čtvrtek 24. července 2014

látkové vs. papírové pleny - můj střízlivý pohled


Kdo mě zná, ví, že se v mateřství neřídím žádným konkrétním "směrem" nebo trendem. O každé věci se rozhoduju zvlášť na základě vlastního instinktu, mateřského citu a selského rozumu. Až pokud to jinak nejde, googluju a zjišťuju. Ale pak se stejně - na základě různorodých informací - rozhoduju sama.


Na některé věci mám sice svoje radikální názory, ale na druhou stranu je nikomu nevnucuju a snažím se být tolerantní. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat vždycky druhému a způsobů, jak se protloukat životem i mateřstvím je mnoho.
Nejsem taky žádná velká ekoložka ani bio máma. I přes některé svoje "bio" názory, kterých se držím, celkově do tohohle konceptu určitě nezapadám.

Když jsem byla těhotná, vykládala jsem při "mateřských" rozhovorech známým, že látkové pleny nikdy používat nebudu. Protože si nemyslím, že je se špinavými plenami potřeba manipulovat víc, než je nezbytně nutné. Dokud je dítě ale v břiše - sice už existuje, ale nic ještě nepotřebuje - nedovede si člověk ani přibližně představit, jak se věci v reálu skutečně mají.

První Lolin půlrok jsem tohle téma neřešila vůbec, i když se musím přiznat, že mi brzy začalo trnout při každé trochu počůrané pleně, která letěla do koše. Ne kvůli penězům, ale kvůli tomu množství odpadu, které ten můj drobek bez vlastního zavinění vyrábí.
Někdy po tom půl roce to začalo být u nás doma pomalu žhavé téma. Mr. Happy je člověk, který je vždycky pro to vyzkoušet cokoli, takže na můj první návrh, jestli ty látkovky třeba aspoň nevyzkoušíme, řekl: proč ne.

Dlouho ale zůstalo jenom u plkání. Tak 2x do měsíce jsme si řekli, že jo, že to teda určitě vyzkoušíme, ale skutek utek a pořád jsme měli jiné věci na práci. A hlavně - pořád pro nás ty papírovky byly prostě "pohodlné" a ve skrytu duše jsem se trochu bála, abysme si v harmonickém soužití s Lolinkou nepřidělávali zbytečně moc práce. 

Když bylo Lole asi 10 měsíců, propukl u ní atopický ekzém, který jsme trochu čekali, že se objeví, neboť i Mr. Happy jím trpěl od malička do 4 let. Postupně jsme si začali všímat, že nejhorší je právě v oblasti plenek. A to byl u nás doma ten spouštěcí impuls. Sice jsme nevěděli, jestli Lole látkové pleny v tomhle směru uleví, ale byli jsme ochotni vyzkoušet cokoli.
Zavolala jsem tedy kamarádce, která má dvě děti - jedno odrostlé na papírovkách, druhé od narození látkované - ať mi upřímně řekne negativa, která se s látkovkami nesou. Ona je taková praktická ženská, o které vím, že by si práci rozhodně zbytečně nepřidělávala a že co mi řekne, bude pravda a ne jen "eko-propaganda". Řekla mi: "Hele, je to jenom o zvyku. Fakt nemám pocit, že bych si tím přidělala práci."

Tak tedy jo, tak to zkusíme. Ale proboha, těch látkových plen je tolik druhů a systémů, že z toho snad umřu. Proč to nemůže být jednodušší?? No nic, začala jsem načítat informace a psát si s ostatními svými známými - látkařkami a vyzvídala, jak ten či ten systém funguje v praxi. Jelikož u nás máme já a Mr. Happy přebalování Loly skoro půl na půl (což jsem rozhodně nechtěla měnit), rozhodli jsme se pro nejjednodušší systém kapsových plenek, které se na dítě "instalují" podobně jako papírovky = záruka, že to pochopíme oba dva :) - s tím, že je budeme používat na doma. Na ven a na noc zůstaneme u papírovek.

Než jsme všechny tyhle informace získali a rozhodli se konečně pro ten "náš" systém, trvalo to docela dlouho, takže první várka plen dorazila až krátce po Lolinčiném prvním roce. Měli jsme pleny tak na jeden den - jen tak na zkoušku. Nevěděli jsme, jestli u toho skutečně vydržíme. 

S pocity Neila Armstronga procházejícího se po Měsíci jsme instalovali na dítě první látkovou plenu a s bušícím srdcem čekali, co se stane. 

Co by se stalo - plena protekla během chvilky, Lola měla pročůrané celé tepláky a my jsme byli zklamaní. I začala jsem googlovat. Aha, asi mám špatně nastavenou velikost pleny.

Další plenu jsem tedy upravila. Neprotekla hned, ale stejně nevydržela první větší nálož a zase to odnesly tepláky. Ach jo.

Do noci jsem seděla a googlila. Zase.

Po přečtení různých diskuzí jsem zjistila, že plenu asi málo vycpávám na to, že mám doma velké batole...

Pokus číslo 3. Vycpaná, velikostně upravená plena. Skoro jsem se modlila, ať to tentokrát vyjde, protože pleny, které jsme si objednali, byly opravdu hrozně hezké a začínalo se mi do toho látkování vlastně opravdu chtít :)

HEURÉKA - po počátečních nezdarech plena drží, neprotéká a vydrží i Lolinčin odpolední spánek. Mám radost, ale na druhou stranu se najednou cítím trochu divně. Nejsou na nás ty látkové pleny trochu moc velká alternativa...? Je to nezvyk. Uvidíme, jak to půjde dál. Nikomu ze známých o našich látkovacích pokusech neříkám, protože si nejsme jistí, jestli to nevzdáme.

Po 2 týdnech už jsou z nás machři, přebalit látkovou plenu už umíme bravurně oba dva a i když se nám stále ještě stávají malé nehody, když plenu špatně zapneme apod., jsou čím dál méně časté. 
Po těch dvou týdnem se ale stala jedna zásadní věc - Lolinčina pokožka, se kterou už několik měsíců bojujeme za pomoci různých mastí, krémů a ovesných koupelí, vypadá jako zázrakem úplně jinak. Zmizely oděrky, pupínky i největší fleky, zbývá jich už jen pár.

A mě to začíná bavit. Lole dávám papírovky jen na noc a ven chodíme hrdě v látkovkách. Objednáváme další várku krásných kapsovek a látku na vkládačky, abych nemusela prát každý den. Každý večer si hrdě prohlížím svojí sbírku obsahující plenky s leopardím vzorem či jiné úlety.

Po dalším týdnu už nás mrzí i ta jedna papírovka na noc :) Objednáváme tedy první noční plenu, když se osvědčí, hned v závěsu k nám putují dvě další.

A tím u nás doma tedy nadobro asi před 3 měsíci skončily papírové pleny.

Když jsme se k nim na krátkou nezbytnou dobu v průběhu dovolené vrátili, jenom jsme se ujistili, jak jsme udělali dobře. Po dovolené v papírovkách měla Lola svoje kožní problémy pod plenkou v menší míře zase zpátky. Po týdnu doma zase na látkovkách ale úspěšně zmizely. Což nás jenom utvrdilo v tom, že spouštěč Loliných problémů jsou vážně nevhodné pleny.

Jediné, čeho lituju je, že jsme se k tomu nedokopali dřív. Ale lepší pozdě, než nikdy.

I přes to všechno mám ale na výběr plenek pro dítě velmi střízlivý pohled a nemyslím si, že látkovky musí nutně každému vyhovovat a v podstatě proti papírovkám nic nemám. Proto bych se ráda - ještě za čerstva - pustila do zodpovězení několika otázek, které si kladou pravděpodobně všichni rodiče rozhodující se zda budou používat látkovky. Takových článků je sice na internetu milion, ale většinou jsou buď od zapřísáhlých látkařek, které zbrojí proti papírovkám, nebo naopak od maminek, které ani látkovky nikdy nezkusily. A osobních zkušeností není nikdy dost.Takže tady můj názor - tedy názor matky, která nezbrojí proti ani jedné z variant:

 • Jak se s látkovkama přebaluje "velká nehoda" - no toho jsem se bála nejvíc, když jsme začínali. Nebudu vám tvrdit, že je to stejně jednoduché jako s papírovkou, protože to teda určitě není. Do té bobek zabalíte, vyhodíte a nemusíte se o něj víc starat... Nám to s látkovkama usnadňují rozložitelné separační plenky, se kterýma to "nejhorší" spláchneme do záchodu. Ale stejně byly v tomhle ohledu začátky krušné a museli jsme se to naučit. Ze začátku jsme přebalovali Lolu ve vaně a rovnou sprchovali :-D Pak jsme si ale našli systém a už s tím nemáme žádný problém ani třeba v terénu. Ale chvíli to trvalo. Nakonec jsem došla k názoru, že (citlivé maminky nechť dál nečtou :) hovno je prostě hovno, ať je v látkovce, papírovce nebo třeba na zemi, tak se s nim prostě člověk musí nějak vypořádat a nikdy to nebude zrovna pohlazení na duši.
 • Jak složitě se o pleny stará - to byl můj další velký otazník, ale tady musím říct, že jsem byla překvapená, jak jednoduché to je. V koupelně mám na ně speciální zavírací kyblík, kam špinavé pleny házím - když je plný, naházím je do pračky - otázka dvou minut - a vyperu. Po "velkých nehodách" se občas i přes separačku stane, že je trochu špinavá i plena. Příliš to neřeším, opláchnu ji v umyvadle pod proudem vody a hodím do kýble. Po vyprání plen mám ale jednu velkou výhodu - máme doma sušičku. Kapsovky jako takové do ní sice nedávám (mají PUL zátěr, který by se mohl v sušičce poškodit), bez vkládaček jsou kapsovky ale takové malé nic a navíc jsou suché v domácím prostředí do dvou hodin - mám takový pidi vytahovací sušák nad vanou a bohatě mi stačí. Všechny bambusové a bambusovo-konopné vkládačky (to nejobjemnější na celé pleně) vysouším v sušičce, takže jsou po vyndání hned připravené na další použití - nacpu je do kapsovek a je to. Kdo ale nemá sušičku, musí prostě počítat s tím, že bude mít sušák s plenami doma rozložený pořád - ale OPRAVDU pořád - protože schnou i několik dnů (je to prostě daň za to, že hodně sají a tudíž hodně vydrží).
 • Jak často se musí dítě přebalovat - musí se látkovky přebalovat častěji než papírovky nebo nemusí? No, to je otázka. Záleží totiž, jak často přebalujete jednorázovky - u těch totiž máte možnost volby... Řeknu vám to asi takhle - když dítě s papírovkou nepřebalíte celý den, pravděpodobně plena stejně neproteče (tak jako stejná papírovka vydrží celou noc). Když dítě s denní látkovkou včas nepřebalíte, plena prostě proteče. Otázka je, jestli je to blbé nebo není. Upřímně - s látkovkama jsem se Lolu naučila konečně přebalovat skutečně včas. S papírovkama jsem občas "hřešila" na tu jejich výdrž, zapomínala a podobně. S látkovkama si to nemůžu dovolit a jsem za to vlastně ráda. Konečně jsem se po roce naučila opravdu dobře přebalovat svoje dítě. Nicméně abych byla konkrétní - naše "neprůstřelné" pleny o 12 savých vrstvách (2 dlouhé 3-vrstvé napůl přeložené vkládačky) vydrží i 3-4 hodiny, pokud třeba zrovna někam jdeme nebo Lola usne. Ale ani to nemusí být pravidlo, když třeba zrovna vypije hodně vody, musím jí přebalit dřív. Je prostě potřeba počítat s tím, že látkovka není tak tolerantní vůči zapomínání :)
 • Nevadí dítěti větší "nálož" oproti papírovce? - i když zrovna ty kapsovky patří k jedněm z nejmenších látkových plen (to byl taky další důvod, proč jsme si vybrali tenhle systém), nebudu vám tvrdit, že v nich dítě má prdku jako v papírovce. To teda rozhodně nemá, papírovka je takové malé nic, které vypadá skoro jak spodní prádlo - minimálně oproti látkovkám určitě. Látkovky jsou prostě větší. Trochu jsem se bála, že se Lola bude v látkovkách ošívat a bude si je chtít sundat, budou jí vadit, protože na ně není zvyklá. Dost mě překvapilo, že ani poprvé si vůbec látkovky nevšímala. Co se týče nočních plen, tak ty jsou v tomhle ohledu už opravdu legrační, Lola má zadek jak Brouk Pytlík :-D Ale na noc je to úplně fuk, dítě spí a je mu to jedno, nepotřebuje se hýbat, takže ho velká látkovka nijak neomezuje. Když mi ale jednou došly kapsovky (nebyly zrovna žádné vysušené - na začátku, když jsem jich měla málo) a zkusila jsem Lole dát jako nouzovku, než dojede sušička, přes den noční plenu (alespoň bez vkládačky) - během chvíle si postupně sundala jak PUL kalhotky, tak kalhotkovou plenu :-D Takže asi tak. Kalhotkové pleny by u nás asi na denní nošení neprošly.
 • Jak je to s velikostí oblečení - s kapsovkama Lola nosí stejné oblečení, jako s papírovkama, jen má kalhoty takové víc "vyplněné :-D Ze zkušeností ostatních ale vím, že u jiných systémů látkových plenek už může být s oblečením trochu problém - děti pak musí nosit třeba o číslo větší věci.
 • Nesmrdí v bytě látkové pleny? - ač jsem tomu nevěřila, papírovky smrdí mnohem víc :-D Špinavé látkovky přes kýbl necítím vůbec a ani na dítěti nejsou cítit tak strašně, jako papírovky - což je ale výhoda v nevýhodě, protože je někdy u látkovky dost těžké identifikovat, jestli už je potřeba přebalit nebo není.
 • Dítě s látkovkou se naučí dříve na nočník - toto byla věc, která mě na látkovkách hodně lákala už od začátku - hrozně jsem si slibovala, že Lole bude mokrá látkovka vadit a začne si třeba říkat o nočník nebo na začátku minimálně hlásit, že je počůraná. Chyba lávky - mýmu dítěti je úplně jedno, jestli mu cokoli z plen teče klidně až ke kolenům. Vesele se baví dál a ještě je naštvaná, že jí chci přebalit zrovna teď. Ale že je počůraná moc dobře ví, protože když se jí zeptám, kývá a ukazuje na plenu. Jen je jí to prostě jedno. Takže tahle iluze o rychlejším nástupu na nočník se mi rychle rozplynula :-D Nicméně osobně zastávám názor, že má Lola na nočník ještě dost času, i když vím, že i tohle je takové kontroverzní téma.

Suma sumárum - moje kamarádka měla pravdu, je to vážně jenom o zvyku. Ano, je to o něco složitější než jednorázovky, které prostě vyhodíte, ale třeba zrovna pro nás mají ty látkovky tolik plusů, že to za to prostě stojí. Už po pár týdnech mi na látkovkách a starání se o ně nepřipadalo nic zvláštního. Ale ani tak si nemyslím, že jsou látkovky vhodná volba pro každého. Myslím si ale, že pokud ve vás hlodá malá dušička, která by to vyzkoušet chtěla, tak byste to vyzkoušet měli.


Nevím, jestli bych to bývala nevzdala hned v začátcích, kdybych nevěděla, že je na tom díky látkovkám Lola zdravotně líp. Když jsem viděla, jak se jí kůže uzdravuje, byla jsem ochotná i přes počáteční nezdary pokračovat a to mi pomohlo dostat se do fáze, kdy mě to začalo vážně i bavit. Nikdy bych nevěřila, že se to může stát - ale ona je to vážně závislost. Ráda se kochám naší sbírkou plenek s krásnými vzory a ráda si je večer připravuju, ráda Lolu přebaluju. Navíc si teď občas Lola vybírá plenku sama - podle vlastní nálady, takže je to zábava i pro ní. No a Mr. Happy je prostě přizpůsobivej chlap, takže přebaluje pořád stejně, jako když jsme měli papírovky. Navíc má svojí oblíbenou plenu s kravím vzorem, kterou Lola dostane vždycky přednostně :)

89 komentářů:

 1. No pekne rozpísané. Môžem aj ja stručne svoju skúsenosť? My sme sa na látkovky odvážili tretí deň po návrate z pôrodnice. Keďže sme nechceli do toho veľa investovať (čo keď nám to nebude vyhovovať?), tak sme nakúpili iba 20 štvorcoviek a troje vrchných gatiek. A zrazu, ani neviem ako na to došla reč, ale svokra nám dala po synoch kopec ďalších plien. :D No tak nemalo zmysel kupovať niečo iné. Síce ma občas náramne otravuje, keď to treba každý druhý, príp. tretí deň vešať (a to si dávam záležať a trávim s tým dosť času, aby som zachovala štvorec, bo lepšie sa potom skladá a balí :D), no ale...tak nejako sa premáham, že je to snáď lepšie pre to naše dietko. A aj proti zväčšovaniu odpadu (čo však so znečistenou vodou?? :D) Zapareniny však riešim každú chvíľu. A to napriek tomu, že prebaľujem skoro po každom prde. :D (Prdí často - keby niekto chcel rýpať :D) Nedávam dve štvorcovky, ako som kdesi čítala v "návodoch". Jednoducho som mala pocit, že sa to do tých gatí nezmestí a bude to nepohodlné. A snappi sponku používam iba teraz v lete, keď vetráme bez vrchných gatí...tak, aby tá plienka držala pohromade. Inak vôbec. Zdá sa mi zbytočná. Občas tá moja jedna vrstva prevlhne, ale to najmä vďaka tomu, že som sprasila flísové okraje mydlovým slizom. :D No čo už...flísaky už nekúpim. A ešte k tomu veľkému zadku...ja som si naň tak zvykla, že keď sme potom cestovali (na cesty a k dr. máme smradľavé pampersky :D), tak som bola vytočená z toho, že ju nemám za čo podchytiť. :D Hihi. Takže asi tak. Je toho možno i viac, ale...jednak mi tu plače a druhak som chcela byť stručná. Haha. Nepodarilo sa. :) Keď tak...stačí zmazať. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Májo, díky za zkušenost :) Čtverce jsou určitě taky super, já se u nich bála malé savosti, přecejen už mám velké batole, které toho taky hodně načůrá :) Takže si kupuju metráž - bambusový nevo bambusovo-konopný flís - a šiju si z něj ultrasavé vkládačky.
   Jinak Lola teda opruzeniny nemá vůbec, ale neměla je ani v papírovkách, ani v látkovkách. Myslim, že prostě některé děti na ně trpí, ať jsou v čem jsou... Ale atopák a jiné vyrážky jí v látkovkách prostě úplně zmizely.

   Vymazat
  2. Tá metráž ma zaujíma. Začínam sa zoznamovať so šijacím strojom a extra savé plienky sa určite zídu. Ale...flís tuším nejde prať v mydlovom slize, nie? Že potom prepúšťa. (Muž sa nadchol pre sliz, tak ho vyrába. :D)

   Vymazat
  3. Jsem si skoro jistá, že se to týká jenom polyesterového flísu (ze kterého se vyrábí třeba separačky), tomu bambusovému se flís jenom říká, je to spíš taková tlustá teplákovina. Ve slizu teda neperu, ale projela jsem teď v rychlosti diskuze a spoustu mamin pere bambus normálně ve slizu. Kdyžtak ale koukni na stránky www.sijemdetem.cz - tam můžeš nakoupit veškerou metráž na výrobu plenek a pod každým produktem je tam i diskuze, můžeš tam případně napsat i dotaz, paní ti určitě odpoví :)

   Vymazat
  4. Jo určitě to tak je, teď mi to dochází - u flísových kalhotek jde vlastně o to, že se používají jako svrchňáky a tudíž nesmí propouštět, což se tím mýdlem může zkazit. Bambusový flís na vkládačky naopak propouštět a nasávat musí. Mýdlový sliz s ním nic neudělá.

   Vymazat
 2. Skvělé! Já tvrdila, že látku nikdy! Proč si přidělávat práci, že. Když byl synovi rok, zkusila jsem je (kvůli problémům s pokožkou). Jedeme v nich půl roku a já jsem nadšená! Hrdě jsem zakoupila pár novorozeneckých plenek. Nemůžu se dočkat na druhého bobka. Bude mít prďku v látce od mala. Látkování zdar! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsme na tom úplně stejně, pamatuju si dokonce tvůj článek o tom, jak jsi začala látkovat - no vzpomínala jsem na tebe, když jsem pak skoro ve stejné době (=ve stejném věku dítěte) začala já :-D
   A ano - já teda ještě ani nejsem těhotná - ale už pokukuju po novorozeneckých plenách, protože druhé bude v látce od narození :)
   Jo a taky jsem ti ještě nepogratulovala k drobkovi v bříšku - takže tak činím touto cestou - moc gratuluju, přeji, ať vše hladce probíhá a všichni jste šťastní a zdraví!!! :)

   Vymazat
 3. Opět moc chválím článek!
  Máme to téměř stejně, jen tedy látkuji už delší dobu, ale dost to flákám a zvolila jsem klasické čtvercovky, snappi sponku a svrchní kalhotky s PUL vrstvou- celé látkování nás tak stálo do 1000 Kč. Kapsové jsme si objednala z eBay ( měli jsme i stejnou, jako má Lola na druhé fotce ), ale Lili je střízlík a naprosto nám nepasovala, tak putovala dál. :) Na noc se přiznám, pořád jedeme v papíru a to jen kvůli mé lenosti. Nějak se nemám k tomu to měnit, ale po přečtení Tvého článku už mi to v hlavě hlodá .. O:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My je taky koupili jen na zkoušku - hlavně kvůli krásným vzorům - ale Lole teda sedly tak bezvadně, že z nich máme celou výbavu. Ale kupuju teda jenom jakoby ten "obal" - vkládačky mám vlastní, protože ty jejich prej moc nesajou (říkala mi kamarádka, co je má taky), kupuju si na sijemdetem.cz bambusovej a bambusovo-konopnej flís a z toho mám ušité vkládačky, které jsou fakt neprůstřelné :-D
   Jinak noční mám od Ellas House (z Brány k dětem) - 3 noční pleny + 2 PUL kalhotky (stačily by i jen jedny) + do nich dávám ještě jednu vkládačku navíc a vydrží celou noc jak nic, a Lola spí i 12 hodin v kuse.

   A jak dlouho ti vydrží ty čtvercovky? Myslím - kolik toho nasajou? Taky jsem přemýšlela, že by se s nima daly vycpávat ty kapsovky (mám jich tu asi 20 z doby, kdy byla Lola malá), ale bojim se, že to moc nevydrží... Lola je učůránek :-D

   Vymazat
  2. čvercovky bavlněné toho samy o sobě moc nevydrží, používala jsem je na S. první 4 měsíce, ale ještě jsem je vycpávala bambusovou vkládáčkou ze stejného materiálu co máš ze šijemedětem a i tak jsem přebalovala celkem často, ale to malý mimčo musíš tak jako tak, když pořád kadí :-D Ale znám lidi co jedou jen ve čvercovkách a jde to :-)

   Vymazat
  3. Viď, já jsem si to právě myslela... No zkusim pak čtverce třeba jednou na druhé :)

   Vymazat
  4. ze začátku jsou myslím i lepší, protože když Ti bude mimčo kadit každou chvilku, tak budeš přebalovat suchý ale pokaděný plínky pořád, to bych jich musela mít na den tak na 15 přebalení :-D

   Vymazat
  5. No na ty novošky určitě, no, ty člověk přebaluje každou chvilku, jen pak nevim, jak se spanim - Lola i jako novorozenec byla schopná některý dny spát 6 hodin v kuse... Ale oni toho asi zase moc nenačůraj na druhou stranu :-D

   Vymazat
  6. S. se taky zadařilo, že spala takhle dlouho, ale asi když spí, tak tolik nečůrá, protože nikdy se nepročůrala skrz...

   Vymazat
  7. Terezko, když zrovna někde necestujeme a jsme doma, mám na den k vyprání v průměru tak dva čtverce. Věčně lítá nahá. Ale teda plínka ty 3-4 hodinky vydrží. Když jedeme na dýl, jako třeba dnes, přidám ještě jednu vkládačku. Přebalovala jsem po 4 hodinách a ještě by tak hodinu, možná dvě vydržela. Jak já bych byla ráda, kdyby Lili také sedly ty z eBay. Měly jsme tak krásné ! Děkuji za tip na ty noční, určitě na ně mrknu. Představa látkování i na noc se mi líbí víc a víc :) ...

   Vymazat
  8. Gabri, jestli chceš, nech mi tady na sebe mail nebo mi napiš na tereza@puntiky.cz - a já ti pošlu odkaz ještě na jedny podobné pleny. Mám totiž doma dva druhy (za podobnou cenu), jedny jsou ty, co jste měli taky, a druhé mají dvě řady cvočků a taky se ty horní okraje dají zapnout přes sebe = takže jsou i na mnohem hubenější děti a těma dvěma řadama cvoků se dají mnohem líp upravit. Poštovný je u nich taky zdarma a výběr vzorů ohromnej, třeba by stálo za vyzkoušení jednu objednat, myslim, že by vám sedly mnohem líp :)

   Vymazat
  9. No, mne to potom napadlo, že je tu rozdiel veku. Naša malá nespí tak dlho, preto neprečúra plienku. Ale...intervaly sa postupne predlžujú, takže budeme musieť nabehnúť na niečo savejšie abo viac vrstiev. A inak...sa tu píše, že novorodenci veľa kadia. No...my tak MAXIMÁLNE dvakrát denne, aj to je dosť zriedkavo. Tak asi sme nejakí divní abo čo.
   Apropo...nočné plienky...to je niečo spešl???

   Vymazat
  10. No ano, u novorozenců je jedno, jestli je den nebo noc, že :-D Ti to mají pořád stejně, Lola ale už dlouho spí celou noc, což je i 12 hodin v kuse a to už je na látkovky mazec :-D Spousta výrobců látkovek ale nabízí noční kalhotkové plenky i se speciálními (většími) PUL kalhotkami - my máme Bum Hugger od Ellas House, je to plenka ze směsi bambusu a konopí, do ní dám ještě jenu velkou vkládačku na půl a na to PULky... No je to balík jak blázen a ráno pročůranej skrz na skrz, ale vydrží v pohodě :-D Jen vím, že musím ráno přebalit ještě před ranním mlíčkem, jinak už i tahle ultra mega plenka povolí :-D

   Vymazat
  11. Děkuji, Terezko moc za ochotu. Já už jsem si na ty čtverce asi zvykla a stačí nám. taky mě u nic tolik nemrzí, když nějaká "nadílka" nejde vyprat. ( jsem v praní fakt nešika ... )
   Teď se spíš chci zaměřit na ty noční a když jsem tak koukala na ceny, nebude to taková pohádka, jako s těmi na den, tak asi u čtverců i zůstaneme :D ...

   Vymazat
 4. Super článek! Souhlasím s tím, že je to jen o zvyku. Látkovky jsem měla startovací sadu koupenou už před narozením dcery, začala jsem je používat cca po šestinedělí a nebyl problém, krásně jsem si zvykla, praní žádný problém (separační vložky jsou super), malé flíčky na pleně jsem neřešila. Během dne nám látkovka nikdy neprotekla (ale asi to bylo také věkem, více se přebaluje). Nejčastěji nám protékala jednorázovka v noci - jakákoliv značka. Přes noc ale protékala i látková, takže jsem nakonec zůstala u varianty přes den látková, na noc a na ven jednorázové, neměla jsem s touto kombinací problém - také nejsem fanatický zastánce ani jedné strany :) každopádně u nás byl spíše po čase "problém" v tom - že i po dokoupení celé sady plen, tím že dcera byla od narození váhově větší, tak kolem roka a půl jí už pleny byly malé. V té době začala ale chodit na nočník a už to tím pádem nebyla taková spotřeba plen a postupně, jak přes den plenu neměla vůbec, zůstala jsem jen na noc u jednorázovek. Měla jsem Bambino M.. a používala jsem i jejich prací prášek. Souhlasím s tím, že pokud v někom trochu hlodá touha do toho jít, měl by to zkusit, ale opravdu nejdříve zkusit - protože většina kamarádek, kterým jsem látkové pleny doporučovala u nich nevydržely (možná to po prvním protečení vzdaly), takže také souhlasím s tím, že látkovky nejsou vhodné pro každého, je potřeba mít silnou motivaci a vydržet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, člověku se do toho prostě musí opravdu chtít, asi proto nám taky trvalo tak dlouho se rozhoupat... Osobně si myslím, že je plno rodičů, kterým by to prostě k srdci nepřirostlo a nedokázali by se pro to nadchnout - a nadšení je prostě potřeba :) Ale to je prostě úplně normální, každej jsme jinej... A nejdůležitější prostě vždycky je, aby byli rodiče spokojení, protože pak je spokojené i dítě! :)

   Vymazat
  2. Panebože, ve 4 větách jsem napsala 5x "prostě" - mateřská demence, ach jo :-D

   Vymazat
 5. Já třeba jsem se už před prvním dítkem na látkovky hrozně moc těšila. Těšila jsem se na všechno to žehlení a sušení a vůbec. Nadšení mě pak docela přešlo, páč sem to žehlení ale vůbec nestíhala, neboť malá byla nespavá a pořád se chtěla nosit. Nyní s druhym dítkem zpětně vidim, že jsem i to první mohla lupnout do šátku a v klidu žehlit, což teď teda do šátku lupnu, ale moc neužehlim, jelikož tu mám tu druhou no :D ale holt je nevyžehleno ( a abych nekecala, docela žehlí muž muj ;) ) Ty kapsovky jsou super, že se žehlit nemusej a já mám jarňo letní děti, takže to sušení venku je zábava...aspoň je důvod vylézt na zahradu ;)

  Máme doma samozřejmě i jednorázovky...někdy je to záchrana a když se jde na dýl ven, tak mít batoh narvanej plenama látkovejma taky není sranda. Ale uplně mi drásalo nervy, když jsme z počátku u první cácorky jely hodně na papírovkách (asi měsíc :D ), že se ta plenka jednou počůrne a jde do koše. Právě z toho důvodu, že jakmile je počůraná, tak je to cítit a já tudíž vím, že je v mokru a prostě ji v tom neumim nechat, takže přebaluju. A to by pak byla hora plen. Sice taklen je to hora spotřeby vody. No jak píšeš, obě varianty maj své výhody i nevýhody. Například, že papírovky pokakané nemusim tahat celý den v batohu.
  Ale mi jsme doma teda ještě zařadili "bezplenkovou metodu" a musim říct, že to je k nezaplacení. Elinku jsme na nočníček vůbec neučili. Ve chvíli, kdy mi začla být těžká, abych jí držela nad kyblíčkem, tak jsem jí místo toho posadila na nočníček a ona věděla. S malou Isabelkou jsem se vrhla na bezplenkovku hned po příjezdu z porodnice a hned se zadařilo a fakt si zvykla a plenek se tak hodně ušetří a přes den je vpodstatě naholo (ale u zimních miminek to taky nebude tak jednoduché), ale dost často vydrží i v plínce nasucho a pouští až po vybalení. U Elinky vlastně ani moc neznám "velkou nehodu" do plenky, ve chvíli, kdy jsou to již pevná hovínka. Dycky jsme to předem poznali, až na pár nějakých vyjímek.
  To jen pro doplnění, že k papírovkám a látkovám je ještě tahle možnost. A mě osobně to navíc dost baví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, já vím, že ty bezplenkuješ, už jsme si o tom někde psaly. Já jsem se o bezplenkovku v těhotenství dost zajímala, ale spíš jen teoreticky, tušila jsem, že po prvním porodu budu ráda, že žiju a taky to tak bylo :-D Ale věřím určitě tomu, že děti, které jsou na bezplenkovku zvyklé od narození pak ten nočník určitě chápou, rozumí tomu konceptu. Na druhou stranu ale děti, které bezplenkované nejsou, tak - dle mého názoru - ten nočník pochopí až opravdu hodně pozdě, až jsou na to fakt zralé...

   Takže díky za tip, třeba se jednou rozhoupu a druhé zkusím bezplenkovat :)

   Vymazat
  2. Mňa by zaujímalo, ako sa bezplienkuje. Pokusy z našej strany boli, ale nedopadlo to. Ono...ok, občas sa podarí pred umytím do umývadla, ale žeby som šetrila plienky pomocou bezplienkovania, to ee. :( Jednoducho žiadne signály nerozpoznávam. Zakaždým to skúšam, ale neviem to vymáknuť. Naša Kvetinka mala obdobie, kedy dokonca čurala na prebaľovacom pulte a potom na mňa hodila očarujúci úsmev. To, že som ju kratučko predtým držala nad umývadlom, ostalo nepovšimnuté. No...na zabitie. :D Mala som veruže dojem, že mi to robí naschvál (kvôli tomu úsmevu) :D. Obdivujem teda všetkých, ktorým sa bezplienkovanie darí! Ja som to nezvládla.

   Vymazat
  3. Jo já jsem taky spíš ze zvědavosti asi v Loliných 3 měsících sledovala ty "signály" - no počůrala mi triko, když ležela na přebalováku a já jsem se s ní mazlila, rozhodně jsem žádné varování předem nedostala :-D :-D Jedna známá mi teď zase říkala, že to to dítě prostě naučila - když jí dávala ráno na kyblík, opakovala jí furt ten stejný zvuk a ona ho prý pak začala sama říkat před potřebou... No já nevím, já a Lola asi nejsme materiál na bezplenkovku :-D Snad odpoví ještě Verča, ta už bezplenkuje druhé dítě.

   Vymazat
  4. My nejsme uplně stoprocentní bezplenkovači...u první to bylo takové půl napůl...čůrání sem nepoznala...kakání jo..to dycky výrazně dlouho tlačila...nevím, zda držela až dodoby, než jsme ji vysadili na kyblíček a nebo se jé jen v té poloze kakalo lépe, než v leže na zádech, a tak to pak pustila hned, jak byla v klubíčkové pozici..
   Bála jsem se, že s druhou na to nebudu mít tolik času, ale stejně tak, jako mám čas jít se vyčůrat s tou první, když huláká, že musí, tak zvládnu vyčůrat i tu novorozenou. Je léto, tak je většinu dne bez plenky a opravdu si řekne, když se jí chce. Většinou je klidná, leží a třeba si brouká a najednou začne naléhavě kňourat. Rozhodně nejsme totální bezplenkáči, ale je to i o tom, že je děťátko nanahato a hned, jak se vyčůrá, ikdyž je to trřeba pod sebe, tak podložku vyměníme a zase je v suchu. Nezvykne si tak, že má na těle vlhkej hadr...takže ikdyž si pak načůrá do plenky, tak se potom ozve, protože je to najednou nepříjemné. Uvidíme, jak nám to půjde dál, zatím máme jen 5 týdnů ;)

   Vymazat
  5. Aha...tak ja mám pocit, že nám je to jedno...teda...asi keď už je dlllllho mokro a teda zima, tak sa kričí...ale nevšimla som si, žeby nejako dávala najavo, že sa niečo nekalého deje. :)
   A kakanie je také všelijaké...niekedy zatlačí a ja mám dojem, že je na začiatku, ta utekám o ratu do kúpeľne, bo si chcem ušetriť robotu a ono už je náklad vonku :D a niekedy zatlačí a asi to nejde tak ľahko, takže to stihnem. :D

   Vymazat
 6. Skvěle napsáno, ráda jsem si početla, i když látkuju už druhý "kousek". :-) Rozesmála jsem se u té věty s Armstrongem, přesné! A vůbec - obdivuju, že píšete tyhle návodné články, je za tím spousta práce a hodně rodičů je jistě ocení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, ano ty první pocity jsou opravdu velkolepé :-D

   Články píšu ráda,je to trochu moje forma seberealizace na mateřské - vždycky mě ale moc potěší, když jsou někomu skutečně užitečné :)

   Vymazat
 7. Však jsem Ti to říkala, je to opravdu jen o zvyk, práce stejně, sice pereš, ale zase nemusíš chodit kupovat jednorázovky, my teď s látkou zvládli i 3 dny v nemocnici, v pohodě, sice doktorka na příjmu měla trochu vyděšený výraz, protože ta plena je mokrá? Ale zadeček má suchý? To jsou mi novoty... :-D Za 2 týdny jedeme na 5 dní pryč a určitě bude S. v látce. Látkování určitě to není pro každého ale než bude někdo kritizovat, že to je moc práce a drahé ať to nejdřív zkusí, moje plenková výbava na S. mě stála stejně jako 3 měsíce jednorázových a už je používám rok a ještě aspoň rok budu, možná i dýl, za energie a vodu jsou to stovkové položky ročně, čili i finance tu hrají roli :-) a Díky za tu praktickou ženu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a to kochání mám taky ráda, i když mám SIO a hezké jsou jen svrchní baví mě věšet a skládat je a teď mám objednanou jednu Petit Lulu svrchní tak se na ní moc těším :-)

   Vymazat
  2. No já jsem zvědavá, co mi řekne náš doktor - v srpnu tam jdu poprvé s látkovkou :-D Ale myslim, že on to komentovat nijak nebude, je to takovej flegmatik...

   Jinak určitě souhlasim s tou předčasnou kritikou, ale to máš jako se vším. No jsem ráda, že jsem se do toho dokopala, díky za všechny rady, jsem fakt strašně spokojená a hlavně Lola taky:)

   Jinak v Portugalsku jsme měli v jednom hotelu k dispozici dokonce pračku a všude jinde byly prádelny na každym rohu, takže jsem si pak říkala, že jsme si ty látkovky klidně mohli vzít i tam.

   Vymazat
  3. Ráda jsem Ti poradila, kdybych měla někoho takovýho s mýma vědomostma před 3 lety....
   Ale jsem ráda, že se jí zahojil ten atopák i díky látce. D. už ho skoro nemá a S. má jen flíček pod krkem, myslím, že funguje sluníčko a solný koupele z mořský soli, kromě mastiček, který nám moc nezabírají... Jinak náš doktor pochválil, že jsou hezký ale nijak to nekomentoval...

   Vymazat
  4. Lole určitě opravdu hodně pomohlo i to moře - na nohách i zádech jí tam atopák úplně zmizel, tak snad bude chvíli klid, i když ona to nikdy neměla nějak vyloženě hrozný... Akorát pod tou papírovkou to teda hrozný bylo, tam se jí to odíralo a vůbec to bylo mnohem víc podrážděný, než kdekoli jinde - no a to se srovnalo těma látkovkama.

   Vymazat
 8. Moc pěkný článeček :-). Jen bych upřesnila, že podle velikosti noční plenky bych neporovnávala ostatní kalhotovky. Přebaluju do kalhotovek a mám i kapsovku a je to stejný balík :-). Ono záleží na tom, jak je miminko velké a jakou kalhotovku použijete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo to je určitě pravda, my jsme šli do těch kapsovek hlavně proto, aby to měl jednoduché i tatínek, který by při systému kalhotkových plenek určitě zapomínal dávat svrchňáky a tak podobně :-D Takhle to má všechno v koupelně připravené, jakoby to byly jednorázovky - pro nás prostě nejlepší varianta. Jsme s nima spokojený, tak už jsme ani nic jinýho moc nezkoušeli, jen na noc máme Bum Hugger od Ellas house. Ale prostě všechno je vážně jen o zvyku, chce to jen sebrat odvahu a vyzkoušet to :)
   Díky za komentář!

   Vymazat
 9. Pekny clanek :-) Ja jsem si v tehotenstvi taky rikala, ze se nebudu otravovat s latkovkama, nejsem magor....jenze...porod se blizil a ja se o to zacla vic zajimat....taky kdyz jsem videla popelnici svagrove, jak pri kazde navsteve preteka plinama, dostaly latkovky dalsi plus. Taky se neradim mezi radikalni biomatky, nicmene tak tri tydny po porodu uz jsme valili ctverce s vkladackou a asi ve 3 mesicich jsem se odvazila s latkou i k doktorce a od te doby jsem papirove nepouzila. Chystame se na dovcu, vubec se na ty papirovky netesim. Latkovani je casove narocnejsi, obzvlast skladani ctvercovek. Dulezite je pro me zdravotni hledisko a taky mnozstvi odpadu, proto bych latkovani i pres 'casovou narocnost' nemenila :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to byly přesně moje slova v těhotenství - nejsem přece magor, abych si přidělávala práci... :-D Trvalo nám to teda hodně dlouho, než jsme se vážně rozhoupali, ale taky jsem se na to brzo začala koukat o dost jinak... No a to zdravotní hledisko - Lola je tohohle fakt zářnej příklad... Neříkám, že to tak ale musí mít každý dítě samozřejmě... Ale Lole ty papírovky fakt dělaly zle. Teď už bych neměnila a jenom mě štve, že jsme nezačali dřív, ale tím už nemá smysl se teď zabývat.

   No ty čtverce jsou ještě o něco náročnější než kapsovky - u těch mi ta "obsluha" přijde fakt jednoduchá... Někde jsem četla, že je to podobné množství času, jako člověk stráví nákupem jednorázovek každý týden - a to u těch kapsovek asi fakt platí :)

   Vymazat
 10. ahoj Terezko,
  moc hezky jsi to napsala a věřím, že to nějakým maminám pomůže v rozhodování :) U nás se teď frčí na čtverci na rovno do PUL svrchňáků, ale je fakt, že přebaluju furt. Pro mě je to dobré právě kvůli tomu schnutí,čtverce schnout fakt dobře. Jinak bych šla taky do kapsovek :)
  a ještě jsem ti neřekla, že švagrová pekla k 1. narozeninám své dcerky dort podle tebe :) Na oslavě mi říká - peču podle nějaké holky co má dcerku Lolu, není to ta tvoje :) :) Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Alenko, jé to je sranda :) Můj dort je slavnej, pár maminek mi i posílalo maily s fotkama, jak podle mého receptu pekly, mám z toho vždycky hroznou radost :)

   Jo s tim sušenim je to peklo, jsem fakt šťastná za tu sušičku. Teď jak jsem byla u našich, tak jsem tam sušila venku, ale na slunku to bylo taky docela rychlý, jenže naši maj zahradu - já bych to u nás musela mít v bytě a to by mi z toho hráblo :-D Takže ty čtverce chápu, ty jsou suchý coby dup. Jinak pro mě ty kapsovky měly taky jeden další důležitej faktor a to to, že jsou fakt hrozně hezký a do začátku to pro mě byla fakt super motivace :-D

   Vymazat
 11. Krasne napsane! Doma taky latkujeme, skoro uz od porodnice a je to super. V noci davame jednoraz, zatim jsme se s muzem nejak nedokopali k brouku Pytlikovi:-) Ta ruzova v uvodnim fotu je nadherna! Jaka je to znacka prosim?
  Diky za dalsi super clanek! Anicka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aničko, je to Alva Baby, někteří tuhle značku zatracují, ale já na ní nedám dopustit :) Ale teda kupuju si je bez vkládaček - ty si šiju vlastní nebo kupuju české z fleru, protože mnohem líp sajou. Mají spoustu krásných vzorů a ani nejsou drahé, pokud bys chtěla, nech mi tu na sebe email nebo mi napiš na tereza@puntiky.cz a pošlu ti odkazy, odkud si je objednávám.

   Vymazat
  2. Taky máme alva baby a super! Jen manžel by raději nějaké české s atesty. Nezjišťovala jste to, zda jsou opravdu nezávadné ? Abych to mohla dát manželovi přečíst ? :-)
   Jinak já vkládám jen čtvercovky, mám jich hafo, ještě po mně, látkuju jimi už druhé dítě :-)

   Vymazat
  3. No oni se tady v Čechách taky prodávají, ale pod jinýma značkama - třeba Gaga, T-Tomi, Batolini a myslim, že i Baba Boo - to jsou všechno pleny ze stejné fabriky, mají totožné vzory, no a pod těmahle značkama už ty atesty mají, akorát se tady samozřejmě prodávají o dost dráž. Je jasné, že když si člověk něco objednává přímo ze zahraničí, tak to český atest mít nebude, ale jelikož vím, že se sem stejně dovážejí (akorát s jinou cedulkou, některé jsou trochu jiné tvarově - Číňani to takhle prostě dělaj :-D ), tak to neřeším. Dneska se v Číně vyrábí kde co a zrovna ty Alvy se prodávají do celého světa a používá je spousta maminek. Jinak na svých stránkách mají nějaké mezinárodní certifikáty kvality - není to úplně to, co hledáte, ale aspoň známka toho, že na to nekašlou a mají tu fabriku hlídanou :)

   Jukněte ale třeba na stránky Gaga plen - určitě poznáte, že to jsou Alvy s jinou cedulkou :-D A tam už mají psané, že splňují české normy a atesty pro děti do 3 let :)

   Vymazat
  4. Omlouvám se za pozdní odpověď, byli jsme na dovolené. Máte pravdu GAGA jsou stejné! To je síla. :-(
   Můžu se Vás ještě zeptat, prosím. Jste jediná koho "znám", že má jen kapsovky, já to mám taky v plánu, synovi jsou zatím 2 měsíce, tak hodně čtvercujem. Kolik jich máte, aby to bylo pohodlné, stačí 15? A ty bambusové vložky se jen ustřihne obdelník a zaentluje ? To bych zvládla a vyšlo by to levněji. Jako separačku dáváte flees rozstříhanou fleesovou deku ? Já mám zatím celulózové, ale uvažuju, že nastříhám flees. :-)
   Jinak mám alva a shine a řekla bych že jsou stejné, a dnes jsem ještě zkusila objednat baby wizdard. :-)
   Hezký den, Iveta

   Vymazat
  5. Já jich mám 21 a peru 1x za 2-3 dny, podle toho, jak se mi naplní kýbl. S 15 plenama by to taky šlo, ale musela byste už asi prát skoro každý den - spotřebu na 1 den máme 6-8 plen, jenže než se ta první várka vypere a vysuší, tak je potřeba mít pořád nějaké na používání... Za mě tak těch 20 je ideál, aby se na to nemuselo furt myslet a nemuselo se prát fakt každý den :) Ale ze začátku jsem jich měla jen 10 a taky jsem to zvádala, ale už to byla docela hoňka a bez sušičky by to nešlo.

   Ty bambusové vkládačky se dělají přesně tak, jak píšete - já je dělám ze 3 vrstev, takže vystřihnu 3 obdélníky, dám na sebe a prošiju na overlocku, čímž se i oentlují. Jde to ale i na normálním stroji cik cak stehem.

   Separačky mám taky celulózové, ty flísové jsou dobré, ale mě se nechce je v rukách přepírat pokaděné :-D Ty celulózové (nebo viskózové apod.) jsou fajn, pokaděné vyhazuju a počůrané peru s plnenama a používám dál. Mám ale kamarádku, která používá nastříhanou deku z Ikea a říkala, že to funguje super :)

   Vymazat
  6. díky za všechny rady, 21 je mé šťastné číslo. :-)
   Hezký večer

   Vymazat
  7. Můžu se nakonec ještě na něco zeptat ? :-) Vaší Lole je přes rok, mému synovi 11 týdnů, a asi týden má při přebalování otlačeniny na stehnech od gumiček. Má to i Lolinka ? Nebo z toho dítě vyroste ? Že bych zatím dávala čtverce jako u prvního syna. Nemám z těch otlačenin dobrý pocit, ale na druhou stranu se mi nechce měnit plenky. :-)
   Iveta

   Vymazat
  8. Trochu to od těch gumiček otlačené mívá, třeba po spánku, ale nic hrozného. Když se normálně hýbe, tak to otlačené nemá, spíš když dlouho sedí nebo leží - což považuju celkem za normální. Nepomohlo by zvětšit tu plenku - rozepnout cvočky?

   Vymazat
  9. On je to asi fakt rozdíl oproti čtvercům :-) takže až se začne hýbat bude to lepší, to jsem chtěla slyšet, na látkujících diskuzích radí prodat a nakoupit jiný typ a to nechci. :-) Dneska se staral manžel a přesně jak píšete, rozepnul a dobrý, já měla strach, že by to protékalo. Takže opět díky. A jdu si dál pročítat váš blog :-)

   Vymazat
  10. Není zač, ráda poradím, když můžu :)

   Vymazat
 12. Taky se přidávám s hodnocením článku - moc fajn počtení, jako ostatně všechny tvoje články. Tu sbírku plenek bych hrozně chtěla vidět :-) Já jsem se pro látkování nadchla ještě před porodem a na první dceru jsem pořídila kompletní výbavu kalhotkových plen Popolini. Používala jsem je jenom pár měsíců, dcera začala být hrozně brzo aktivní a mně najednou přišlo, že jí plenky brání v rozletu. Teď je druhé dceři 11 měsíců a je ještě pohyblivější než ta první. Je drobná a přitom už běhá. Když jí plenu obléknu, překáží jí v pase a má pak problém se zvednout, ovlivňuje to způsob její chůze. Docela by mě zajímalo, jestli s tím některá maminka tady nemá taky zkušenost. Třeba je to výběrem pleny, Popoliny mi připadají docela objemné, ale nemám srovnání. Jinak mi péče o plenky taky nevadí a látkování fandím. Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, díky moc za chválu článku :)
   To, o čem píšeš, byl další z důvodů, proč jsem s těma plenkama tak dlouho otálela - hrozně jsem se bála, že budou Lolu omezovat v pohybu, když jsem občas na internetu viděla malá miminka po kolena obalená v plence... Ale asi jsem měla šťastnou ruku při výběru - ty plenky, co máme my, tak hrozně objemné nejsou, ale hlavně se nezapínají až do pasu, ale pod pupíkem. Lole v pohybu nijak nevadí a to už je to velká soběstačná holka, která by si je prostě sundala, kdyby jí v něčem bránily :-D Noční si sundává, když může :-D Ty kapsovky jsou na tohle asi lepší, ale na druhou stranu nemám moc velké srovnání.

   Dobře - beru to jako výzvu a začnu Lolu postupně fotit v každé plence, abych se pak mohla pochlubit tou naší ulítlou sbírkou :-D

   Vymazat
 13. Moc hezky si to napsala. A musím přiznat, že Tvoje látkové pleny jsou navíc moc hezké.

  OdpovědětVymazat
 14. Tož naše Mudra, když nás prvně viděla v látkovce, tak se teda podivila...to už se prý jen tak nevidí...a to bych řekla, že se poslední dobou látkuje hodně... (teď už se u nás nediví pomalu ničemu.. :D )
  Co se objemnosti plenek týče..rozhodně se naše malá v ní začala přetáčet později na bříško. Bezní to dala, ale s ní pak ne.
  A na ty plenky, co máš na Lolu, musim juknout..vůbec neznám. Čekám teď várku pd Petit Lilu a jsem moc zvědavá...další nevýhoda látkovek-je to závislost a ikdyž nové nepotřebujeme, stále to láká...
  Teda obdivuju, že si pamatuješ, že bezplenkuju a navíc, že sem to byla já...ani si sama nepamatuju, ze sem to tu už někde psala :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Psaly jsme si to na facebooku Madame Coquette pod nějakým odkazem, co jsem tam dávala, ale už si taky vůbec nevzpomínám, co to bylo za odkaz, jen vím, že ses mě ptala, jestli jsme nezkoušeli bezplenkovku a něco jsme si tam o tom psaly :)
   Jinak ta závislost - ano, já už se bojim chodit i do Brány k dětem :-D :-D Teď mám na Lolu tak akorát 3 denní set - takže ideální, vše, co potřebujem - ale stejně už zase pokukuju po dalších :-D

   Vymazat
  2. U nás napríklad to otáčanie bolo tak, že sme boli na víkend preč v papierovke, tam sa otočila na bruško a všetci čumeli. Aj my. Bo sme netušili, že to vie. Chýbalo jej pár dní do troch mesiacov. No a po návrate jej to v látkovkách šlo trochu ztuha, ale snáď to netrvalo viac ako dva dni, kým to zvládla aj v nich. Ale kdesi som čítala, že sa vraj neráta, ak sa otáča kvôli tomu, že má ťažkú hlavu. No, príde mi to trochu ako nezmysel, šak...pomôž si človeče, aj Pán Boh Ti pomôže, nie? :D Ale napokon, nemáme veľkú hlavu, ta snáď ani ťažká nie je. :D hahahaaaaaaa No...som trochu odveci.

   Vymazat
 15. Oprava...ty plenky, na které čekám, jsou Joli Petit..je moc brzo...eště mi to nemyslí :D

  OdpovědětVymazat
 16. Dobrý den, super článek, jako všechny a máte můj obdiv, že si na to najdete čas to sepsat :-) Taky uvažuji o látkování, malý má 7 týdnů a spotřeba plen je obrovská. Doma třídíme veškerý odpad a jelikož ve městě ještě nemáme kontejnery na bioodpad, dělám si doma takový domácí kompost a vozím to pak k našim na zahradu, do popelnice tedy opravdu vyhazujeme minimum věcí, ale to se teď bohužel změnilo, máme ji plnou plenek a dost mě to štve. Teď už to s malým začíná být celkově lepší, takže už navážno uvažuju o látkovkách. Mám ještě pár otázek, jestli mohu. Není mi moc jasný rozdíl mezi kapsovými a jinými látkovkami. Představovala bych si to ideálně tak, aby byly navlékací jako papírovka, dovnitř se vkládala vložka ze zvoleného materiálu, popřípadě čtvercovka a ta se pak vyndala a vyprala, aby se nemusela pokaždé prát celá plena a nechtěla bych na to složitě oblékat ještě ty kalhotky - jak se takovýmto plenkách říká, mám zmatek v tom, co je AIO a další. A ještě jedna prosba, mohla byste mi poslat ten odkaz, odkud objednáváte? Mail: enous@centrum.cz Předem moc děkuji, mějte se moc hezky a budu se těšit na odpověď i na další články :-) Petra

  OdpovědětVymazat
 17. Dobrý den, Terezko!

  Váš blog sleduju už dlouho, ale teprve teď když čekáme druhé mimčo, čekám netrpělivě každou vaši novou zprávu. I u prvního mimča jsme používali látkovky, ale pužívali jsme vkládačky a klahotky navrch a přiznám, že pro tatínka a babi s dědou to nebylo úplně ideální. A tak jsem se nadchla pro vaše kapsové plenky. Vypadá to jako splnění našich představ. Můžu vás poprosit, poslala byste mi taky odkaz odkud objednáváte?

  Díky moc, krásné léto, Adéla: adelka.martincova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Adélko - píšu Vám email :) Tereza

   Vymazat
  2. Dobré odpoledne Madame Coquette, moc hezký blog :-), ráda se sem vracím. Mohla bych Vás taky poprosit o odkaz na plenky kapsovky. Předem moc děkuji. verca4@centrum.cz

   Vymazat
  3. Super článek, taky pošilhávám po látkovkách a s Vaším postojem se naprosto ztotožňuju. Druhů látkovek je tolik a kapsové mi připadají nejschůdnější a praktické, mohla bych taktéž poprosit o odkaz kde objednáváte, protože výrobců a e-shopů je taky na můj vkus trochu moc. Jsou třeba někteří výrobci kteří Vám vyhovují co do kvality i ceny a ze kterých jste byla zklamaná? Díky. p.skarpova@seznam.cz

   Vymazat
  4. Dobrý den, myslím, že Váš článek vystihuje takový ten střed... u nás je to stejně...pleneček mám teď 3 značky- všichni psali musí se zkusit, a příjde mi to na jedno brdo...jsou to systémy SIO. Hledala jsem taky po netu nějakou AIO k doktorovi, hlídačkám a pod. a našla jsem Alva baby- krásné vzory a ta cena no nekup to! když srovnám s jinýma látkovkama tak můžu pořídit výbavu "hned".Poprosila bych Vás proto taky o mailíka, kde se dá tato značka zakoupit. děkuji (Halíčková, hraceka@seznam.cz)

   Vymazat
  5. Dobrý den, ano, posílám email :) Taky mám trochu pocit, že v těch plínkách až takové rozdíly nejsou, spíš si jakoukoli člověk musí umět "vychytat" a naučit se s ní pracovat :) Ale zase na druhou stranu tolik zkušeností nemám - jelikož jsme byly spokojení hned na první pokus, tak jsem ani nic jiného dál nehledala.

   Vymazat
 18. dobrý večír,

  to vás obdivuji, že jste se do toho pustili, až po takové době s jednorázovkami! My látkujeme téměř od narození, hlavně díky švagrové, která mi předala část výbavy a hlavně mě prakticky zaškolila ;-) a asi od desátého měsíce používáme jednorázovky na noční spaní...
  Myslím, že s vaší šikovností byste si i zvládla mnoho plenek ušít ;-))!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To asi jo, ale musim se přiznat, že mě to šití plenek až tak neláká, myslím, že je to celkem náročné a hlavně se v Čechách skoro nedá sehnat pěkný PUL... Uvažovala jsem nad tím dlouho, i jsem hledala nějaké zahraniční eshopy s látkami na plenky, které by měly hezčí vzory, ale nakonec když jsem to všechno propočítala + tu práci, tak se mi protočily panenky a objednala jsem si hotové :-D

   Vymazat
 19. Dobrý den,
  mám jednu Alva plenu a byla jsem s ní moc spokojená. Tak jsem se rozhodla pořídit si jich víc. 14 dní jsem nad tím špekulovala, vybírala nejhezčí vzory, objednala, zaplatila a malého přebalila do své alvy. A okamžitě protekl. Ale úplně. Po krátkém studiu pleny i webu jsem zjistila že se mají prát jen na 30°C. To jako vážně?! Já peru na 60°C. Smím se zeptat na kolik perete vy? Tak doufám že jsem si je nezničila. A že jsem si neobjednala 20, sic krásných, ale nepoužitelných plenek.
  Moc děkuji za odpověď.
  Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ano oni to tam píšou, ale já to taky nedodržuju :) Dřív jsem právala na 60, teď peru samotné kapsovky zvlášť na 40 a přidávám lžičku ekologické dezinfekce Mio Fresh (ničí veškeré bakterie z plen už při 30 stupních) a zvlášť vkládačky na 60 (taky s desinfekcí) - ty vkládačky to přecejen odnesou nejvíc, kapsovky jako takové v sobě nic nezadržují, jsou z nesavých materiálů a ta desinfekce je pro ně úplně dostačující - takže jsem pro ně zvolila nižší teplotu, ten PUL je obecně materiál vyžadující šetrné zacházení. Při praní kapsovek také snižuju otáčky na 400 - to se doporučuje u všech kalhotek s PUL zátěrem, protože přílišným kroucením by mohl popraskat.
   Pokud by ten PUL byl zničený, poznala byste to - jukněte do plenky dovnitř, jestli se někde neodchlipuje nebo není popraskaný.
   Mně ze začátku protékaly, když jsem je měla málo vycpané. Záleží, jaké používáte vkládačky, kolik a na jak staré dítě... Jestli používáte dovnitř jen ty jejich vkládačky, tak ty podle mě nestačí - jsou z mikrovlákna, které prostě tolik nesaje. Já mám vlastní bambusové nebo bambusovo-konopné vkládačky. Musela jsem postupně zkoušet, kolik těch vkládaček Lola potřebuje - jestli máte malé mimi, je také možné, že prostě teď začal víc čůrat a musíte víc vycpávat... PUL je membrána, což znamená, že tekutinu nedokáže zadržovat 100% - když je prostě vkládačka tak nasáklá, že to z ní už i teče, tlakem to proteče nakonec i PULem...
   Já mám Alva plen 21 kusů, používám je už několik měsíců a vyjímečně se stane, že trochu protečou kolem nožiček - když třeba Lola na hodně dlouho usne a nemůžu jí včas přebalit (to se mi ale stane u jakékoli pleny), jinak mi v pohodě vydrží 2-3 hodiny, častokrát i více. Ale osobně si myslím, že veškeré kapsovky stojí hlavně na dobrých vkládačkách - ty jsou to nejpodstatnější z celé pleny.
   Snad jsem vám trochu pomohla, klidně zase napište, kdybyste se chtěla na něco zeptat. Doufám, že se vaše situace vyřeší a budete spokojená :) Hezký večer, Tereza

   Vymazat
  2. Děkuji za vyčerpávající odpověď a uklidnění! Malému jsou dva měsíce. Dala jsem jen tu jednu jejich, protože jsem počítala, že ho do hodiny budu znovu přebalovat. Uvnitř vypadají že jsou v pohodě. Ještě mě napadlo, že jsem ji uvnitř špatně "rozprostřela" a on čůral víc bokem. Ale i tak mě překvapilo jak rychle protekly :( Zkusím tedy víc vycpávat.
   Snížení otáček je taky výborný nápad. Budu praktikovat. A 40°C s desinfekcí by snad mohlo stačit. Ta teplota mě ale překvapila i proto, že mám PUL svrchňáky imse vimse a ty se můžou prát na 90°C.
   Ještě jednou děkuji!
   Klára

   Vymazat
  3. Fakt? Tak to je asi výjimka, já mám třeba na noc PULky Ella's House a ty jsou max na 60, ale i tak je peru radši na 40 - jednou jsem omylem nechala v sušičce přebalovací podložku a úplně se mi slepila dohromady, tak radši s tou teplotou šetřím (jak říkám - ono se v těch umělých materiálech stejně nic moc nedrží a PUL kalhotky se ani pokaždé prát nemusí...), ale i tak myslím, že na 60 by se jim stejně nic nestalo. 90 už bych ale nezkoušela :-D
   Jinak pokud vám protekla jednou, může to být prostě náhoda - zrovna toho chlapeček načůral třeba o dost víc než obvykle a ta jedna vkládačka to prostě nedala... Uvidíte, jak to bude dál, pokud budou zase protékat, tak to jistí lepší vkládačka nebo víc vycpat těma z mikrovlákna :)

   Vymazat
 20. Dobrý den, moc krásně napsaný článek - opravdu takový střízlivý :-) Mám v plánu teď na druhé dítko taky používat látkové plenky, resp. alespoň to vyzkoušet. U toho prvního mě tahle varianta bohužel vůbec nějak nenapadla. Po pročtení různých diskuzí jsem měla za to, že plenky z Číny určitě ne, ale vaše pozitivní zkušenost mě zase nahlodala, že bych je alespoň zkusila. Přece jenom ta cena je hodně lákavá a hlavně taky ty krásné vzory... V Česku vyráběné plenky bohužel takový výběr nemají. Mohla byste mi prosím poslat odkaz odkud objednáváte a nejlépe i přesně jaký typ plenky (lenkakoziskova@seznam.cz). Alva jich vyrábí vícero druhů, tak jsem teď na pochybách, který přesně zvolit. Díky moc a mějte se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den - posílám email :) A ano, přesně ty vzory jsou na nich to úplně nejlepší!!! :)

   Vymazat
 21. Terezko, dlouho jsme u Tebe nebyla, ale vidím, že to byla veliká chyba a že budu muset chodit častěji! :-) Super články, tipy, rady.. Fakt jsme nadšená a děkuji za krásný blog! Na montessorihračkách nakupuji běžně, ale o Plan Toys jsme neměla potuchy.. Ty knížky od Tulleta také vůbec neznám, ačkoliv jsou naprosto fantastické!!! A látkujeme a nosíme od začátku a jsem strašně ráda, že jsi k látkování došla i Ty! je to totiž fantastické!! :-) Oceňuji i články o botičkách, mám úplně stejné názory a vybírám botky stejně jako Ty. Ať se Lolince krásně chodí a daří a těším se na další skvělé články!!! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju!!!! :) Mám radost, kolik maminek začalo sledovat můj blog, když jsem začínala, ani zdaleka jsem nečekala, že se to tu takhle rozjede :) Teď mě to ale moc baví a jsem ráda, kolik maminek tu nachází inspiraci.
   Jinak látkování nás totálně chytlo, vůbec nechápu, proč jsme se do toho nepustili dávno! Druhé mimi bude jednou taky v látce už od narození. Hrozně mě překvapilo, jak je to vlastně děsně jednoduché a doteď mě pořád baví krásné vzory a vůbec starání se o plenky. Nikdy by mě nenapadlo, že to člověka vážně může bavit :-D
   Dětské botičky se staly taky mojí velkou vášní od chvíle, kdy jsem to začala řešit - jsem ráda, že moje články pomáhají podobně smýšlejícím maminkách se v téhle problematice orientovat.
   Mějte se krásně a díky za virtuální návštěvu! :)

   Vymazat
 22. Prima, jsem moc ráda, že jsem objevila dneska Tvůj blog. Ve skutečnosti jsem hledala recept na dort k prvním narozeninám malého a místo pečení tu už tři hodiny čtu :) Látkovky používám, ale nejsem příliš důsledná, ven a na noc má jednorázovku a někdy i mimo tyto striktní pravidla :) Nemám ráda právě propočty výhod a nevýhod látkových plen a webech o látkovkách, většinou jsou silně zavádějící. Po porodu jsem látkové pleny zkusila a zase odložila, měla jsem čtverce a PUL. V půl roce jsem zkusila znovu a už neodložila. Ale to už kalhotovky, AIO ap. Čtverce málo sají, musela jsem přebalovat po dvaceti minutách a to s mrnětem snažícím se utéci není moc zábavné. Jenis

  OdpovědětVymazat
 23. Dobrý den, úžasný článek! Čekám první dítko a jsem (téměř úplně :) ) rozhodnuta pro látkové pleny. Měla jsem vybrané kalhotkové - ještě přijatelná cena a asi lepší manipulace, než čtvercovky (nejsem moc trpělivá :) ). No ale Alva - cena neskutečná a ty vzory, to je paráda :) Můžu mít jenom dotaz ohledně "plnění" - vkládací dáváte dovnitř do kapsy, nebo volně? A máte zkušenosti i s druhou variantou? Ještě jednou děkuji za úžasný článek a jdu číst dál Váš blog :))). Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Veroniko, děkuji! :)
   Vkládačky do kapsovek dávám vždy dovnitř ze dvou důvodů - jednak jsou tak skutečně připravené i pro někoho, kdo se v látkovkách nevyzná (třeba pro babičku, tetu, když příležitostně chvilku hlídají, jsou takhle ty pleny úplně stejné, jako jednoduché papírovky) a taky proto, že takhle je ta úplně nevrchnější vrstva "stay dry" flís, takže miminko necítí vůbec mokro. Zkoušela jsem to i naopak - nechávat vše venku - je to jednodušší na skládání po vyprání, ale nakonec jsem zůstala u toho vkládání dovnitř, přijde mi to lepší. Tereza

   Vymazat
  2. Moc děkuju za rychlou a hlavně jasnou odpověď :) V.

   Vymazat
 24. Látkovat jsme začali v 9měsících, ale jsem začátečník a při googlování jsem narazila na tento článek a DĚKUJU :-) Ze svého okolí jsem se setkala buď s názorem, že kdo nelátkuje páchá hrozný zločin na přírodě a pomalu týrá dítě anebo názor, že látkují jen přírodní šílené bio matky... Ale po prvních pár dnech v krásných kalhotkách jsem nadšená, malý krásně větrá a zatím si to užívám. Mám tedy jen dvě AIO plenky a jedny PUL, ale určitě u toho nezůstane :) Čtverce bohužel skoro nic nevydrží, tak plánuju jet ve vkládačkách. A docela jste mě inspirovala, že bych si je šila sama :)

  OdpovědětVymazat
 25. Dobrý den, super článek! Na webu je spousta článků, ale tohle je snad první nezaujatý. Většinou jde opravdu o krajní příznivkyně látkovek či naopak a je pak těžké si na základě toho udělat nějaký závěr. Ráda bych se Vás zeptala, jakou značku máte ozkoušenou a jakou můžete doporučit? Jsou podle Vás lepší na sucháč či na patentky? Postřehla jsem z komentářů pouze tip na noční pleny, ale na denní ne. A jaké je dostačující množství PUL gatí a vnitřků do začátku (nemám vůbec představu), pokud bych to chtěla nejprve ozkoušet, jestli u nich vůbec zůstanu.. Předem moc moc děkuji za odpověď, s pozdravem Sabina D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Sabino :)
   od tohoto článku už uplynul skoro rok a za tu dobu jsem toho vyzkoušela plno a taky napsala pár dalších článků o různých druzích látkovek, když budete mít chuť, jukněte na ně: http://www.madamecoquette.cz/search/label/l%C3%A1tkovky

   Já osobně mám úplně nejradši plenky od Majab, které vycházejí i cenově trochu lépe, než jiné značky ( http://37084.myshoptet.com/ ) - používáme od ní kalhotkové plenky z froté a z veluru (protože mám radši jednobarevné pleny) + do každé z nich jednu dlouhou vkládačku složenou napůl (to záleží na věku dítěte, zda je potřeba dovycpávat a jak). Kupuju si už jen plenky na sucháč, ukázalo se, že nám vyhovuje líp, než patentky, protože je přebalování rychlejší a taky se lépe přizpůsobí postavě dítěte.

   PUL kahotky máme různé, osvědčily se mi značky Majab, Rumparooz, Thirsties a Ella's House - po zkušenostech už vybírám jen takové kalhotky, které mají uvnitř dvojité gumičky kolem nožiček (taková "křidélka"), protože ty lépe zamezují protečení.

   Pokud to chcete zatím jen vyzkoušet, kupte si denní sadu, tzn. cca 6-7 ks plenek + 2 PUL kalhotky. Postupně uvidíte, jestli vám to bude vyhovovat, jestli vás to chytne, a můžete dokupovat další, nebo vyzkoušet jiné značky, systémy atd. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. My máme doma plno různých systémů plenek, používáme nakonec všechny, zatím jsem nic neměla potřebu "posílat dál", ale mám plenky pro sebe tak nějak rozdělené - které se hodí na delší vycházky, které máme radši na doma apod.

   Snad jsem trošku pomohla! :) T.

   Vymazat
  2. Děkuji za bleskovou odpověď a tipy ;) Již jsem načetla Vaše ostatní články a začínám mít alespoň trochu jasno :) Pro nezasvěceného je to hotová věda ;) Ještě jednou moc moc děkuji!

   Vymazat