SV-Body&utm_medium=email-Service&utm_term=All-Around-the-World_title&utm_content=order-details&utm_campaign=Order-dispatch). Je to knížka, kde část tvoří složené archy jednotlivých biotopů (moře, poušť, atd...) a další část samolepky zvířátek, které tam žijí (a ještě nějaká zvířátka na vybarvení) a dítě si je může samo nalepovat tam, kde se zvířátka pohybují. Je to možná spíš pro trošku starší děti, u těch mladších by asi většina samolepek skončila někde úplně jinde. :-D
   Pěkný večer přeje Karolína.

   Vymazat
 5. Kniha je moc pěkná a o zvířátkách jí u prohlížení můžete vyprávět. Náš dvouletý vnouček má moc rád knihy s říkánkami a myslím, že je dobře, že rodiče vedou děti k lásce ke knihám. Je to pro jejich rozvoj hodně důležité, ne všechno nahradí počítač. Když budou hodně číst, budou mít bohatou slovní zásobu.

  OdpovědětVymazat