pondělí 21. dubna 2014

pláťáčky - podrobný návod


Na přání jsem dneska ráno nafotila podrobný návod na letní gaťky z včerejšího příspěvku pro začátečníky.

Budete potřebovat kousek bavlněné látky (cca 50x100 cm, může být i dvakrát 50x50cm, klidně každá látka jiná - pak bude každá nohavice jiná, na což se chystám příště), kousek plavkoviny (elastická látka na výrobu plavek) - dá se použít i jiná pružná látka, ale plavkovina opravdu pěkně drží na těle, aniž by se musela doplňovat gumou, nůžky, kus papíru a šicí potřeby. A taky nějaké pevné kalhoty ve velikosti, ve které chcete pláťáčky šít.

Podle džín nebo nějakých jiných pevných kalhoty si na kus papíru obkreslete střih podle mého obrázku - klidně ho udělejte o hodně širší, než jsou původní kalhoty, protože jednak potřebujete švové přídavky a taky mohou být pláťáky klidně hodně široké. Co se týče výšky sedu, na střihu si ji udělejte nižší, než je na původních kalhotách - to proto, že nahoru ještě přijde náplet z plavkoviny.

Střih si přiložte na bavlněnou látku 50x50 cm přehnutou v půlce tak, aby vnější okraj střihu lícoval s přehnutým okrajem látky. Obstřihněte a totéž udělejte s druhým kusem bavlny 50x50 cm.
Tím vzniknou dva takovéhle tvary.
Teď si ustřihneme náplety z plavkoviny. Jeden do pasu a dva na nožičky. Jejich výška i šířka v podstatě záleží na vás. Já jsem výšku horního nápletu udělala 8 cm - jelikož se náplet používá přehnutý v půlce, musím ustřihnout pruh látky o šířce 16 cm (2x8). Jeho délka závisí na obvodu pasu dítěte, kterému kalhoty šijete. Lola má v pase asi 52 cm - naše délka tedy bude cca 50 cm i se švovými přídavky (aby náplet pěkně držel, musí být o něco menší, než je pas - nebojte, opravdu hodně pruží). Dva menší náplety na nožičky udělám vysoké 5 cm, takže šířka látky bude 10 cm a délka závisí od šířky spodního lemu nohavice. Takže si oměřte užší konec těch dvou tvarů, které vám tam někde leží a délku nápletu pak udělejte zhruba poloviční. Čím menší bude náplet oproti nohavici, tím víc bude zřasená a tím hůř se bude sešívat :) Já si dělám náplety asi třetinové oproti nohavici a při jejich sešívání už trochu nadávám, ale výsledek pak stojí za to :)

Takže takhle máme nastřiženou plavkovinu na náplety.

A teď přijde ta nejblbější práce :) Musíte našít spodní náplety na nohavice tak, že plavkovinu budete po celou dobu šití držet nataženou. Postupně si ji natahujte a odšívejte po kouskách - musí se vám podařit ji postupně natáhnout na celou délku nohavice. Ze začátku se vám to bude zdát nemožné, budete si říkat, že takový kousek nemůže stačit. Může, chce to jen trpělivost. Doporučuju jednou rukou přidržovat již našitou látku za jehlou, aby se vám nevracela, a druhou rukou natahovat náplet.

Takhle bude vypadat výsledek :)

Když máte náplety na obou nohavicích, sešijte na každé z nich vnitřní stranu až k rozkroku (ta část, kterou mám na obrázku našpendlenou)

Takhle budou vypadat sešité nohavice. Bavlněné švy je vždycky dobré si po sešití rozžehlit žehličkou, než se pustíte do další práce.

Tak teď už sešijeme nohavice konečně k sobě - tzn. prošijeme rozkrok. Tohle se mi fakt nedaří nafotit tak, aby to bylo pochopitelné... Ale když se podívátě o obrázek výš - musíte prostě ta dvě "Véčka" přišít k sobě. Pozor na to, abyste vždycky látky na sebe pokládály lícovou stranou a tím pádem byl výsledný šev uvnitř kalhot a ne zvenku.

Voilá - už to začíná vypadat jako kalhoty :) Švy zase rozžehlete.

Takže teď si připravíme horní náplet, to už je poslední část... Poslední pruh plavkoviny přehněte napůl a sešijte tak, aby uvnitř vzniklo takové kolečko :)

Když máte látku sešitou do kolečka, přetáhněte jednu stranu dovnitř tak, že se schová šev a náplet bude dvojitý - nahoře bude mít přehnutou hranu a dole budou oba dva konce látky. (jestli jste tenhle popis pochopily, tak se budu velmi divit :-D , ale obrázky snad k pochopení pomohou...). Náplet nasaďte na vrchní stranu kalhot podle obrázku.

Tenhle náplet se bude našívat stejně, jako ty na nohavicích. Abyste si usnadnily práci a taky měli kalhoty zřasené rovnoměrně, zapíchejte si špendlíky po každé 1/4 nápletu - tzn. přichyťte čtyřmi špendlíky náplet k bavlněné látce. Mezi špendíky se bude bavlna různě vrtět, protože je o hodně delší než náplet - při přišívání ji budete muset zase natahovat. tentokrát to uděláte tak, že si vždycky natáhnete 1/4 (mezi dvěma špendíky) a přišijete, pak zase natáhněte mezi dalšíma dvěma špendíky a tak dále, až bude náplet celý přišitý. No a to je celé. Kalhoty jsou hotové.

Už jsem to tu jednou psala a musím to napsat znovu - dát dohromady návod je vždycky mnohem těžší, než tu věc ušít :-D Tak snad je aspoň trochu srozumitelný a snad se někomu bude hodit!

11 komentářů:

 1. Tak to je skvělý návod pro začátečníka až ignoranta jako jsem já :-) Vřelé díky! Asi se do toho šití vážně pustím, protože ty kalhoty jsou vážně kouzelný :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji!!! Ráda jsem vám dala impuls, tak směle do šití! :)

   Vymazat
 2. Děkuju! Hrozně děkuju za článek a zy tu práci co sis s tím dala.
  Zítra se pokusím si se strojem " potykat", zjistím, kde je jehla, jak se s ním zachází a podobně a doufám, že se v následujících dnech zadaří a budu se moci pochlubit aspoň něčím, co se bude tvářit jako kalhoty. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo :)
   Držím palce při seznamování, hlavně to nevzdávej, kdyby s tebou ze začátku moc nemluvil... Já ho ještě teď mám občas chuť zakopnout do kouta :) Chce to hlavně trpělivost a jít na to pomaloučku... Ale ty jsi šikovná, takže si to za chvíli osvojíš a začneš nadšeně nakupovat látky do zásoby, jako já :)

   Vymazat
 3. Bezva návod, jdu do nich! :)
  Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 4. Terezo, jsou úžasné!! Už dlouho se na ně chystám, dostala jsem teď nový stroj a koupila látly, ale jako začátečník mám základní dotaz - jakým stehem přišíváte náplety a pas??
  Děkuji Vám..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám overlockový stroj, takže to beru jím, ale jelikož se ten náplet při šití natahuje, dá se použít i normální rovný steh. Některé stroje mají dokonce speciální "elastický" steh. Takže záleží v podstatě na vás a na Vašem stroji.
   Klidně volte nejjednodušší rovný steh - jelikož je jedna z látek stejně pevná a náplet se na ni při šití natahuje, tak steh jako takový elastický být nemusí.
   Tereza

   Vymazat
  2. Děkuji Vám ;-) Mám elastické stehy, tak to vezmu tím, je tam i overlockový steh..

   Přeji Vám a Vaší rodině krásné vánoce!

   Vymazat
 5. Díky za návod, postupovala jsem podle něj sice jen částečně, ale hodil se a pláťáčky už dělají parádu :-). A rovnou jsem na návod u sebe na blogu dala i odkaz, ať se hezky šíří dál :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Úžasný návod! bezvadně se mi podle něj šilo. Moc Vám děkuji.

  OdpovědětVymazat