čtvrtek 18. července 2013

nálada leporelová


Když člověk šije, má spoustu zbytků látek. Já jich mám teď dvě narvané obří krabice. Čekají na nápady. Dělám z nich brože, šperky, malé dekorace... 

A taky je strašně těžký sehnat pěkný miminkovský leporelo (mimochodem tohle slovo umím jen napsat, vyslovit ne). 

Takže jsem dneska vytáhla svoje dvě narvané obří krabice a jala se tvořit leporelo, ať má Lolinka co číst u pasení.


Moje leporelo (čím víc to slovo píšu, tím směšnější mi přijde, že to neumím ani přečíst) se bude skládat ze 6 oboustraných čtverců. Na to jsem si vystřihla 12 čtverců 17x17 cm z 12 různých látek.


Na každý čtverec si z dalších zbytků nastříhám a našpendlím různé motivy. Tady už je všech 12 čtverců pěkně našpendlených:


(když to takhle popisuju, tak vlastně nechápu, co mi na tom trvalo celé odpoledne)


Takhle pomáhala v průběhu výroby Lolinka. Vedro ji dneska totálně odrovnalo.


Všechny motivy jsem přišila hustým entlovacím stehem (aby se netřepily okraje).


Poté jsem vyšila očička a pusinky tam, kde to motiv vyžadoval, jelikož chtěl koukat :)


Pak jsem si složila obrázky tak, jak mají být vedle sebe (prostě jak se mi to líbilo, ne že by v tom byla nějaká velká logika) a zašpendlila. 6 a 6 čtverců na dva dlouhé obdélníky a sešila. 
 A pak jsem v zápalu boje zapomněla dál fotit :) Ale to nevadí, popis bude stačit. Takže jsem sešila těch 6 a 6 čtverců, mezi ně vložila jednu vrstvu vatelínu o stejné velikosti a všechny tři vrstvy prošila ve švech mezi čtverci - pozor, aby vám pěkně seděly. Mě zas tak pěkně nesedí, ale dá se to. No a potom jsem okraj (všechny tři vrstvy) obšila šikmým proužkem. Což byl největší kámen úrazu, protože mi to všude lezlo, takže moje slavné leporelo má okraj asi 10x opravovaný. Ale nevadí, je naše, máme ho rádi i s jizvami :) Na příště ale vymyslím ten okraj nějak lépe...


10 komentářů:

 1. Moc pěkné, už se těším, až už konečně také začnu šít. Musím něco takového Julii také vyrobit. Zatím jsem zvládla je přebalovací podložku - včera když tatínek trpělivě hlídal. Měli jsme 2 ale jak hodně větráme, tak hodně čuráme.... akutně byla třeba třetí a materiál je ještě na další dvě....až bude zase tatínek chtít :)
  Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. však už za chvíli bude hej, uvidíš :) Nad těmi přebalovacími podložkami jsem taky přemýšlela, mám jen nějaké látkové koupené, ale málo sajou. Z čeho je prosímtě děláš? Přemýšlela jsem vrchní strana bavlna a spodní taková ta pogumovaná látka, dovnitř asi pár vrstev bavlny, aby to sálo... Ale nevim no, jak to bude fungovat :)

   Vymazat
  2. Já je mám jen dvouvrstvé. Vrchní strana bambusový aksamit a spodní PUL. Ten aksamit je tenounký, ale saje dost. Alespoň na to naše čurání to stačí, až bude větší, možná to bude horší. Šila jsem si je jako cestovní, ale nakonec používáme doma pořád. Přebalujeme a větráme na naši velké posteli... tak abychom ji neměli pořád mokrou :) Určitě by šla udělat i mezi vrstva, ať to saje víc. Podle mě nejlepší ten bambus - ten fakt saje. Látky kupuju na sijemdetem.
   Al.

   Vymazat
 2. To chci!!! ... :o)

  Kouzelné.
  Originální.
  A jenom jedno na světě. Wow.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji !!! :)
   dětské věci jsou pro mě zatím pořád novinka, tak zkouším, zkoumám, nejsou dokonalé, ale jsou naše :)

   Vymazat
  2. Jsem tu zas,
   mám chvilku "osobního volna", tak se těším na tvůj blog - až si ho projdu.
   PS: Od včerejška - co jsem tě objevila - mám nutkavou potřebu mít okamžitě druhé dítě ... :o)
   Máš to všecko tak krásné,
   chytré
   a laskavé!

   Chci! Eeeee, dyť to už jsem tu psala!

   Vymazat
  3. Neskutečně mě všechny tvoje komentáří těší, děkuji!!!

   Vymazat
 3. Parádní nápad, a moc pěkný:-))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji!!! :) Máte super blog, hned jsem si vás přidala a brzy se vrhnu na patchworkovou deku dle vašeho návodu :)

   Vymazat
 4. Moc hezký nápad ! Uložila jsem do záložek hned když jsem na něj natrefila ještě než se naše Ada narodila. Ted' na něj přišla řada a z výsledku máme radost... Tu můžete mrknout, jak to moje tvoření dopadlo: http://p-project-t.blogspot.cz/2015/02/pro-radost.html
  Děkuji za supr trupr nápady ! T.

  OdpovědětVymazat