čtvrtek 7. srpna 2014

polštáře - 2./15


Jde mi to s těma polštářema trochu pomalejc, než jsem si původně myslela, ale nikam nespěchám, takže to nevadí.

Číslo dva je jelení. Fólie se mu u krku trochu špatně zažehlila, ale vlastně mě to nijak neruší, vypadá to jako srst :)


Tahle úprava je hrozně jednoduchá - musíte mít akorát doma inkoustovou tiskárnu a zažehlovací fólie na textil pro inkoustové tiskárny. Myslím, že se dají sehnat i speciální fólie pro laserové tiskárny.

Pak máte buď vlastní motiv v digitální podobě (třeba fotku nebo vlastní obrázek), nebo si nějaký můžete stáhnout z internetu - např. pro jelení siluetu stačí do google images zadat heslo "deer silhouette" a vybrat si tu pravou pózu :)

Jen je třeba mít na paměti, že obrázek bude po zažehlení zrcadlově obrácený oproti originálu. Motivy, u kterých by to hrálo zásadní roli, je tedy třeba nejdřív zrcadlově obrátit v nějakém grafickém programu, než ho vytisknete - pak bude po nažehlení správně.

Motiv je lepší z archu po vytištění vystříhnout, abyste pak na textilu neměli zbytečná místa s průhlednou fólií, která by byla vidět.

No a pak už jenom vezmete vystříhnutou fólii, nažhavíte žehličku, opravdu důkladně zažehlíte a pak pozvolna sundáváte vrchní papír. Osvědčilo se mi papír sundávat, dokud je horký, takže to dělám tak, že si vždycky kousek zažehlím a sundám papír a tak postupně zažehluji a sundávám po kouskách celý motiv. I tak se mi ale často stane, hlavně u velkých motivů, že se nějaká část zažehlí blbě a strhne se papír i s folií (jako třeba tady na jelením krku). Možná jen používám nějakou blbou značku - pokud máte někdo s nějakou značkou zažehlovacích folií dobrou zkušenost, napište mi to prosím do komentářů, díky! :)


10 komentářů:

 1. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Děkuji za tip ! :) Je nádherný- jeleni, to je moje O:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už to používám hrozně dlouho, má to sice svoje nevýhody (třeba členitější motivy jdou blbě obstříhávat, aniž by zůstávala kolem nějaká ta folie navíc...) a taky to podle mě nemá takovou životnost, jako třeba sítotisk (tady ten motiv zůstává fakt na povrchu látky, ne jako u sítotisku a razítek, kdy se zažere dovnitř), ale zase je to hrozně jednoduchý, na tyhle motivy s velkou ne moc členitou plochou je to super. Jen musím prostě zjistit, která značka je nejlepší, aniž bych si je musela všechny kupovat a postupně zkoušet :-D

   Vymazat
 2. Ten malý defekt jsem považovala za náprsenku, která tam má tak být, takže fakt v pohodě.
  Zažehlovací fólii jsme používali jednou na táboře, když jsme vyráběli trička pro děti, a přestože byl motiv malý, taky nás to někdy pozlobilo a obrázek se strhnul i s přenoskou. Proto jsem k této technice nenabyla moc velkou důvěru, ale možná - jak píšete - jenom špatná fólie...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně tahle na malé motivy funguje většinou v pohodě, ale jak mám něco většího, co se musí zažehlovat postupně, tak už mívám problém... Vždycky se pak naštvu, fólie schovám a za nějakou dobu se zase ustrnu a zkusím to s nima znova :-D Ale zatím jsem právě zkoušela jen jednu značku, tak by mě zajímalo, jestli - kdybych si třeba koupila nějaké dražší - by to bylo opravdu výrazně lepší nebo ne. Budu to asi muset risknout! :)

   Vymazat
 3. Ja je koupila v Lidlu, kdyz byly v akci...vyhhrala cena...drzi pekne..jen mi teda vadilo, ze na tricku delaji jakousi vrstvu...na polstari by mi to asi vadilo...jelen se ti moc povedl...tesim se na dalsi cisla...je to jak napinavy serial B-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D Sama jsem zvědavá na ty další :-D

   Jojo, ta vrstva mi na oblečení taky vadí, používám to spíš na tašky nebo nějaké doplňky. Na tom polštáři mi to nevadí, je to spíš takový opírací až dekorační polštář :-D

   Vymazat
 4. Jé, já taky myslela, že to na krku není defekt, ale promyšlený efekt:-) Polštářek je krásný.
  No a myslím, že to nebude jen těma papírama, ale celkově technikou. Když je dobrý papír, může protestovat tiskárna nebo žehlička, takové dobrodrůžo s nejistým výsledkem bych řekla. Ale které vyrábění není dobrodrůžo,že? Já teda na textil hlavně maluju, ale taky jsem asi 2 roky zpátky sáhla po nažehlení vytisklého obrázku. Milý už má ode mě plno malovaných triček, tak jsem si říkala, že to bude alespoň trochu změna ... ALE .. první obrázek se jakžtakž povedl, druhý skoro celý popraskal. No a když to srovnám s odstupem času ... ten "povedený" stejně zhruba po roce skoro celý vybledl (ty moje "malované" drží a září, ikdyž jsou mnohem starší - zní to jako z teleshoppingu, co? Hihi:). No, takže tak:-) Ale na polštářek je to určitě super, ten se nepere tak často, jako tričko:-)

  Přeji hezké tvoření a těším se na další polštářky! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, souhlasím, na oblečení to fakt není dobrá technika a určitě nemá takovou životnost jako malování nebo i tištění (razítkem nebo sítotisk), ale zase je to fakt jednoduché :) Na tom polštářku mě to nijak netrápí, když se časem zničí, tak ho opravím nebo vyměním. Právě mě zajímalo, jestli se tahle technika dá nějak "vypilovat", protože skýtá zase jiné možnosti, než ostatní techniky - ale vypadá to, že nedá :/

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Stačí říct :) Ale musíš mi dát dlooouhou dobu na zpracování :-D

   Vymazat