čtvrtek 22. května 2014

o výběru bot pro děti

Jak jsem slíbila, tak činím - další článek na téma dětského obouvání a bosé chůze. Všechny moje články na toto téma najdete pod štítkem "barefoot". Pro ucelený pohled doporučuji přečíst si všechny.Jsem Jance nesmírně vděčná za perfektní návod na výběr bot pro děti. Pokusím se vám ho přiblížit. Občas se totiž i v obchodech, které neprodávají oficiálně barefoot obuv, může najít poklad. Jde jen o to ho poznat.


***


Základní body při výběru obuvi pro dítě:

1. Nadměrek pro nohu by měl být minimálně 12 mm – tento nadměrek by však v botě měl být vždy, tzn. i když dítěti noha povyroste. Takže vlastně na začátku musí být ještě větší, a to 15-17 mm. Je ale třeba vyzkoušet u konkrétní boty, zda dítě nebude zakopávat.

2. I kožené capáčky by měli mít malý nadměrek, ale jelikož kůže je poddajná, může být rozhodně menší, než u bot.


3. Absolutně nelze spoléhat na velikosti výrobců bot. Je třeba změřit nohu a podle její délky + nadměrku (dobrá pomůcka je měřidlo Plus12) zvolit velikost boty podle délky stélky u konkrétního výrobce.


4. Boty se musí ohýbat do všech směrů, podrážka musí být absolutně flexibilní a měkká. Je dobré nechat dítě ohnout botu ve svých ručičkách – tak zjistíte, zda i nožička bude mít skutečně sílu fungovat v botě podobně, jako naboso.

5. Dobrý test podrážky je nechat dítě stoupnout si na špičky v nazuté botě – u příliš tvrdé podrážky mu to nepůjde, u dobré podrážky má stejnou možnost stát na špičkách, jako když je naboso.

6. Vyndejte stélku a nechte dítě na ni stoupnout. Většina bot je totiž pro děti příliš úzká. Malé dítě vám to ale neřekne. Nožička se pak časem přizpůsobí a zdeformuje podle boty. Bota musí být o něco širší, než je dětská nožička. A tady můžeme s klidem říct, že to absolutní většina bot prodávaných v Čechách prostě není. Doporučuji přečíst články „Cesta do hlubin dětskéboty“ od Janky Tóthové.

7. Fixační systém botičky musí být opravdu pevný tak, aby botička z nohy nepadala a noha v botě neklouzala. Ale pozor - neplést s fixací kotníku. Kotník by měl mít naopak možnost volně se hýbat - botička ale musí tím pádem držet pevně na noze.

8. Hmotnost boty musí být co nejnižší.

9. ŽÁDNÝ, ale opravdu žádný podpadek, ani malý.

10. Netvarovaná/rovná stélka – u dětí by rozhodně neměla být v botě podpora klenby.

11. Vnitřní hrana boty (myšleno zvenku, ta část u palce) musí být úplně rovná – netvarovaná, nesmí se zužovat do špičky (palec je normálně taky rovný, až vlivem nevhodné obuvy se vbočuje dovnitř).

12. Na certifikáty se úplně vyprdněte. Bohužel v dnešní době nic neznamenají. Dejte na vlastní rozum a přirozené potřeby vašeho dítěte.

13. Ve všech ohledech jsou ideální barefootové boty. Jsou však v české republice špatně k dostání (ale jde to - např. eshop Nohynaboso, Pediped)
***


Přečtěte si také článek „Jak vybírat obuv pro děti“ od Janky Tóthové.


 A ještě naokraj poznámka.


Všichni se u bosé chůze bojí, že si způsobí ploché nohy. Spoustu světových odborníků se jednak shoduje, že je to právě naopak, a jednak několik studií dokazuje, že plochá noha vůbec nemusí být vada. Do 6 let věku je to dokonce norma. Určitá vývojová fáze, chcete-li. Zrovna tak vbočená pata. Pokud vás však ortoped bude přesvědčovat, že s plochýma nohama u dítěte musíte něco dělat, snažte se vyhnout ortopedickým vložkám a najděte vlastní cestu cvičením a trénováním nohou. Ortopedické vložky totiž dítěti nepomohou a nápravu ploché nohy rozhodně neurychlí. Pouze mu budou v botě nepříjemné. Doporučuji všem, aby si přečetli článek významného dětského ortopeda Lynna Staheliho Co by rodiče měli vědět o ploché noze, vtáčení špiček, ohnutých nohách a botách pro děti“.


Tak a ještě jedna omluva na závěr – ve svém úplně prvním článku „O nožičkách a botičkách“ jsem vás trochu mystifikovala svým přesvědčením, že boty si děti nemají dědit. Janka mě vyvedla z omylu. Naopak nošené botičky jsou prý poddajnější a měkčí (tak trochu jako s šátky na nošení dětí :). Je pravda, že u bot, které mají tenkou, měkkou podrážku, se těžko vyšlape stélka. Jediné, na co je třeba dávat si pozor, je nezničená/nesešlapaná podrážka v oblasti paty. Takže tak. Já osobně bych dítěti bazarové boty nekoupila, kvůli možným plísním apod. Ale je fajn vědět, že moje děti si teda boty (pokud nejsou zničené) dědit po sobě můžou.


Na Pinterestu jsem si založila nedávno novou nástěnku, kde se snažím seskupit různé dostupné značky barefoot obuvi pro malé děti (většinu je však nutné objednávat ze zahraničí). Pokud víte o nějaké další, napište mi prosím do komentáře! 

Ještě jednou děkuji Jance Tóthové za skvělou přednášku a za korekturu mých dvou posledních článků! 

15 komentářů:

 1. Celkově moc díky za ty články, protože jsou přímo plné užitečných informací. Dcerka, když začínala chodit měla capáčky (mohu vřele doporučit Dadoos), ale také hodně bosky (bylo léto), jen jsem pořád kontrolovala, jestli jí neštípne včela, na kamení, beton apod. nevypadala moc spokojeně - asi jí to tlačilo, tak jsme po capáčcích měly (bylo to už na podzim), asi tedy (co jsem si teď přečetla) pevnější boty (DPK, Essi, Superfit), protože o barefoot jsem nevěděla, je tedy pravda, že když jsem si hledala nějaké info, tak jsem se hodně setkala s názorem pevná pata a také nám to doporučila paní prodavačka. Moje dítě nicméně chce neustále chodit spíše bosky, takže boty (i ponožky) jsou u nás "chvilková" záležitost a také si teď (3 roky) chce boty vybrat v obchodě sama a to samozřejmě podle barvy a jestli jsou krásné (říká), neznamená to tedy, že koupím cokoliv, ale už v tom výběru nejsem úplně sama a také to výběr trochu zmenší...... Já se chci ještě zeptat, do kolika let je vlastně potřeba výrazněji dohlížet na zmíněné body, je to zkrátka do té doby, kdy noha roste? A jaké by mělo být kriterium např. u gumáků nebo bačkůrek do školky, nebo cviček na tanečky? Výběr je v těchto oblastech velmi omezený.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono právě bohužel těch názorů na boty pro děti je milion, ale když pak člověk skutečně vidí, co to s tou nožičkou dělá (normálně by mě to taky nenapadlo), tak se úplně zhrozí. Ale nakonec je to vlastně všechno logické a dává to smysl, jen to člověka většinou samotného nenapadne nebo prostě dá na rady některých odborníků (kteří mají často názory sto let za opicema).

   Je jasné, že tříleté dítě si chce už vybírat boty samo :) Co jsme se bavili na té přednášce, tak to většinou bývá tak, že dítě, které je zvyklé od mala na barefoot boty (nebo prostě boty, které jsou barefoot podobné a splňují výše uvedené body), už si ani v pozdějším věku samo jiné boty nevybere, protože mu budou nepohodlné - noha je zvyklá na volnost a dítě se dobrovolně nenatlačí do úzké nebo tvrdé boty. Už si pak dost pravděpodobně bude podobné boty vybírat celý život, protože ta nožička na to bude zvyklá.

   Co se týče toho věku, tak to na přednášce taky padlo. Jak jsem napsala výše - dítě už si pak bude pravděpodobně podobné boty vybírat samo, barefoot boty se dělají i pro dospělé a bosá chůze se doporučuje všem bez rozdílu věku. Nicméně nejdůležitějších je pro vývoj nožičky prvních 6 let. Samořejmě, že člověk nebude celý život shánět po všech čertech barefoot boty (jestli se v Čechách nezačnou nějak pořádně prodávat). Po tom 6. roce se pořád doporučuje častá chůze na boso a co se týče bot, nechala bych už dítě, ať si samo řekne, co je mu pohodlné.

   Na ty gumáky se tam taky někdo ptal, to jsou takové dost specifické boty. Ale jsou to boty účelové, ve kterých dítě netráví celý den nebo v nich prostě nechodí moc často. Vytáhne je jednou za měsíc, když zrovna naprší a chce se brouzdat v kalužích :) Takže se to u nich zase tak moc řešit nemusí, za takovou chvilku to nožičce neublíží. Gumáky obecně jsou nepohodlné boty, ve kterých se stejně moc času trávit nedá.

   Bačkůrky do školky bych řešila koženýma capáčkama, dělají se i ve velkých velikostech. Do školy později už to taky tak hrotit nebudu a prostě budou nějaké obyč pantofle nebo něco takového.

   Cvičky na tanečky moc nevím, jestli by se daly sehnat nějaké alespon trochu vyhovující, ale podle mě bývají docela dost ohebné, ne? Jen ta šířka asi nic moc, ale zase to taky nejsou boty, které má dítě na trvalé nošení... Je jasné, že se od určitého věku ty "dobré" boty nedají podchytit úplně všude. Proto je důležité, aby dítě trávilo co nejvíc možného času bosky a kvalitní boty mělo hlavně ty, ve kterých pak tráví nejvíc času.

   Uff... Snad jsem odpověděla na všechno dobře :) Nejsem na tuhle tématiku zrovna odborník, jen se o to zajímám jakožto laik. Kdybys měla ještě nějaké specifické otázky, třeba i ohledně konkrétních bot a tak, Janka Tóthová se snaží odpovídat na všechny dotazy na své facebookové stránce: https://www.facebook.com/nohynaboso
   No a ona se v tom opravdu vyzná :) Já se samozřejmě ráda pokusím odpovědět i tady, ale přecejen ze mě jedna přednáška a pár přečtených článků ještě odborníka nedělá :-D

   Vymazat
  2. Děkuju moc za vyčerpávající odpověď! Je to spíše oblast, kde občas tápu, jelikož těch názorů je opravdu hodně. Nabídka barefoot bot, co jsem koukala není nijak veliká, zejména ne na větší nožičku ( a to dcera má ještě větší, než je v jejím věku běžné), takže to asi bude malinko oříšek, budu muset zvolit nějaký kompromis, nebo se podívat na zahraniční stránky. S těmi gumáky to beru stejně, bačkůrky tam jsem byla trošku ztracená, díky za tip na capáčky, cvičky taky beru tak, je to na chvilinku a jsou ohebné, to je pravda. Další otázky nemám :), každopádně kdyby nějaké nastaly zkusím Jančin facebook nebo rovnou přednášku, díky!

   Vymazat
 2. Děkuju za vyčerpávající články, zase jsem trošku podlehla tlaku okolí. Díky za připomenutí, jak to vlastně má být...

  OdpovědětVymazat
 3. Po absolvování kurzu vývojové kineziologie jsem získala jistý náhled na to, jaké boty koupit (fyzioterapeutka, která kurz vedla, zastává názor, že nejlepší dětské boty jsou žádné; a když nějaké, tak co nejvíce ohebné ve všech směrech, nízké a celkově poddajné - kvůli práci svalů a šlach na noze a kolem kotníků a vybudování podpůrného svalového systému nohy; na doma nic, ponožky nebo capky). Bohužel když jsem vloni poprvé navštívila prodejnu dětských bot, nestačila jsem se divit. Boty svojí poddajností připomínaly spíše přeskáče. A když jsem se paní prodavačky zeptala, jestli by v takových botách chtěla trávit většinu dne (vysvětlila mi, že dítě má chodit bosky maximálně 1 hodinu denně, jinak má mít pevné kotníkové boty - a to od chvíle, kdy se začíná stavět), tak opáčila, že jí se už noha nevyvíjí a tudíž to nepotřebuje. Bez komentáře.
  Každopádně dcera, která miluje bosou chůzi, ničí morálku ostatním dětem - když jí vidí bez bot, taky se k nemilosti svých maminek vyzouvají. :-) A slyšet maminku (obutou v žabkách a oblečenou v kraťasech a tílku), jak na dítě, které si vyzouvá kotníkové boty (v nichž má ponožky a je oblečené v legínách a tričku s dlouhým rukávem), křičí, ať se obuje, protože nastydne, je zábavné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Žaneto, moc díky za příspěvek do diskuze! Jsem vždycky ráda, když se ozve někdo se stejným názorem a zkušeností. Výběr bot v Čechách je čiré zoufalství. A setkání s takovou chytrou paní prodavačkou by pro mě byl přílišný adrenalin :) Moje dcera ještě nechodí, ale už k tomu nemá daleko a až budou potřeba boty, asi to riskneme a objednáme přes internet ze zahraničí nějaké pěkné barefootky. Když nebudou sedět, tak je prostě vyměníme.
   Jinak moje dcera nesnese teď většinu času na nohách ani ponožky. Takže to vidím, že budeme taky brzy pobuřovat okolí :) V kočárku se nad tím zatím nikdo nepozastavuje :)
   A díky za tip na capáčky! Na ty Looca jsem koukala na fleru a jsou fakt krásné, hlavně ty hočičí. Asi tam jedny objednám, protože ty Capiki se Lolince hrozně brzo vyčvachtaly a začaly padat...

   Vymazat
 4. tak! zitra rano premeruju vsechny botky, ktere ma nas mladicek aktualne k noseni... sama trpim vbocenym palcem, prekryva se mi i ukazovak pres palec, ted uz sice mnohem mene nez kdysi, ale i tak.. pro nekoho, kdo ma dosavadni zivotni poslani obouvat idi do krasnych bot to mozna bude bolestne prozreni (200+ paru tenisek k dispozici.. sakra..). nicmene aspon u prcka to slo nejak prirozenou cestou - na zahrade je nejradsi bos (nebo v gumakach, ktere jsou dost volne..), doma mame drevenou podlahu plnou ruzne sirokych spar, takze jsem aspon vzdycky mela "vymluvu" na ty poznamky o nevhodnosti plovoucek atd.. to u nas nehrozi ,) mladeznik lita v ponozkach. samozrejme na ven ma predevsim boty s pevnou patou a co nejohebnejsi podrazkou, ale uvidime, co mu zustane po zitrejsim mereni, myslim ted na sirku, s muzem mame oba siroke nohy s vysokym nartem.. sandalky letos prcek jeste nema, a ted se mi zadne nepodarilo najit (cca 26 nebo 27 velikost, vlastne zadne boty barefoot v tehle velikosti jsem nenasla :() tak mam zas o zabavu postarano..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Největší výběr v Čechách v těchto velikostech bude mít pravděpodobně Pediped. Jinak můžete zkusit taky Vivo bare foot, Merell nebo Camper, ti mívají myslím větší boty a naopak nemají na malé děti. Ale u toho Pedipedu si myslím vyberete, je to řada Flex 3-12 let.
   Jinak ta pevná pata je taky takový přežitek, který se sice v Čechách některými lékaři stále ještě doporučuje, ale v rámci celé barefoot filosofie spíš škodí...

   Vymazat
 5. No jo, ale co s dítětem, které má velmi nízký nárt, takže bota, která je dostatečně dlouhá a široká jí prostě z nohy padá? Nárt myslím tak nízký, že se ani u bot, které jí nepadají, nemusí zdržovat při zouvání rozvazováním nebo rozepínáním... Kde a na čem má teda potom ta bota držet, když ne na kotníku nebo na patě? Díky, jdu dočíst, pokud to tam někde je, tak se omlouvám. Sedmi (www.vimneok.wordpress.com)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janka na přednášce říkala, že ve chvíli, kdy by dítěti bota z nohy padala/nemohla by být pořádně upevněná, pak je menší zlo to upevnění kolem kotníku. I to ale nemusí být vyloženě "podpora" kotníku, může být měkké a poddajné. Kdyžtak se můžete obrátit přímo na Janku (https://www.facebook.com/nohynaboso), ona má bohaté zkušenosti s nejrůznějšími typy nohou a má i obchod s botama.
   Díky za komentář a pěkný den! :)

   Vymazat
 6. Díky za tenhle článek, i za další na téma dětských botiček. Tohle téma mi teď rezonuje v hlavě pár dní velmi intenzivně, protože dcerka sice chodí už cca od ledna, ale buď jsem doteď kupovala boty blbě nebo se jí nožka s větší velikostí víc rozšířila, zkrátka jí najednou nic z běžně sehnatelných bot nesedí tak, jak by mělo. A díky Vaší recenzi na Little Blue Lamb už vím, co objednám :-). Měla bych jen v souvislosti s tímto článkem o správném výběru dotaz (radši se zeptám jak blbec, než koupit blbě) - délka nožičky, kterou naměřím měřidlem Plus12 (to doma máme) je už včetně 12mm nadměrku, že? Takže pokud chci ten nadměrek 15 - 17 mm, musím si ještě 3 - 5 mm přičíst? Dcerce jsem totiž naměřila 144-145 mm, tak váhám, jestli u LBL zvolit velikost 23 nebo radši rovnou 24. Ale asi spíš tu větší, do toho případně doroste...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   ano je to přesně tak - je to i snadměrkem 12 mm, asi bych vzala ještě 23, pokud berete boty na teď.

   Vymazat
 7. Dobrý den,

  zkoušeli jste boty Vans? Nejsou sice barefoot, ale mají poměrně dlouho historii (od roku 1966) a mají boty opravdu kvalitní. Jsou pro nohy zdravé, používají se na sport i pro volný čas. Kdo si chce něco o značce přečíst, může se podívat sem http://vansboty.cz/jak-vznikly-prvni-boty-vans/

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den,
  řeším teď botky pro dceru do lesní školky. Měla by být nepromokavé. Nemáte tip? Díky moc, Míša.

  OdpovědětVymazat