pátek 9. srpna 2013

ptačí


Rychlokurz ptačí spirály :)


Z papíru vystřihneme kolečko o průměru 13 cm a do jeho středu vystřihneme další kolečko o průměru 3 cm. Podle papírového kolečka vystříháme 8 koleček ze dvou různých látek (4 a 4) - středová kolečka vystřihneme tak, že prostřihneme velká kola rovným střihem od okraje do středu. Stejně je budeme potřebovat rozstřižená.


Poté si spárujeme kolečka tak, aby měly každou stranu z jiné látky a zašpendlíme. Všechny okraje sešijeme tak, že vytvoříme tunel s jedním koncem otevřeným (opravdu nejsem dobrá v popisování postupů, řiďte se zejména dle obrázků :). Dávejte si pozor, aby na každém kolečku byl otevřený stejný konec. Nebo pak budete muset párat jako já :). Po sešití ostříháme okraje entlovacími nůžkami, aby se netřepily.


Pak obrátíme všechny kolečka na lícovou stranu. Můžete si pomoct například vařečkou nebo jakoukoli jinou tupou tyčkou :). Rozžehlíme a vyplníme každé kolečko dutým vláknem.

Teď je každé kolečko vycpané a má jeden zavřený a jeden otevřený konec. Takže teď budeme kolečka sešívat dohromady následujícím způsobem: u otevřeného konce zahneme okraje látky dovnitř (jako na první fotce) a vložíme do něj zavřený konec dalšího kolečka tak, aby na sebe navazovali jako spirála a v ruce sešijeme. Stejně to uděláme s dalšími dvěma kolečky. Na konci nám zbude jeden otevřený konec - ten taktéž ručně zašijeme. Čímž máme nejtěžší část za sebou a spirála je hotová :)


 Lolinka teď vybere látky na ptáčky :)


Když jsou látky vybrané, připravíme si následující: vystřižená tělíčka ptáčků, křidýlka, nožičky z provázků, zobáčky  z plsti, 3 kousky stužky a 3 kousky keprovky (oboje asi 4-5 cm).


Nejdříve přišijeme ptáčkům křidélka hustým entlovacím stehem a vyšijeme jim očička. Poté si podle posledního obrázku připravíme všechny části ptáčků k sešití (nožičky, zobáčky a kousek stužky na vršek hlavy - bude potom sloužit k upevnění na spirálu spolu s keprovkou). Jelikož je budeme sešívat zevnitř, musí se všechny části poskládat dovnitř (ty moje popisy jsou opravdu tragédie, ještě, že jsem to všechno nafotila :) ).

 Na takto připravené ptáčky položíme druhou půlku tělíček taktéž lícovou stranou dovnitř a pečlivě zašpendlíme. Jeden z mých ptáčků bude mít uvnitř šustivý element (čti: rozstříhanou igelitku :), ten je potřeba všít už teď. Ostatní ptáčci budou vyplnění dutým vláknem, do jednoho pak přijde pískátko a do druhého rolničky, což budeme dělat až po sešití.
Takže na šustivého ptáčka si vystříháme několik vrstev extra šustivé igelitky vystřižených do tvaru ptačího těla a přišpendlíme ještě navrch všech těch vrstev. Všechny 3 ptáčky pak po obvodu pomalu sešijeme tak, aby nám žádný komponent nevypadl nebo se neposunul. Na zádech každého ptáčka si necháme několika centimetrovou díru, kterou je po sešití obrátíme z rubu na líc.

Když máme ptáčky sešité, dírou na zádech vytáhneme lícovou stranu ven. A když budete stejně chytré jako já, tak u toho igelitového ptáčka, který toho má v sobě nejvíc a tudíž se nejblbějc vytahuje na líc, ušijete nejmenší díru. Vzpomněla jsem si na porod, když jsem tou pidi dírou vytahovala nožičky, zobáček a všechno ostatní :-D

 Teď si připravíme duté vlákno (já jsem kdysi za tímto učelem vykuchala ten nejlevnější polštář z Ikea, tuším kdysi stával 25,-, a stále z něho čerpám, je velký), rolničky a pískátko. Na fotce je také žlutá extra šustivá igelitka z antikvariátu Aurora, která je už vpreparovaná do jednoho z ptáčků :)


Zbývající 2 ptáčky tedy vyplníme dutým vláknem a vložíme rolničky/pískátko. Záda ptáčků potom v ruce sešijeme.

V této fázi můžete nechat kontrolora kvality otestovat, co všechno ptáčci vydrží :)


Mezitím si připravíme očka z keprovky, která budou přesně sedět na spirálu tak, aby se na ni dala pohodlně navlékat a sundávat. Je lepší mít silnější keprovku, protože pak zakryje nevzhledné ruční švy na spirále :). Po nameření ostřihneme konce oček entlovacími nůžkami.

 Do očka vložíme stužku, kterou mají ptáčči na hlavě a na stroji několikrát prošijeme. Když nebudete líné vyměnit si ve stroji černou nit za bílou, tak budete narozdíl ode mně švy dokonce hezké :)

 Očkama navlečte ptáčky na spirálu a je hotovo. Pro výsledný vzhled vyjeďte na začátek článku :) 
Ufff, teda sepsat ten postup bylo složitější než to ušít. Tak doufám, že si spirálku aspoň někdo podle něj ušije :)

A Lolinka je spokojená. S ptáčkama dneska řádila asi hodinu.


3 komentáře:

 1. Hlásím, že ušiju, tedy ještě vůbec nevím kdy, ale určitě ušiju. Moc se mi to líbí, vše potřebné doma mám - dokonce i rolničky :) Jakmile to zvládnu, ušiju - i ty gaťky bych chtěla :) Al.

  OdpovědětVymazat
 2. Já taky ušiju! Jsem na šití sice lempl, ale takhle krásný návod musím vyzkoušet. díky moc za tu nádheru:-) tereza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jééé, děkuji, jsem moc ráda, že se bude podle návodu šít :)

   Vymazat