pátek 26. září 2014

DIY / sensory jars


Včera jsem si dělala pořádek ve špajzu a našla jsem tam tyhle kořenky, který už leta nepoužívám (no přiznám se - něco, co kdysi bývávalo koření, v nich pořád ještě bylo...), tak jsem je umyla a od včera na ně koukám a přemýšlím, co s nima.

Pak jsem si vzpomněla na tyhle "sensory jars", které jsem už několikrát viděla na blozích zabývajících se Montessori pedagogikou. Ano já vím - neobjevila jsem Ameriku a každá vyznavačka Montessori je má už dávno doma a i pro mladší děti, než je Lola... No ale já jsem ten špajz uklízela teprve včera :) 


Tak si říkám - třeba se inspiruje nějaká maminka, jejíž znalosti v téhle oblasti pokulhávají tak, jako ty moje :) Kořenky jsem naplnila tím, co jsem posbírala po bytě. Víčka těch, které nechci, aby Lola otevřela (ty s vodou nebo příliš drobnými věcmi), jsem ke sklenicím přilepila lepidlem.
PS: mají velký úspěch!

korálky ve vodě

duhovka na sucho - děla takovej kravál, že si ji Lola zamilovala ze všech nejvíc :-D

mušle v polohrubý mouce :)

fazole

těstoviny

zlaté a stříbrné konfety ve vodě (ano, i takové věci se u nás doma válí)

a sama badatelka

9 komentářů:

 1. Pekne:) koukam, ze z Loly uz je uplna slecna!

  OdpovědětVymazat
 2. Lolinka je nádherná, neskutečný jak ty děti rostou. A nápad je naprosto bezvadný, určitě se budu inspirovat. Náš Alex ten taky zkoumá co se dá, jen u něj budu muset zvolit plastovou variantu, neustále se vším hází :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lola s věcma taky občas docela hází, ale tyhle kořenky jsou z takového tlustého skla a Lola má v pokojíčku lino, takže je to v pohodě. Ale na internetu jsem viděla i variantu v malých PET lahvích! :)

   Vymazat
 3. To je moc hezký a koukám, že Lola má opravdu z toho radost :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Můžu se prosím zeptat, zda tyhle krásné kořenky baví Lolu stále? Nejsem montessori odborník... připadá mi, že to dítě zaujme, jen když to uvidí poprvé, na chvíli... Nebo se k tomu Lola vrací? Děkuji moc :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, bavily asi tak 4 měsíce, brala si je na hraní párkrát za týden, stavěla z nich třeba i věže atd. Ono záleží, na jaký tip hraček jsou děti zvyklé... Některé děti by nebavily vůbec.
   Nedávno mi přišlo, že už s nima Lola dělá jenom blbosti, tak jsem je zase rozebral a vymyslím s nima něco dalšího :)
   Jinak já taky zrovna nejedu podle Montessori, není to styl výchovy, který by nám 100% vyhovoval, ale některé hračky a nápady jsou zajímavé, tak se jimi inspiruju - ale jak říkám, vždycky záleží na konkrétním dítěti, zda ho to bude nebo nebude bavit.

   Vymazat
  2. Tak to jsme na tom podobně, nějaké myšlenky i montessori pomůcky jsou moc fajn, ale ne vše... například spaní na matraci si neumím představit, že by si odpoledne šla Štěpánka lehnout až bude chtít a neměla svou postýlku. Moc se inspiruji od Vás. Už máme ty zvířecí kartičky ( dávala jsem fotku na FB ). Momentálně malá všechny zvířata pozná a moc jí už nebraly, tak jsem je na čas schovala... určitě je zas využijeme, až začne mluvit. Taky jsem objednala Duhu a skřítky, už se na ně moc těším :-) Snad budete mít čas pokračovat v úžasném blogu i v budoucnu s chlapečkem...

   Vymazat
  3. Lola to má zase tak, že jakmile ji něco skutečně zaujme, nechce si pak dlouhou dobu hrát s ničím jiným :) Každé dítě to má prostě jinak, i to je důvod, proč mi nesedí žádné konkrétní "návody" na výchovu - nemyslím si, že by vlastně jakýkoli byl aplikovatelný na kterékoli dítě a kteroukoli matku :)
   Ke kartičkám jsme teď koupili pár modelů zvířátek, aby je Lola přiřazovala k sobě, ale zatím se jí to moc nedaří, tak se aspoň má zase co učit :)
   Sama teď hodně přemýšlím, jestli budu blog stíhat s dvěmi dětmi, no ukáže až čas. Jestli bude chlapeček ale spavec jako je Lolinka, budu stíhat v pohodě :-D

   Vymazat