pondělí 4. srpna 2014

o nošení dětí

Čtyřměsíční Lola - doba, kdy se (až na pár výjimek) pouze nosila.

Článek o tom, jak správně nosit děti, jsem původně vůbec psát nechtěla. Protože si myslím, že je jich na internetu spousty a kdo chce tyhle informace získat, snadno je najde. 

Hlavně teď v létě ale pořád po Praze potkávám spoustu dětí v "klokankách". A tak si říkám, že takových článků není asi nikdy dost. Často se mě na nošení taky někdo ptá, takže jsem se rozhodla sepsat malý souhrn s užitečnými odkazy - takový článek, kam pak můžu odkazovat ty, kdo se mě ptají. Abych nemusela zas a znovu dohledávat články na internetu :) 
Spoustu rodičů totiž ten špatný typ nosítek používá skutečně v dobré víře, že pro své dítě dělají to nejlepší. I když to tak ve skutečnosti není.


Sama bych to asi vůbec nevěděla, kdybych se s nošením dětí v šátku nesetkala už dávno - bylo mi tehdy asi dvacet - tedy sedm let předtím, než jsem porodila své první dítě. Má známá tehdy ráda nosila svou novorozenou dceru v šátku - moc se mi to líbilo. Když jsem otěhotněla, hned jsem si na šátek vzpomněla a začala jsem tedy zjišťovat, kde by se dal nějaký pořídit a jak se s ním vlastně zachází.

Přečetla jsem plno článků a zjistila, že to nošení je vlastně docela věda. Teda - je a není. Když už byla Lola na světě, přišlo mi to jako to nejpřirozenější, co můžu pro ni i pro sebe udělat (včetně způsobu, jakým bych ji nosit měla - opravdu přirozený je prostě jenom jeden). A myslím, že se mi to milionkrát v dobrém vrátilo. 
Ale v těhotenství jsem to dost řešila - typů nosítek je totiž víc a jsou v nich velké rozdíly.

via PINTEREST.COM - překlad: Jak by se VÁM lépe sedělo??? (vlevo: ŠPATNĚ, vpravo: SPRÁVNĚ)

Na Pinterestu jsem založila novou nástěnku s obrázky ke správnému nošení dětí. Obrázky budu postupně přidávat, jak na které narazím.

***
užitečné články, které popisují jak a proč bychom své děti měli nosit:


Když budete chtít, sami najdete na tuto tématiku na internetu plno článků - ať už v češtině, nebo v angličtině či jiných jazycích.


***
A jak to máme a měli jsme s nošením my?

Lolu jsem začala nosit 13. den jejího života - do té doby jsem se trochu bála s ní manipulovat, druhé miminko už budu určitě nosit od prvního dne. Jako první nosítko jsme používali elastický šátek - za mě ideální nosič pro novorozence i pro začínajícího nosiče, protože se opravdu velmi dobře přizpůsobí tělu miminka a díky elasticitě se i velmi snadno váže. 

V Loliných 3 měsících jsme přesedlaly na šátek pevný, protože elastický už se začínal pronášet a Lolu neunesl.

Od začátku do 6 měsíců se Lola nosila téměř výhradně - kočárek jsme používali minimálně, např. když bylo třeba velké horko. Nedělala jsem to z nějaké "zásady", ale prostě proto, že nám to tak bylo oběma příjemné a cítila jsem, že je to tak správně.

Po 6. měsíci už začala být Lola živá a v šátku vydržela jen krátkou chvíli, maximálně hodinu. Začali jsme tedy postupně používat i kočárek, když jsme jeli na delší cesty, na kratší procházky nám ale bylo pořád příjemně v šátku.

Kolem 10. měsíce už byla Lola hodně živé dítě, už uměla stát a při procházkách občas vyžadovala z šátku vyndat, tak jsem přesedlala na ergonomické nosítko, které je v tomhle ohledu o dost praktičtější - rychleji se zapíná a rozepíná. Lola byla na nosítko zvyklá stejně jako na šátek, protože do té doby ji v něm nosil Mr. Happy (šátek mu připadal zženštilý :).

Po 1. roce jsem Lolu začala nosit na zádech, protože je hodně vysoká a vepředu jsem jí už drkala bradou do hlavy. Bála jsem se, jak to zvládneme, ale Lole se nový pohled hned zalíbil a velmi rychle se naučila se mnou komunikovat, i když na sebe nevidíme. Nosíme stále docela často, i když jen na kratší výlety a nebo ve chvílích, kdy víme, že se bude mít Lola často kde prolézt nebo protáhnout. V ostatních případech jedeme kočárkem :)

***

Rozhodně nejsem zarputilý propagátor "nošení a ničeho jiného", protože kočárek jsme měli vždycky, jen jsme ho ze začátku skoro nepoužívali a řídili se podle toho, jak nám kázal instinkt :) Ale určitě si myslím, že v každém rodičovství nastanou chvíle, kdy se nosítko hodí, i kdybyste zrovna nebyli "nosící" typy. A proto je dobré seznámit se se zásadami správného nošení.

2 komentáře:

 1. Líbí se mi váš střízlivý a nedogmatický pohled - na látkování, na nošení... Řídíte se svou intuicí a selským rozumem, přijde mi, že toho se dnes dost rodičů bojí.
  Obě naše děti jsou také nošené, mladší výhradně až do ukončeného 9. měsíce, kočárek jsme čas od času zkusili, ale prostě to nešlo. Teď už se nechá i povozit (k veliké radosti prarodičů). :-) Ale chvíle z nošení jsou nezapomenutelné, nemohla jsem se nabažit čichání k voňavé miminkovské hlavičce. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, taky na to hrozně ráda vzpomínám, i když Lolu pořád ještě nosím, tak už to prostě není takové to miminkovské nošení :) Byly to krásné chvíle. I když Lole teda kočárek vyloženě nevadil asi nikdy, možná jen občas měla nějaké víc "přítulné" období, ale stejně jsem jí nosila pořád, bavilo nás to obě :) V Praze to bylo mimo jiného taky dost praktické.
   Dodnes ale máme takové důležité nosící chvilky - třeba když jdeme od doktora a Lola je z toho rozhozená, dám si ji na břicho (i když už jinak nosíme na zádech) a jdeme pěšky domů. Jsou to takové silné momenty.

   Vymazat