čtvrtek 21. srpna 2014

za (batolecí) kulturou


foto via www.bdnr.sk

Letos se s Lolinkou poprvé chystám do divadla. Na letošních VyšeHrátkách, které se konají od 31.8. v Praze na Vyšehradě, budou totiž vůbec poprvé uvedeny dvě divadelní hry pro batolata - konkrétně pro děti od 10 měsíců do 3 let.

Mám už rezervované vstupenky na obě dvě - první z nich je hra Batosnění od studia DAMÚZA

via www.vysehratky.cz


via www.damuza.cz
"Toto představení, lehoučké jako pírko, navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný Theatre for very young (tzv. divadlo pro nejmladší). V současnosti se tomuto trendu v zahraničí programově věnuje mnoho divadel, tvůrců a tvůrkyň a my jej teď poprvé přinášíme i do České republiky.
Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem - je interaktivní, respektuje jeho potřeby a citlivě ho uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek. Už od 10 měsíců si totiž miminka začínají pamatovat věci kolem sebe a svět, který bezprostředně nevidí, pro ně už začíná existovat." (text via VyšeHrátky)
foto via www.bdnr.sk

Druhá je hra od slovenské divadelní skupiny Bábkové divadlo na Rázcestí a má název Batolárium:
"Různými formami Batolárií, inscenací pro nejmenší děti již od 0 let, se divadelní tvůrci a tvůrkyně v evropských městech zabývají již od roku 1987. Hry pro nejnejmenší jsou již zcela běžné v Itálii, Francii, Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku i severských zemích. Slovenské Bábkové divadlo na Rozcestí se inspirovalo těmito pokrokovými evropskými tendencemi a jako první divadlo na Slovensku uvedlo divadelní projekt pro batolata a jejich rodiče.
Divadlo pro nejnejmenší totiž není jen o tvorbě představení, ale také o dialogu s důležitými osobami v životě malého dítěte - s jeho rodiči nebo vychovateli a vychovatelkami. Právě oni a ony rozhodují o tom, které podněty jejich dítě přijme. Rodiče, pečovatelé a pečovatelky vytvářejí pro dítě bezpečné místo, ze kterého se dají podnikat výpravy do okolí, poznávat a zkoumat.
Představení je interaktivní - plně respektuje neposednost dětí, zapojuje je do dění a pracuje s nimi. Je během něj dovoleno hýbat se, dotýkat se, zkoumat, slintat, prdkat, smát se i plakat. Citlivě představí dítěti svět divadla, který je stvořený z živé hudby, zvuků, hlasů, pohybů a dotyků. Nabízí mu divadelní realitu, která pracuje se známým, bezpečným a srozumitelným." (text via VyšeHrátky)


Takže komu se chce s batoletem do divadla, neváhejte si rezervovat lístky, dokud jsou :)
Více informací a rezervace lístků na www.vysehratky.cz

9 komentářů:

 1. No to je nááádhera! Sem tam člověka i zamrzí, že nebydlí v Praze ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Praha je v tomhle "vyžití" dobrá, ale zase má jiné mouchy :-D Ale třeba najdete něco podobného i v Olomouci! Moc se na ta představení těším - obecně jsem se těšila na dobu, kdy budu moct s Lolinkou podnikat podobné věci :) Tak snad jí to bude bavit!

   Vymazat
  2. Pravda. Jsme tu teď na výletě, máme za sebou jeden den a už se těším,až si od Prahy odpočinu. :D Ale doufám,že něco podobně lákavého najdu i u nás. :)

   Vymazat
 2. Úplně Ti závidím ten prožitek prvního divadla :-) Moc ráda jsem s vámi maličkými do divadla chodila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, na tyhle zážitky si z dětství vzpomínám, což jenom dokazuje, kolik si toho malé děti skutečně pamatují :)
   Nicméně tohle je v Čechách úplná novinka - divadlo pro až takové prcky. Už se na to moc těším! :)

   Vymazat
 3. http://www.festivalkefir.cz/ Myslím, že příští rok by z něj Lola už mohla něco mít (a rodiče ještě víc). Byly jsme mrknout letos na pár hodin a příští rok pojedeme určitě na dýl, min.na celý den, ne-li dva...tak jen tip na další kulturu ;)
  hezký večer celé rodině..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, moc díky, určitě se tam příští rok vydáme, Lola už bude velká a bude se s ní dát podnikat spoustu aktivit :) Teď je to ještě takové omezené, ale jsem ráda, že i tak se dá sehnat aspoň něco málo :)
   S Lolinkou chci hlavně brzo začít chodit na nějaké dětské koncerty, miluje hudbu :)

   Vymazat
 4. Tak vdaka tomuto uzasnemu blogu uz dve noci nespim pretoze nemozem prestat citat. A este vdaka nemu som rezervovala listky na Batosneni na tuto nedelu. Mam este jeden tip: Divadlo Minor predstavenie Brum, ktore je tiez pre divakov do troch rokov. Navstivime 7.4.2015 tak som zvedava:) Detske koncerty by sa nam tiez pacili, navstivili ste medzi casom nejaky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To divadlo se Lolince fakt moc líbilo, hodně se i zapojovala - hlavně teda v Batoláriu, to bylo takové barevné, plné balónů a bublin :) Pro prťata boží. Na koncertě jsme zatím ještě nebyli, ale letos se už určitě chystáme - loni mi přišlo, že by to Lolinku ještě moc nezajímalo. Letos už je z ní velká zpěvačka a tanečnice :-D
   A děkuju za další tip na divadlo!! Tereza

   Vymazat